• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Справа Приватбанку. Чому зняття з літака Яценка та повістки Дубілету не лякають Коломойського

Зеленський покаже Заходу, як він жорстко карає Коломойського. А олігарх відбудеться смішними для нього грошима

Ігор Коломойський
Ігор Коломойський/epravda.com.ua/
Реклама на dsnews.ua

Нинішня влада любить шоу. Але вона перевершила себе, коли показала, як знімають з літака колишнього першого заступника голови правління Приватбанку Володимира Яценка. Українців приголомшила розповідь про те, що екс-банкір вилетів на приватному літаку з Дніпра в напрямку Відня, але доблесні співробітники НАБУ не дали йому втекти з країни і за допомогою Державіаслужби змусили літак зробити посадку в аеропорту «Бориспіль».

Підозріла трійця

Незабаром генпрокурор Ірина Венедиктова повідомила про продовження шоу. Згідно з її заявою, вона узгодила повідомлення про підозру трьом колишнім високопоставленим діячам Приватбанку в розтраті чужого майна шляхом зловживання службовим становищем, вчиненим за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, а також у службовому підробленні.

Венедиктова не називала прізвищ, тільки посади, але було неважко вирахувати, про кого саме йде мова. Це той самий Володимир Яценко, якого зняли з літака, а також колишній голова правління Приватбанку Олександр Дубілет (батько колишнього міністра Кабінету міністрів Дмитра Дубілета, який займав цю посаду з 29 серпня 2019 р. по 4 березня 2020 р. в перший рік президентства Володимира Зеленського) і колишній начальник департаменту фінансового менеджменту Приватбанку Олена Бичихіна, яка одночасно займала посаду першого заступника голови правління пов'язаної з Приватбанком страхової компанії «Ингосстрах».

Знятого з літака Яценка затримали і вручили йому підозру. Що ж стосується Дубілета-старшого і Бичихіної, то їм, як гордо повідомило НАБУ, «про підозру повідомлено в порядку ст. 135, ст. 278 КПК України, а саме — надіслано поштою, оскільки місце перебування підозрюваних не встановлене». І Дубілет, і Бичихіна, за твердженням багатьох джерел, перебувають за кордоном і недосяжні для НАБУ.

За словами Венедиктової, слідством встановлено, що в грудні 2016 року ці троє «підготували і реалізували злочинний план розтрати грошових коштів фінустанови». «Посилаючись на нібито заздалегідь ухвалене і узгоджене рішення кредитного комітету банку від 2014 року, насправді підроблене заднім числом», вони «завдали збитки в сумі 136 млн грн».

Головні глядачі

Реклама на dsnews.ua

Якщо показують шоу, значить, обов'язково повинні бути глядачі. Хоча, звичайно, всім нам хочеться лестити собі, що це шоу — для нас, але все-таки можна напевне стверджувати, що головні глядачі — не ми, а західні партнери і міжнародні кредитори. Перш за все — США, ЄС і МВФ.

У червні минулого року, коли МВФ затвердив програму кредитування на $5 млрд для України, керуючий директор і голова МВФ Крісталіна Георгієва зробила заяву, в якій серед іншого зазначила, що ця програма буде зосереджена «на підвищенні фінансової стабільності при одночасному відшкодуванні витрат від банківських позик». Ці слова були тут же розшифровані в повідомленні The New York Times: «Примітно, що фонд згадав у своїй заяві питання, що стосується відносин між Зеленським і бізнесменом Коломойським. Український державний банк подав до суду на Коломойського з вимогою повернути гроші, які, за словами банківських регуляторів, він привласнив і відмив за кордоном. МВФ закликав адміністрацію Зеленського активізувати ці зусилля, зазначивши в своїй заяві, що український уряд повинен приділяти особливу увагу "відшкодуванню витрат" в банківських спорах».

Ця претензія висловлювалася Києву багаторазово за час президентства Зеленського. І проблема загострилася до такого ступеню, що два тижні тому керівництво ЄС озвучило її публічно просто на спільній прес-конференції з українським прем'єром Денисом Шмигалем. «Ми продовжуємо наполягати на повному розслідуванні шахрайства з Приватбанком, що мало місце шість років тому», — заявив віце-президент Єврокомісії, верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель за підсумками засідання Ради асоціації Україна — ЄС в Брюсселі 11 лютого.

Мільйони замість мільярдів

Ось для них і було це шоу. У зв'язку з чим підкреслимо, що цих глядачів цікавлять набагато більші суми, ніж ті, які фігурують в нинішній постановці. Процитуємо повідомлення НБУ за січень 2018 р.: «Результати незалежного розслідування компанії Kroll підтвердили, що ПАТ "ПриватБанк "було об'єктом масштабних і скоординованих шахрайських дій як мінімум протягом десяти років до націоналізації, що призвело до нанесення банку збитків у розмірі не менше $5,5 млрд».

Ті 136 млн грн, в розтраті яких в грудні 2016 р. підозрюються три екс-менеджери Приватбанку, дурниця — всього лише $5,3 млн за тодішнім курсом. $5,3 мільйона — це менше однієї тисячної від тієї суми шахрайства в $5,5 мільярда, яку нарахувала компанія Kroll.

Після показового зняття Яценка з літака своїми сумнівами з приводу цієї справи поділився колишній генпрокурор Юрій Луценко. Він розповів в ефірі телеканалу «Україна 24», посилаючись на свої джерела всередині нинішньої української влади, що нова американська адміністрація поставила українській владі чотири питання, «це неофіційно, не якийсь ультиматум або письмова вимога».

«Перше питання було — фінансова ізоляція громадян України, які потрапили під американські санкції, це питання влада вирішила. Друге питання — недопущення переходу в китайську власність "Мотор Січі", що є серйозним предметом занепокоєння. Також, наскільки ми бачимо, Україна пішла назустріч. Третій — позиція про недоторканність директора НАБУ, і тут ситуація весь час змінюється в залежності від настроїв влади. Четвертий пункт побажань — активізація розслідувань проти одного з колишніх власників Приватбанку пана Коломойського. Поки що затриманий аж цілий заступник голови правління, за моєю інформацією, йдеться про підробку заднім числом одного з договорів "Привату". Якщо це так — це не основна справа», — підкреслив Луценко.

Показуха без наслідків

Безсумнівно, у цього шоу є ще одне завдання — НАБУ хоче продемонструвати партнерам і кредиторам України свою ефективність. Щоб вони наполягали на недоторканності директора НАБУ. Ну і Венедиктова теж, напевно, хоче покращити свій імідж.

Але вся ця показуха, швидше за все, не матиме серйозних наслідків. Підозру Дубілету-старшому і Бичихіній відправили поштою, але вони взагалі не в Україні, і їм ці «листи щастя» від НАБУ, грубо кажучи, до лампочки. Та й затримка Яценка в аеропорту була повною показухою. І сенс її вже зараз виглядає цілком зрозумілим.

Очевидно, якийсь час справу розслідуватимуть. Але потім можливий варіант, що фігуранти справи підуть на угоду зі слідством і скажуть, що готові заплатити ті самі 136 млн грн в якості відшкодування збитку. На тлі того, скільки вивели з Приватбанку, це копійки.

Зате у всіх буде профіт. НАБУ продемонструє, як люто воює з корупцією. Венедиктова похвалиться розкриттям ще однієї гучної справи. Зеленський покаже, як він жорстко карає Коломойського. А Коломойський відбудеться смішними для нього грошима.

Ознакою показухи можна вважати і те, як 23 лютого, вже після заяви Венедиктової про підозру трьом колишнім менеджерам Приватбанку, нардепи з орбіти Коломойського дружно проголосували за поправки Зеленського до закону «Про центральні органи державної влади», які фактично дозволяють президенту керувати Кабміном без Верховної Ради. Якби Зеленський дійсно завдав Коломойському болючого удару, то ми б побачили зовсім іншу реакцію.

А так це не більше, ніж кварталівська вистава для багатих глядачів, у яких хочеться позичити трошки грошей. Ну і заразом вистава для українців, аби відвернути нас з вами від питань про тарифний геноцид, закатаний в асфальт ковідний фонд і відсутні посадки нинішніх високопоставлених корупціонерів.

    Реклама на dsnews.ua