• USD 26.6
  • EUR 31.2
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Поділять на сорти. Чи будуть українці протестувати проти обмежень для невакцинованих

Поки пересічні громадяни радіють літньому теплу, влада обговорює можливість введення обмежень для невакцинованих від коронавірусу. Чи спрацюють вони в Україні?

Вакцинація від COVID-19 в Україні
Вакцинація від COVID-19 в Україні / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Глава парламентського комітету з питань здоров'я нації Михайло Радуцький допустив введення обмежень для громадян, які не щеплені від коронавірусу. У разі погіршення епідеміологічної ситуації. Це погіршення восени прогнозують і медики з ВООЗ, і експерти — їх страхи пов'язані з поширенням штаму "Дельта". Зараз в Україні точно підтверджених випадків зараження цим штамом трохи, тому фахівці наполягають на прискоренні вакцинації. Поки не прийшла біда. У той же час українці масово на вакциною не біжать. З початку прищеплювальної кампанії, за даними Міністерства охорони здоров'я, щеплено 3 571 447 осіб, з них отримали повністю імунізовані — 2 023 258.

Чи підштовхнуть обмеження не щеплених громадян до вакцинації? Радуцький нагадав, що в разі погіршення ситуації працювати будуть школи, де вакциновано не менше 80% вчителів. Аналогічні заходи, на його думку, треба ввести для транспортників, підприємств громадського харчування і комерційних або комунальних структур, співробітники яких безпосередньо контактують з населенням. Втім, оскільки про обов'язкову вакцинацію мова не йде, залишається покладатися на свідомість самих громадян. А в країні, де високий відсоток принципових антивакцинщиків і людей, котрі щиро вірять в те, що пандемія коронавірусу є світовим змовою, з такою свідомістю дуже погано.

І у конспірологів є приклади, як поділу людей на сорти щеплених і не щеплених протистоять в інших країнах. На вихідних в ряді країн Європи пройшли мітинги проти так званих "зелених паспортів" — документа про вакцинацію, без якого людей з 6 серпня не пустять в ресторани, кафе, кінотеатри, на стадіони. У Парижі і Берліні маніфестації переросли в зіткнення з поліцією. Акцію в столиці Німеччини заборонив суд після того, як тисячі німців в суботу вийшли на вулиці без масок. Але заборону мітингувальники проігнорували, в результаті в неділю поліція затримала близько 600 учасників акції протесту, організованої рухом Querdenken ("Нестандартне мислення"). Аналогічні протести були в Швейцарії, Італії та інших країнах. Скрізь звучало одне і те ж звинувачення на адресу влади: Covid-обмеження зазіхають на громадянські свободи.

З цих протестів можна зробити ряд висновків. Перший — маніфестації політизуються, і з власних фізичних зусиль на кшталт ліво-популістського "Нестандартного мислення" незабаром можуть вирости політичні проекти; другий — багатьом подібні народні хвилювання вигідні. Тим же рестораторам, які втратять частину клієнтів через небажання тих вакцинуватися. Якщо згадати нечисленні антикарантинні протести в Україні, то їх ініціаторами в більшості випадків були якраз представники ресторанного бізнесу. Втім, потрібно враховувати, що сфера громадського харчування зазнала величезних збитків через локдауни, і ще один локдаун може добити цей бізнес остаточно.

Можна піти іншим шляхом — стимулювати людей до вакцинації. У Нью-Йорку кожен, хто прийде за першою дозою вакцини, отримає $100. Спочатку міська влада ввела обов'язкове правило — або всі, хто працює, вакцинуються, або їм доведеться проходити регулярний тест-контроль. Тобто скористалися давнім і дієвим прийомом батога і пряника: не хочете постійно здавати тести, зробіть, та ще й отримуйте за це непогані гроші. Додамо важливий момент: в США не планують знову зупиняти країну через нову хвилю корони. Мабуть, там порахували, що сто баксів за укол заплатити вигідніше, ніж потім не дорахуватися мільярдних доходів.

А ось в Швеції, де, як і нас, вакцинування не обов'язково і жорстких обмежень для антивакцинаторів не вводять, група дослідників з Лундського університету намагається з'ясувати, яка мотивація може стимулювати людей до активнішого щеплення проти COVID-19. Це не обов'язково гроші, виплата яких може трактуватися як примус до вакцинації.

Застосуємо чи у нас нью-йоркський прецедент? Грошима частину населення заманити можна, але треба відразу обмежити такі категорії, інакше навіть тисяча гривень за укол стане в масштабах країни величезним ударом по бюджету. Поки ж в МОЗ анонсують ряд послаблень для вакцинованих громадян. Які саме, не уточнюють. Швидше за все, під послабленням треба розуміти не обмеження щеплених українців при відвідуванні ними публічних закладів. Але тут головна проблема, як стимулювати самі заклади ввести невигідні обмежувальні заходи. Тим більше в країні з масовим байдужим ставленням громадян до елементарних вимог носити маски та дотримуватися соціальної дистанції. Так що, швидше за все, масштабних протестів на зразок берлінських і паризьких у нас не буде. Наш шлях, і це підтверджують півтора року пандемії, імітація процесу: влада звітує в успіхах в боротьбі з коронавірусом, опозиція її критикує, а значна кількість українців робить так, як вважає зручним для себе особисто, — ігнорує заборони і неохоче вакцинується.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua