• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Після загибелі крейсера "Москва". Чому росіяни різко забоялися війни

Насіння важкої паніки в Росії та окупованому Криму лягло на ґрунт, добре підготовлений Кремлем

Реклама на dsnews.ua

Втоплений флагман російського флоту "Москва" викликав потужний деструктивний ефект у Росії. Природа цього явища дуже цікава.

Штучний легкий переляк…

Весь останній тиждень Кремль спеціально викликав побоювання "української загрози" в областях РФ, що межують з Україною, на Кубані та на окупованому Кримському півострові. З 11 квітня введено жовтий рівень терористичної небезпеки на території Білгородської, Брянської, Курської областей, у кількох районах Воронезької області та Краснодарського краю РФ, а також на півночі Криму.

Для нагнітання антиукраїнської істерії організовувалися обстріли сіл нібито з українського боку. До речі, СБУ вже виступила із заявою про те, що "РФ сама обстріляла с. Клімово у Брянській області, хоча і звинуватила у цьому Україну". На підтвердження СБУ пред'явила нові перехоплення телефонних розмов окупантів. "Це наші х*рачать", — пояснює дружині російський загарбник, який зараз перебуває на окупованій території Донеччини. На запитання "навіщо так робити?" відповідає просто: "Так треба. Так роблять для того, щоб типу х*хли провокують. І ось тому потрапляють. Така ж х*рня була і в чеченську війну. Квартири підривали в Москві, типу, що це терористи. Насправді це ФСБшники".

Жовтий рівень терористичної небезпеки означає, що є "підтверджена інформація щодо реальної можливості вчинення терористичного акту". Жителям рекомендується відвідувати людні місця лише за потреби, а, виходячи на вулицю, завжди брати з собою документи, що засвідчують особу.

Неважко здогадатися, навіщо це робиться. 13 квітня представник міноборони РФ Ігор Конашенков заявив: "Бачимо спроби диверсій та завдання ударів українськими військами по об'єктах на території РФ. Якщо такі випадки продовжаться, то збройними силами РФ будуть завдані удари по центрах прийняття рішень, у тому числі в Києві". Також це привід для офіційного оголошення Росією війни Україні (замість "спецоперації", яку оголосив Путін 24 лютого).

Все це зрештою переслідувало дві мети. Перша — створити зручні підстави для тотальної мобілізації (справжня основа — фактичний провал "спецоперації" — для Кремля, звісно, надто незручна). А друга мета – підняти у росіян бажання вирушити на війну.

Реклама на dsnews.ua

Раніше Путін та його пропагандисти обґрунтовували "спецоперацію" тим, що в Україні, мовляв, живуть "нацисти та фашисти", які прагнуть у НАТО. Це хоч і допомогло посилити у росіян ненависть до України, але не стимулювало їх "все кинути та піти воювати". А Путіну знадобилося саме це, коли він побачив, що бліцкригу не вийшло.

Отож ФСБ і зайнялася інсценуванням "української загрози". Примітно, що організатори цих вистав ретельно відміряли дозу ефекту, щоб не перестаратися. Всі ці фейкові обстріли сіл з мінімальними руйнуваннями виглядають смішно — як карикатура на реальну війну. Схоже, завданням ФСБ було викликати у росіян лише легкий переляк, але не більше.

…І справжня важка паніка

І тут українці потопили ракетний крейсер "Москва" — флагман ЧФ РФ. Здавалося б, кремлівська пропаганда мала тут же скористатися цим як безперечним доказом української загрози (вже без лапок). Проте ми побачили зовсім інше. Українські ЗМІ та політики заявили, що крейсер був уражений двома ракетами "Нептун" українського виробництва. У той же час міноборони РФ оголосило, що на крейсері почалася пожежа, внаслідок якої почали вибухати боєприпаси. Причини загоряння не назвали, заявивши лише, що вона "встановлюється". Увечері 14 квітня міноборони РФ повідомило, що крейсер "Москва" затонув під час буксирування в порт призначення, втративши стійкість в умовах шторму. Про роль українців, як і раніше, не було сказано жодного слова.

Проте інформація про причини безславної загибелі "Москви" швидко поширюється у російських соцмережах. Серед популярних у Росії інтернет-ресурсів є кілька, які грають (з різних боків) проти Путіна. І вони прямо стверджують, що причиною пожежі на крейсері стали ракети, випущені українцями.

"Безсонна ніч видалася у президента Росії Володимира Путіна, — розповів вранці 14 квітня Telegram-канал "Генерал СВР". — Всі перипетії з ракетним крейсером "Москва" йому доповідали в режимі реального часу… Звичайно, ні про який нещасний випадок із пожежею та детонацією боєприпасів Путіну і не намагалися брехати. Вночі йому доповіли, що удару по крейсеру було завдано із застосуванням новітнього озброєння… Путін лютував, і таким всі, хто мав задоволення бачити і спілкуватися з ним цієї ночі, ще ніколи його не бачили. Флот залишався його надією та гордістю… Плюс Путін ще й великий символіст, а промовиста назва крейсера "Москва" говорить сама за себе. Внаслідок бурхливої ночі постраждав не лише крейсер, але й меблі в резиденції президента Росії".

Чому ж Кремль не говорить про український слід у загибелі "Москви"? Українські військові публічно хизуються, що затоплення крейсера — це їхніх рук справа, тому ФСБ навіть нічого не потрібно вигадувати, просто бери і користуйся українськими зізнаннями. Чому ж кремлівські пропагандисти не вхопилися за цю можливість ще більше роздмухати антиукраїнську істерію?

Розгадка в тому, що катастрофа "Москви" створила росіянам реальні підстави вже не для легкого переляку, а для важкої паніки. Особливо це стосується жителів прикордонних з Україною областей РФ. Ще сильніше запанікували у Криму. Там після катастрофи "Москви" взагалі помер ринок нерухомості. Пропозиції залишилися, але попит зник: ніхто в РФ більше нічого купувати у Криму не хоче.

Легкий переляк — це коли в тебе приплив адреналіну в крові, ти збуджений і хочеш швидше покінчити з загрозою, що виникла, наприклад, прихлопнути комара у себе на лікті. А важка паніка — це коли ти або біжиш з усіх ніг, аби врятуватися, або закопуєшся у нірку і молишся, щоб тебе ніхто не помітив. Це мовою цивільних.

Ну а мовою військових легкий переляк — це коли дізнався, що в сусідньому лісі розвелося багато зайців і на них оголошено полювання, а ти боїшся, що не встигнеш настріляти собі трофеїв. Якщо ж усе навпаки, якщо ти дізнався, що на таких, як ти, оголошено полювання і незабаром тебе прикінчать, тоді у тебе важка паніка.

На російських моряків у Чорному та Азовському морях це подіяло вже. Всі російські війська на українському фронті теж напружилися, тим більше що вони знають про західні озброєння, які надходять в Україну. Кожна батальйонна група російських вояків зараз боїться стати черговою мішенню, як "Москва".

Також і жителі прикордонних з Україною областей РФ наразі серйозно бояться українських ракетних ударів по військових об'єктах. І взагалі до багатьох росіян поступово починає доходити, що їхнє життя тепер у небезпеці. Та й як не боятися, якщо кремлівська пропаганда сама цілий тиждень трубить про українську загрозу. А втоплений флагман російського флоту показав, що ця загроза є вбивчо серйозною.

Тобто насіння важкої паніки лягло на ґрунт, добре підготовлений Кремлем та ФСБ. І ефект від цієї паніки може виявитись не менш важливим, ніж суто військовий ефект (а він величезний) від потоплення "Москви".

    Реклама на dsnews.ua