• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Новий поворот в "опитуванні від Зеленського". Чому президент вирішив прикінчити свою партію

Отже, тепер відомо, хто буде нести юридичну відповідальність за аферу з так званим «всеукраїнським опитуванням» 25 жовтня. Володимир Зеленський зістрибнув з цієї теми, а відповідати буде його партія

Володимир Зеленський на з'їзді партії "Слуга народу"
Володимир Зеленський на з'їзді партії "Слуга народу" / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Як на Банковій концепція змінилася

Нагадаємо, що не далі як 15 жовтня на Банковій була зовсім інша концепція. І про неї розповіла в ефірі «Громадського радіо» заступник голови парламентської фракції партії «Слуга народу» Євгенія Кравчук. Вона повідала, що проведення опитування організовує така собі громадська організація, а оплатять меценати.

«Я думаю, що найближчим часом про цю громадську організацію заявлять офіційно. Це буде така собі громадська організація, яка буде цим займатися спільно з соціологами. Наскільки я знаю, розглядається варіант паралельно провести екзитпол саме з відповідей людей, за цим опитуванням, щоб його можна було оприлюднити відразу і звірити з офіційними результатами», — повідомила Кравчук.

Вона додала, що фінансувати опитування будуть меценати. «Є багато меценатів, небайдужих людей, це не такі великі кошти, які виділять або вже виділили на такий процес. Політичну відповідальність несе за це ініціатор цього опитування», — підкреслила вона і далі зробила дуже важливе уточнення про те, що "рішення в будь-якому випадку буде прийматися в парламенті. Юридично це опитування буде закріплене нардепами або президентом, які подадуть відповідний законопроєкт».

Однак нічого з цього зроблено не було. Тобто ні громадська організація не з'явилася, ні меценати не захотіли світитися, ні законопроєкт не був внесений. 20 жовтня відбулося засідання парламенту, але питання про опитування Зеленського там взагалі не розглядалося.

Утім, сам Зеленський у той день, виступаючи з трибуни Верховної Ради, заявив українцям: «25 жовтня ... я задам вам п'ять запитань. І буду чекати відповіді». Тому можна було припустити, що він вирішив показати себе людиною слова і візьме відповідальність на себе — наприклад, організує своє опитування своїм указом.

Але ці припущення виявилися безпідставними. У той же день, 20 жовтня, Вища рада партії «Слуга народу» прийняла рішення про те, що опитування «5 запитань від Зеленського» буде профінансовано партією «Слуга народу». Партія майже цілу добу приховувала це рішення, але вдень 21 жовтня офіційно оголосила про нього.

Реклама на dsnews.ua

Юридична пастка для "слуг народу"

Можливо, на Банковій вирішили, що «яка різниця», хто конкретно відповідатиме за опитування — якась громадська організація, президент або партія «Слуга народу». Проте, різниця є, і навіть дві — політична і юридична.

Політична різниця полягає в тому, що, починаючи з 13 жовтня, коли Зеленський анонсував своє опитування, він постійно підкреслював у своїх відеозверненнях до українців, що це його запитання. І ні про яку партію він не згадував. А тут раптом виявилося, що Зеленський протягом двох останніх тижнів перед місцевими виборами 25 жовтня публічно рекламував опитування, замовлене і фінансоване партією «Слуга народу». Якщо це не політична корупція на вищому рівні, то що це тоді? Благодійність?

Юридична різниця полягає в тому, що ні громадська організація, ні президент не є суб'єктами виборчого процесу на місцевих виборах 25 жовтня. А партія «Слуга народу» — є. Підкреслимо, що хоча це місцеві вибори, але рішення про участь у них беруть партії на своїх загальнонаціональних форумах.

Стаття 51 Виборчого кодексу відносить «проведення публічних заходів за підтримки партії — суб'єкта виборчого процесу, а також оприлюднення інформації про таку підтримку» до форм передвиборної агітації. А стаття 52 того ж кодексу говорить, що «передвиборна агітація напередодні дня голосування та в день голосування забороняється».

Таким чином, проведення опитування «5 запитань від Зеленського» за підтримки партії «Слуга народу» в день голосування 25 жовтня є прямим і кричущим порушенням Виборчого кодексу. Причому не локальним порушенням десь на окремих ділянках, а порушенням всеукраїнського масштабу, в чому сама партія публічно зізналася своїм офіційно оголошеним рішенням профінансувати опитування.

Правда, сама партія «Слуга народу» намагається запевнити нас у зворотному. Вона заявляє: «Чи не буде це агітацією? Ні. Під час дослідження не буде використовуватися партійна символіка...»

Але Виборчий кодекс не говорить, що агітація — це тільки коли махають партійною символікою. Виборчий кодекс відносить до агітації будь-які «публічні заходи за підтримки партії — суб'єкта виборчого процесу, а також оприлюднення інформації про таку підтримку». Тобто важливий сам факт партійної підтримки цього опитування, а вона в наявності і публічно визнана самою партією.

До того ж партія «Слуга народу» вже включила це опитування в свою агітацію. Повторимо, що, згідно з Виборчим кодексом, навіть «оприлюднення інформації про таку підтримку» є формою передвиборної агітації. Партія «Слуга народу» 21 жовтня офіційно оголосила про свою підтримку опитування — і в цих офіційних повідомленнях, до речі, використовувала партійну символіку.

Більш того, в тих же повідомленнях партія похвалилася, що «проведення такого опитування є одним з пунктів передвиборчої програми партії». І при цьому партія сміє стверджувати, що це опитування — не агітація. Серйозно? Напевно, це просто партійна благодійність з метою облагодіяти Зеленського? ..

Які рішення можуть прийняти суди

Тепер виникла абсолютно нова юридична ситуація. Раніше йшлося про те, що президентське опитування після виборів затягають по судах. В Окружний адміністративний суд Києва вже надійшов позов з проханням визнати протиправним оголошення Зеленського про проведення всенародного опитування громадської думки 25 жовтня на виборчих дільницях, а також з проханням зобов'язати Зеленського утриматися від вчинення дій щодо призначення та проведення цього опитування.

Однак тепер подібні позови навряд чи будуть мати будь-які наслідки для Зеленського. Бо він переклав усю відповідальність за своє опитування на свою партію.

А ось для партії наслідки можуть бути. Швидше за все, вона не відбудеться одними тільки судовими процесами щодо законності опитування 25 жовтня. Тепер виникла перспектива оскарження вже не тільки одного опитування, а взагалі діяльності партії «Слуга народу». Тобто можуть бути позови про незаконну діяльність партії у вигляді агітації в день виборів.

Крім того, якщо не повсюдно, то принаймні в деяких областях, містах, районах, громадах можуть бути позови про зняття з виборів кандидатів від цієї партії. Справді, ті що бажають позбутися від конкурентів з числа «слуг народу», можуть знайтися в будь-якій політичній силі. А суди — вони у нас різні в різних регіонах. І не виключено, що десь «слуга народу», що пройшов у другий тур виборів міського голови, буде знятий з забігу на підставі того, що його партія займалася агітацією в день виборів.

Також не виключено, що оскарження підсумків виборів 25 жовтня дійде до Верховного суду. Нагадаємо, що Зеленський хотів цей суд переполовинити, щоб позбутися від непідконтрольних йому суддів, і навіть провів через парламент відповідну реформу, але її скасував Конституційний суд України. Так що було б цікаво поспостерігати, чи захоче Верховний суд поглумитися над своїм кривдником і його партією.

Чому Зеленський пожертвував своєю партією

У будь-якому випадку партію «Слуга народу» чекають іміджеві втрати. Через цей скандал вона може недорахуватися голосів на виборах 25 жовтня, та й в подальшому отримати додаткове падіння рейтингу.

Парадокс в тому, що всі оглядачі пояснювали затію з опитуванням саме бажанням Банкової підвищити результат «слуг народу» 25 жовтня і уповільнити падіння рейтингу президентської партії. До речі, Зеленський, судячи з усього, дійсно сподівається на чудодійні силу свого опитування. Бо його оточення, яке придумало йому цю ініціативу, запевняє його в тому, що опитування — геніальний.

Але в самій партії «Слуга народу» на ситуацію дивляться більш тверезо. Верхівку партії, не кажучи вже про регіональні осередки, ніхто не питав, які п'ять запитань їм найбільше допомогли б для мобілізації електорату і завоювання нових прихильників. Канабіс для важко хворих і ВЕЗ для Донбасу — явно не ті запитання, які здатні запалити ентузіазмом мільйони українців. Навпаки, подібні запитання можуть викликати підозру в тому, що їх корупційним способом пролобіювали ті, кому це вигідно і хто отримає навар у разі реалізації цих ініціатив.

Поки це вважалося опитуванням Зеленського, партія була змушена ставитися до «5 запитань» відповідно як до приказки «дарованому коневі в зуби не дивляться». Але ось тепер з'ясувалося, що саме партія повинна юридично відповідати за цього «коня», який за своєю «корисності» цілком може виявитися «троянським». Тобто тепер за допомогою цього «коня» партію можуть затягати по судах і зробити винною в авантюрі, яку придумала не вона, а Банкова.

І тут питання: чому партія була змушена на це піти? Реальна відповідь така: Зеленський ризикнув своєю партією (її іміджем та її юридичною долею) заради того, щоб врятувати своє опитування. Тепер його партії, а не йому, доведеться виправдовуватися в судах і доводити законність незаконного опитування.

І це говорить про цінності Зеленського. Він вважав за краще пустити на дно своїх людей, щоб виплисти самому.

Виключно сам Зеленський і його Офіс винні в тому, що ні прорахували заздалегідь всі ходи і не пропрацювали чіткий алгоритм проведення опитування. Коли з'ясувалося, що юридично чистого способу провести опитування у президента немає, Зеленський міг (а точніше кажучи, зобов'язаний був) відмовитися від цієї затії. Але він (хоч і професійний комік) парадоксальним чином побоявся, що над ним у такому випадку будуть сміятися. І він вирішив йти до кінця, тобто реалізувати-таки свою затію, але тільки не своїми руками, а руками своєї партії. Щоб вся грязь прилипла до неї, а він залишився чистим.

    Реклама на dsnews.ua