• USD 28.4
  • EUR 33.3
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

Розколи всередині "Слуги народу". Як вони розірвуть команду Зеленського після місцевих виборів

До місцевих виборів ще більше місяця, але на Банковій вже підбирають цапів-відбувайлів, на яких будуть списані провали і прольоти партії "Слуга народу"

Володимир Зеленський на з'їзді партії "Слуга народу"
Володимир Зеленський на з'їзді партії "Слуга народу" / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Зазвичай перед виборами партійні команди гуртуються і всіляко демонструють єдність. Однак команда Володимира Зеленського сміливо йде проти традицій. За місяць до місцевих виборів, призначених на 25 жовтня, вона демонструє розбрід і хитання, деморалізуючи залишки свого електорату і відвертаючи тих, хто ще не визначився з симпатіями.

Розколи спостерігаються на всіх поверхах Зе-команди — зокрема на Банковій, в парламентській фракції партії «Слуга народу» і в місцевих партійних структурах. Ці внутрішні конфлікти викликані різними приводами, але мають одну загальну глибинну причину. Суть в тому, що передвиборна кампанія партії тріщить по швах. Всякі політтехнологічні ходи, які повинні були витягнути кампанію, дають ефект, протилежний очікуваному. Тому партійні діячі від верху до низу зараз зайняті не стільки передчуттям перемог і поділом майбутніх постів в структурах місцевого самоврядування, скільки пошуком способів, як би зняти з себе і спихнути на когось відповідальність за майбутні поразки.

Чому ослабли позиції і Єрмака, і Тимошенко

На Банковій після вигнання звідти Андрія Богдана одна з головних ліній конфлікту пролягла між Андрієм Єрмаком і Кирилом Тимошенко. Єрмак, який змінив Богдана в кріслі керівника Офісу президента (ОП), хоче підім'яти під себе ще й ту сферу впливу, яку зберіг за собою Тимошенко на посаді заступника керівника ОП. А це не тільки темники для медіа (цей напрямок вже перейшов раднику Єрмака — політтехнологу Михайлу Подоляку), але і всякі піар-проекти, включаючи і такий безпрецедентно масштабний (за обсягом фінансів, які там крутяться), як «Велике будівництво».

Однак зараз ослабли позиції їх обох. Просто тому, що ними обома незадоволений Зеленський, оскільки придуманий ними передвиборний піар дуже неохоче споживається виборцями і викликає у них все більш негативну реакцію.

Telegram-канал «Легітимний» повідомляє, що «Зеленський попросив Єрмака більше часу проводити в своєму кабінеті, займаючись роботою, а не в президентському, займаючись інтригами. Президент дуже розчарований переговорами в Берліні». Але якщо не займатися інтригами — то і впливу не буде. І робота може втратити сенс.

Telegram-канал «Резидент» з посиланням на своє джерело на Банковій повідомив, що «в ОП почався новий етап апаратної боротьби, мета якої послабити вплив Єрмака на Зеленського. Президент незадоволений відсутністю прогресу в переговорах, зустріч в Берліні не принесла видимого успіху, а Росія в відкриту блокує всі мирні ініціативи нашої країни». І взагалі «переговорний процес з Росією зайшов остаточно в безвихідь... До виборів в США не варто очікувати ніяких зрушень в переговорах».

Реклама на dsnews.ua

Те саме джерело видало інші цікаві новини. Виявляється, «в ОП обговорили драфти перерозподілу бюджетних коштів для термінового наповнення COVID-фонду. Президент сильно незадоволений Кирилом Тимошенко, який переконав Зеленського перекинути фінансування з фонду на проект "Велике будівництво"». І взагалі тепер «Кирило Тимошенко втратив апаратний вплив на Президента, а його стратегія/наратив "Велике будівництво" як основа програми Зеленського не зайшла українцям».

Мирні переговори по Донбасу і «Велике будівництво» — на цих двох китах тримається вся виборча кампанія «слуг народу». І якщо Зеленський вже зараз гнівається на Єрмака і Тимошенко, які йому це підсунули, значить, справді результат виходить провальним.

Зрозуміло, Зеленський не може визнати, що провальною була сама ідея будувати кампанію на голому піарі, що не підкріплений реальними досягненнями. Бо автором цій веселої знахідки був він сам.

Ігор Коломойський після місцевих виборів збирається стати беніфіціари переформатування уряду
Ігор Коломойський після місцевих виборів збирається стати беніфіціари переформатування уряду

Хто конкурує з Коломойським за парламентських «слуг народу»

Судячи з усього, місцеві вибори стануть тригером для переформатування парламентської більшості і, вже як наслідок, уряду. Першим бенефіціаром цього процесу збирається стати Ігор Коломойський. Його розрахунок простий і зрозумілий. Він зробив ставку на свій новий проект — партію «За майбутнє» на чолі з екс-головою Волинської облради Ігорем Палицею. Партія має шанси стати лідером на Волині і увійти в правлячі коаліцій в ряді інших облрад. Наступним кроком має стати розширення депутатської групи «За майбутнє» у Верховній Раді за рахунок переходу туди лояльних до Коломойського мажоритарників, що зараз значаться серед «слуг народу». І далі Коломойський буде підбивати Зеленського на коаліційний уряд партій «Слуга народу» і «За майбутнє» на паритетних засадах.

Однак не факт, що це вийде. Бо у Коломойського є цілий ряд конкурентів. Перш за все відзначимо партію Віктора Медведчука ОПЗЖ, яка має всередині фракції «слуг народу» власну п'яту колону. Мова йде про списочників, тобто самі вони з фракції не вийдуть. Але за допомогою цієї п'ятої колони Медведчук може підбити Зеленського на коаліцію партій «Слуга народу» і ОПЗЖ, аргументуючи тими позиціями, яких доб'ється ОПЗЖ в місцевих радах на сході і півдні країни за результатами виборів 25 жовтня.

Однак обидва ці сценарії, як і сценарій потрійного союзу партій «Слуга народу», ОПЗЖ і «За майбутнє», чреваті подальшим розвалом парламентської фракції «слуг». У ній є кілька десятків депутатів, які зараз відчувають себе не в своїй тарілці. В основному це списочники, які мають більш-менш довгу історію зв'язків із західними структурами. Їм було комфортно, коли на чолі уряду стояв Олексій Гончарук, зараз їм просто некомфортно, а в разі відверто антизахідного і проросійського уряду вони можуть створити внутріфракційну опозицію.

Крім того, деякі «слуги народу» мають більш-менш серйозні зобов'язання перед Андрієм Богданом. Малоймовірно, щоб у нього вийшло щось путнє з якимось новим політпроектом, але докласти руку до розвалу монобольшості він може.

Не виключено, що цапом-відбувайлом за ослаблення єдності фракції буде призначений Давид Арахамія, хоча його роль на посаді глави фракції полягає скоріше в спілкуванні з медіа, ніж в організації внутрішньофракційної дисципліни. Втім, якраз своєю манерою спілкування з медіа він явно допомагає рейтингу «слуг народу» опускатися все нижче. А до виборів Арахамія навряд чи посунуть з поста.

У Корнієнко сиплеться партія

Член парламентської фракції «слуг народу» Костянтин Касай, обраний народним депутатом на Полтавщині, 15 вересня написав голові партії Олександру Корнієнко заяву про вихід зі складу ради Полтавської обласної парторганізації. Мотивування: він був відсторонений від підбору кандидатів до облради.

Раніше з аналогічним формулюванням подав у відставку голова Чернігівської ОДА Андрій Прокопенко. «Основна причина — це те, що я фактично позбавлений впливу на кадрову політику і формування складу кандидатів до обласної ради. Голова ОДА без своїх депутатів в обласній раді — це слабкий голова ОДА, який не зможе реалізовувати стратегію розвитку регіону. А без цього моя робота не має сенсу», — пояснив він свій демарш.

Таке невдоволення виявляють і деякі інші голови ОДА, а також цілий ряд мажоритарників. На Банковій кажуть, що конфлікт відбувається по партійній лінії, до якої ОП нібито не має відношення. Мовляв, глави обласних партійних організацій формують списки самостійно, без узгодження з Банковою, і тільки кандидатів в мери міст подають на схвалення ОП.

Але проблема в тому, що раніше Банкова запевняла мажоритарників, які увійшли до фракції «слуг народу», що вони будуть мати вплив на складання партсписків в облради. І ця обіцянка була одним з факторів, що утримували мажоритарників у фракції і спонукали їх слухняно підтримувати законопроекти, потрібні Зеленському. Та й голови ОДА, напевно, теж чули на Банковій подібні запевнення.

І якщо зараз Банкова раптом зістрибує з теми і переводить стрілки на керівників обласних парторганізацій, то це не від хорошого життя. Просто у всіх областях рейтинг «слуг народу» падає з кожним місяцем. А значить, передбачувана фракція «слуг народу» в кожній облраді стискається, немов шагренева шкіра. І якщо раніше здавалося, що депутатських мандатів вистачить, щоб задовольнити всі впливові угруповання в обласній партійній структурі, то тепер конкуренція за місця в списку загострилася і стала жорсткішою, виплоджуючи внутрішньопартійні розколи.

Можна очікувати, що через ці скандали ослабнуть позиції Корнієнко — як на Банковій, так і в партії і всередині парламентської фракції СН, де він перший заступник голови. Нагадаємо, що саме Корнієнко є головним політтехнологом «слуг народу», на минулих парламентських виборах він керував центральним виборчим штабом партії і потім через високі результати «слуг» на виборах отримав пост голови партії. Але зараз, схоже, все йде в зворотному напрямку.

Telegram-канал «Темний Лицар» вже повідомив: «У Офісі знайдений консенсус. За порадою Подоляка головним відповідальним за провал місцевих виборів призначать Корнієнко (його нікому не шкода)». Правда, поки що не видно ніяких ознак боротьби за крісло глави партії. Схоже, воно вже нікого з серйозних людей не приваблює.

    Реклама на dsnews.ua