• USD 27.2
  • EUR 30.8
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Розвідникам, які готували спецоперацію щодо "вагнерівців", анулювали закордонні паспорти, – розслідування "Схем"

У період підготовки спецоперації із затримання "вагнерівців", яка зрештою зірвалась, органи влади визнали недійсними закордонні паспорти п’ятьох колишніх працівників управління розвідки, які готували цю спецоперацію

Розслідування проекту "Радіо Свобода" "Схеми: корупція в деталях";
Розслідування проекту "Радіо Свобода" "Схеми: корупція в деталях";
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться в розслідуванні видання "Радіо Свобода", передає "ДС".

За інфрмацією журналістів, через тиждень після провалу спецоперації тодішнього очільника ГУР Міноборони Василя Бурбу звільнили з посади, також звільнили ще як мінімум чотирьох співробітників ГУР, які готували спецоперацію. А згодом визнали недійсними закордонні паспорти всіх 5 колишніх розвідників:

  • Василя Бурби;
  • Юрія Семенюка;
  • Романа Червінського;
  • Ігоря Дзери;
  • Розвідник, який попрохав не називати своє ім'я.

Підставою для вилучення паспорта та заборони виїзду за кордон став лист на бланку Міграційної служби, що надійшов до Прикордонної служби. У листі йшлося про паспорт на ім’я Василя Месхі, який за даними розслідувачів, був це документом-прикриттям Василя Бурби.

Цю інформацію журналісти отримали від двох не пов'язаних між собою джерел у Державній прикордонній службі після інциденту з Юрієм Семенюком, який трапився 1 травня 2021 року.

Тоді Семенюк, на той момент вже звільнений із ГУР Міноборони, прибув в аеропорт Борисполя, щоб сісти на літак до Єгипту. Однак у перетині кордону йому відмовили.

Семенюк розповів, що їхав на дайв-сафарі разом із дайверським клубом. Однак прикордонники надали йому два документи: про заборону в перетині державного кордону і про вилучення паспорта, оскільки той визнаний недійсним.

Документи про заборону в перетині та про вилучення паспорта;
Документи про заборону в перетині та про вилучення паспорта;

Проте у Міграційній службі на журналістський запит відповіли: "Лист від 19 лютого 2021 року за такими реквізитами, щодо визнання недійсними паспортів громадянина України для виїзду за кордон… у Державній міграційній службі не створювався… не підписувався, не реєструвався та не надсилався до Державної прикордонної служби".

Прикордонники стверджують, що за результатами перевірки вони видалили записи про недійсність паспортів Семенюка та інших розвідників з міжвідомчої системи "Аркан".

Не дивлячись на те, що в базі паспорт Юрія Семенюка вже вважається дійсним, скористатися ним він не зможе — З ДМС паспорт йому повернули порізаним.

Семенюк вважає вилучення його паспорта продовженням адміністративного тиску влади на розвідників, які проводили спецоперацію щодо "вагнерівців". Можливо, боялися, що ексрозвідники шукатимуть контактів з розслідувачем "Bellingcat" Христо Грозєвим.

Семенюк повідомив Нацполіції про незаконне позбавлення права на пересування та неправомірне вилучення закордонного паспорту.

На момент виходу розслідування відповіді з Офісу президента журналісти не отримали.

Окрім того, народна депутатка від "Слуги народу" Мар’яна Безугла, яка очолює ТСК, що займається розслідування щодо зриву спецоперації з затримання "вагнерівців", відповіла, що "ТСК отримала таку інформацію від заслуханих осіб та наразі здійснює верифікацію".

Як повідомляла "ДС", група журналістів-розслідувачів Bellingcat оприлюднила розслідування про причини зриву спецоперації із затримання українськими спецслужбами в Білорусі російських бойовиків ПВК "Вагнера", які воювали на Донбасі на боці терористів, та причетних до вбивств та військових злочинів.

Нагадаємо, сюжет американського телеканалу CNN підтвердив підозри про причетність української влади до зриву спецоперації із затримання бойовиків російського ПВК "Вагнера", а також актуалізував претензії до глави Офісу президента Андрія Єрмака.

Але в Офісі президента Володимира Зеленського вважають, що свідчення джерел, на яких будується матеріал CNN про операцію з "вагнерівцями", ненадійні, а самі дані нічим не відрізняються від викладених у "Комсомольській правді" у 2020 році.

Також, за даними журналістів-розслідувачів Bellingcat, керівник ОПУ Єрмак пропонував перенести на тиждень операцію із затримання найманців приватної військової компанії "Вагнера".

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua