• USD 26.7
  • EUR 31.3
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

У США оприлюднили розслідування про спецоперацію із затримання "вагнерівців"

Спецоперація із затримання бойовиків російської ПВК "Вагнера" нібито відбувалася "з відома та за підтримки Сполучених Штатів"

Реклама на dsnews.ua

Про це CNN розповіли троє колишніх високопоставлених чиновників української військової розвідки, інформує "ДС".

За їхніми даними, операція під керівництвом України "мала американські гроші, технічну допомогу та рекомендації ЦРУ про те, як завербувати російських найманців".

Втім, високопоставлений чиновник США на умовах анонімності сказав CNN, що ці твердження "помилкові". Він зауважив, що розвідка США знала про операцію, але заперечив будь-яку її причетність. Чиновник припустив, що спроби втягнути американські агентства можуть бути спробою розділити або навіть перекласти провину за провал української операції з високим ризиком.

Зазначається також, що українські агенти видавали себе за російську приватну військову компанію, наймаючи на роботу у сфері безпеки, оплачувану вище встановленої норми, пропонуючи вигідний контракт в розмірі 5 тисяч доларів в місяць для захисту нафтових обʼєктів у Венесуелі.

Джерела повідомили, що на цю приманку потрапили сотні потенційних російських підрядників, які подали заявки на роботу, що надало українській розвідці безпрецедентну можливість виявляти осіб, підозрюваних у військових злочинах, зокрема на Донбасі, пише "Українська правда".

"Ми почали їм дзвонити і говорити: "Ей, мужик, добре, розкажи мені що-небудь про себе. Може, ти насправді не боєць, може, ти сантехнік чи щось в цьому роді… А потім вони почали розкривати щось про себе, надсилаючи нам документи, військові посвідчення і докази того, де вони воювали. І ми типу "бінго, ми можемо це використовувати", — розповів один з колишніх офіцерів військової розвідки України.

За словами українських офіцерів, "цілі" самі почали надсилати докази свого військового досвіду і навіть конкретних боїв та інцидентів, в яких вони брали участь. Мова також ішла про посвідчення особи та "потенційно компрометуючі фотографії й відео, зокрема зі сходу України".

Так, на одному відео, яке опинилося у розпорядженні CNN, була присутня група бойовиків, які тримали уламки щойно збитого військового літака. Деякі учасники запису пов’язувалися з атакою на малайзійський літак MH17.

"Двоє були присутні при запуску ракети, яка збила MH17. Четверо інших були членами групи, яка збила наш військовий літак і вбила не менше 70 наших кращих людей", — розповів один з колишніх розвідників. За його словами, виявлення та покарання цих людей було "великим інтересом".

За словами джерел, через те, що задум із вербуванням залишився непоміченим, співробітники української розвідки просто вибрали людей, що мають найтісніші й суперечливі звʼязки з Україною, та запропонували їм фальшиві контракти з Венесуелою. За їхніми словами, вони вибрали 28 росіян, імовірно повʼязаних з незаконними діями в Україні, і ще пʼятьох без будь-яких звʼязків. Росіянам сказали, що вони будуть відправлені до Туреччини для транзитного рейсу до Каракаса.

Реальний план операції, за даними CNN, полягав у тому, щоб доставити підозрюваних в Україну, де вони можуть бути заарештовані. Пандемія коронавірусу несподівано змінила план, коли Росія закрила свої кордони. Втім, Москва дозволяла поїздки до Білорусі. Згідно з українськими джерелами, нічого завербованих "новобранців", які нічого не підозрювали, на автобусі доставили до Мінська, звідки, як вони думали, їх відправлять до Венесуели. У Мінську росіян затримали білоруські силовики, а пізніше їх повернули на батьківщину.

Джерела підкреслюють, що невдача з операцією стала серйозним ударом для української розвідки, яка, за їхніми словами, працювала над тим, щоб зловити російських бойовиків протягом майже 18 місяців.

Українські офіційні особи не відповіли на запит CNN про надання коментарів з приводу розслідування.

Як писала "ДС", 19 червня народні депутати провладної монобільшості відмовилися створити Тимчасову слідчу комісію з розслідування справи щодо провалу спецоперації із захоплення бойовиків російської Приватної військової компанії "Вагнера".

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua