• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Репетиція на Чернігівщині. Чи здадуть "слуги" без бою 206-й округ людині Кличка

Передвиборча кампанія у 206-му окрузі порушить нову хвилю запитань: хто вбив Антона Полякова?

27 березня відбудуться довибори до Верховної Ради у 206-му окрузі на Чернігівщині
27 березня відбудуться довибори до Верховної Ради у 206-му окрузі на Чернігівщині / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Через півтора місяці, 27 березня, відбудуться довибори до Верховної Ради у 206-му окрузі на Чернігівщині. Сам по собі один депутат нічого, звичайно, не змінить, проте значення цих виборів вибивається за межі локальної події. Для всеукраїнських гравців це репетиція великих парламентських виборів, які мають відбутися у жовтні 2023 р.

Тут доречно нагадати про аналогічні довибори народного депутата рік тому, 28 березня 2021 р., у 87-му окрузі на Івано-Франківщині. Подія місцевого значення вилилася у скандал національного масштабу. На визначення переможця знадобилося понад два місяці. З результатами виборів розбиралася Велика палата Верховного Суду, і вона 5 червня з мінімальною перевагою (11 голосів проти 10) погодилася визнати перемогу "слуги народу" Василя Вірастюка.

Для Зе-влади ця битва мала важливе значення. "Слугам народу" було важливо показати суспільству, що вони є партією номер один в Україні. А Володимир Зеленський продемонстрував усім місцевим елітам, що Банкова тримає весь виборчий процес під контролем і кого вона призначить, той буде переможцем виборів.

З того часу минув рік. І питання в тому, чи зможе Банкова повторити в 206-му окрузі фокус, як з Вірастюком.

Головний суперник

Про 206-й округ треба сказати, що він розташований у Чернігівському районі та включає частину Чернігова. У жовтні 2020 р. на виборах до Чернігівської райради, як і до Чернігівської міськради, перемогу здобула партія "Рідний край", очолювана мером Чернігова Владиславом Атрошенком. Вона отримала 20 із 54 місць у райраді (а партія "Слуга народу" — лише шість) і більшість у 26 із 42 місць у міськраді (а "слугам народу" дісталися лише чотири).

Минулого року партія "Рідний край" підписала меморандум про співпрацю з партією "УДАР" мера Києва Віталія Кличка. Фактично команда Атрошенка стала донором для відродження структур "УДАРу" на Чернігівщині. У листопаді обласну організацію очолив один із соратників Атрошенка, секретар Чернігівської міськради Олександр Ломако.

Реклама на dsnews.ua

4 лютого з'їзд "УДАРу" висунув Ломака кандидатом у нардепи по 206-му округу. Зрозуміло, що для мера Києва вибори на Чернігівщині цікаві передусім як можливість створити "УДАРу" імідж всеукраїнської партії, опозиційної до Зе-влади та здатної її перемагати. Про це чітко сказав і сам кандидат. "Вибори по 206-му округу — це не лише вибори представника Чернігівщини до парламенту та оцінка людьми роботи центральної влади. Це і можливість нашої партії показати всій країні, що ми здатні об'єднуватися та показувати результат, перемагати", — заявив Ломако.

Про завдання перемогти Зе-владу говорив на з'їзді мер Атрошенко. "Офіс президента шантажем намагається змусити мене, обраного жителями мера Чернігова, йти на договорняки. "Слуги" хочуть, щоб їхній наглядач захищав їхні інтереси на Чернігівщині. А ми хочемо, щоб представник Чернігівщини захищав інтереси суспільства в Раді", — наголосив він.

Можливі конкуренти

Ломако став першим кандидатом на довиборах у 206-му округу, якого зареєструвала ЦВК. Про інших його конкурентів можна говорити лише гіпотетично. Згідно з календарним планом, затвердженим ЦВК, подавати документи на реєстрацію кандидати можуть до 24 лютого включно, а зареєстровані вони мають бути не пізніше 1 березня.

Ходили чутки про різних кандидатів від "слуг народу". Спочатку Банкова начебто хотіла зробити ставку на міністра аграрної політики та продовольства Романа Лещенка, який у жовтні 2020 р. організував на Чернігівщині форум "Земля народу" за участю Зеленського. Потім фаворитом Зе-команди вважався Олександр Соколов, який був мером Чернігова до Атрошенка, у 2002-2015 рр. Щоправда, у жовтні 2020 р. Соколов набрав лише 3,9% (тоді як Атрошенко — 77,5%). Два тижні тому пішли розмови про висунення президента чернігівського футбольного клубу "Десна" Володимира Левіна. Але рішення поки що не прийняте.

На Банковій вивчають соціологію. Якщо вона не надихне, то не виключено, що "слуги" взагалі утримаються від висунення кандидата. У цьому є свій резон: розгромно програти може виявитися найгіршим варіантом, ніж просто не брати участь у виборах.

В принципі, "слуги" могли б неофіційно підтримати депутата Чернігівської облради від партії "Наш край" Олександра Демиденка, який вже веде рекламну кампанію в окрузі і обробляє місцевий електорат. Очолює "Наш край" на Чернігівщині народний депутат Борис Приходько. Він був обраний у 210-му окрузі та увійшов до групи "Довіра", як і співголова партії "Наш край" Сергій Шахов.

Як пишуть "Новини Чернігівщини", "ще перед Новим роком до Чернігова поїхали вантажівки з продовольчими наборами від фонду Шахова. Як ми дізналися з власних джерел, "нашокраївці" пішли перевіреним шляхом і почали вибудовувати власну "сітку" для підкупу виборців. Щоб її сформувати і, так би мовити, підгодувати електорат, і було запущено продовольчі набори. Усього роздали близько 10 тисяч".

Група "Довіра" у парламенті показала себе як досить надійний партнер Офісу президента. Вона завжди допомагає із голосами за законопроєкти, потрібні Зеленському.

Але якраз у 206-му окрузі "слуги" мають обтяжливу обставину. Загалом це був їхній округ. У липні 2019-го там переконливу перемогу отримав висуванець партії "Слуга народу" Антон Поляков. Щоправда, потім його виключили із фракції "слуг", а 8 жовтня минулого року він раптово помер. Причому останніми днями перед загибеллю він здійснив низку вчинків, які могли викликати гнів на Банковій. Скандал тоді був гучний, але за чотири місяці про нього вже забули. Передвиборча кампанія у 206-му окрузі порушить нову хвилю питань: хто вбив Полякова?

Точніше, ця хвиля вже піднімається. "Правоохоронці мають розслідувати, як смерть Полякова пов'язана з його свідченнями в НАБУ щодо "конвертів" для "слуг" у Раді, — заявив мер Чернігова 9 лютого. — Переконаний, для новообраного депутата з 206-го округу має стати справою честі домогтися завершення розслідування смерті Антона Полякова і, зокрема, як вона була пов'язана з його викриттям "конвертних" схем у Раді".

Якщо "слуги" не висунуть свого кандидата, це буде виглядати як втеча з поля бою. Причому їх битиме не лише "УДАР". Якщо ж висунуть — шанси на перемогу наразі не проглядаються. Вже веде рекламну кампанію член бюро обласної парторганізації "Батьківщини" Дмитро Нікітін. Також вирішив балотуватися до нардепів керівник облорганізації партії "Національний корпус" Олександр Тарнавський. Кожен битиме по Зе-владі зі свого боку. Ну чи як мінімум зображати удари. Репетируючи майбутні вибори у всеукраїнському масштабі.

    Реклама на dsnews.ua