• USD 28.4
  • EUR 33.3
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

Вибори мерів. Скільки міст зможе взяти ОПЗЖ на півдні і сході

Наростивши свою підтримку за останній рік, "Опозиційна платформа — за життя", проте, може повторити можливий провал партії влади в великих містах на півдні і сході країни. Партії Медведчука залишається варіант коаліцій з місцевими князьками в міськрадах

zagittya.com.ua
zagittya.com.ua
Реклама на dsnews.ua

За останній рік ОПЗЖ серйозно наростила підтримку електорату. Якщо в середині літа 2019-го на півдні її підтримували 14%, то тепер 18%, покращився стан партії і в її основний вотчині, на сході, — з 26 до 35%. Така зміна електоральних настроїв на користь ОПЗЖ пояснюється ослабленням позицій "Слуги народу", викликаним розчаруванням умовно "ватяної" частини її електорату діями нинішньої влади по "пошуку миру в очах Путіна". Проте шанси кандидатів від ОПЗЖ зайняти крісла мерів в найбільших містах півдня і сходу — вельми примарні. Чому? Про це — в нашому огляді.

Харків

До недавнього часу не було сумнівів, що діючий мер Геннадій Кернес буде балотуватися на місцевих виборах від "Блоку Кернеса" Успішний Харків ". Всі карти двічі меру сплутала корнавірусна хвороба, через яку йому довелося вирушити на лікування до Німеччини. Чи зможе Кернес далі брати участь у виборах — невідомо.

Його найближчий конкурент — народний депутат, колишній "регіонал" Олександр Фельдман. На парламентських виборах 2019 року він балотувався по мажоритарному округу №174 від ОПЗЖ і переміг — при тотальному домінуванні "зелених" кандидатів. Тому варіант перемоги Фельдмана в разі неможливості участі Кернеса у виборах не здається чимось неймовірним. Однак, з огляду на популярність Кернеса, більше шансів виграти вибори буде у обраного Геннадієм Адольфовичем "спадкоємця". Наприклад, кандидатом в мери Харкова може стати Євген Мураєв, як повідомило "ДС" інформоване джерело.

Дніпро

Відповідно до більшості опитувань лідером серед кандидатів в мери мільйонника є чинний мер міста Борис Філатов. Він представляє новостворену партію "Пропозиція", яка також візьме участь в місцевих виборах.

Основний конкурент Філатова — колишній "регіонал" Олександр Вілкул, який йде на вибори від партії "Блок Вілкула" Українська перспектива ". Третім в передвиборчому рейтингу є Загід Краснов — депутат міськради і громадський діяч.

Реклама на dsnews.ua

Що стосується ОПЗЖ — від неї буде балотуватися депутат міськради і голова міської організації партії Сергій Нікітін, якому соціологи дають близько 3% підтримки, без шансів вступити в боротьбу за крісло мера.

Кривий Ріг

На етапі коли кандидатом від партії "Слуга народу" в Кривому Розі вважався Юрій Корявченков, він з легкістю обходив чинного мера Юрія Вілкула. Але Юзик відмовився балотуватися, після чого СН висунула в цьому місті Дмитра Шевчика, генерального директор ЗАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат" (група "Метінвест"). Буквально відразу ж після цього його 18-річний син збив на автомобілі дитину, ґрунтовно зіпсувавши батькові передвиборну кампанію.

Судячи з опитувань, діючий мер Юрій Вілкул поки лідирує, при цьому не набагато відстає від Шевчика лідер місцевої "Батьківщини" Ольга Бабенко. Її називають "кумою мера Вілкула", тобто Бабенко, швидше за все, виступає як технічний кандидат.

Кандидатом в мери від ОПЗЖ став глава криворізької міської організації ОПЗЖ Костянтин Павлов, колишній мажорітарник-"оппоблоковец", який програв на виборах в 2019 році, — йому навряд чи вдасться вклинитися в боротьбу між Вілкулом та Шевчиком.

Павлоград

Чинний міський голова Павлограда, висуванець "Оппоблока" Анатолій Вершина, має підтримку серед виборців понад 40%. Тобто місто було і залишиться під контролем групи Ріната Ахметова.

ОПЗЖ делегувала на вибори главу Павлоградської міської парторганізації Дмитра Зайченко, юриста за освітою, заступника голови правління ПрАТ "Павлоградхліб". Зрозуміло, що його участь не вплине серйозно на передвиборні розклади. Не отримавши свого мера, ОПЗЖ може створити в міськраді коаліцію з "слугами" — про можливість таких коаліцій в міськрадах півдня і сходу аналітики говорили ще навесні.

Одеса

Передвиборний рейтинг кандидатів в мери Одеси очолює чинний міський голова Геннадій Труханов, який знаходиться в кріслі з 2014 року. Балотується він на цьогорічних виборах від власної партії "Довіряй справам".

Серйозну конкуренцію Труханову може скласти висуванець "Слуги народу", народний депутат Олег Філімонов, відомий своєю акторською діяльністю в кіно, театрі та на телебаченні.

Від ОПЗЖ в мери Одеси може піти Тетяна Плачкова, засновниця ТОВ "Юридична компанія "Ки енд Кейс ", колишній адвокат і нинішній депутат міськради від ОПЗЖ. Втім, в партії ще не визначилися остаточно, кого делегувати на вибори — її або Миколу Скорика, колишнього главу Одеської обласної державної адміністрації (2013-2014 рр.). Жоден з можливих кандидатів від ОПЗЖ не зможе всерйоз конкурувати з Трухановим.

Запоріжжя

Серед ймовірних кандидатів у мери Запоріжжя найбільший рейтинг має діючий міський голова Володимир Буряк, що пояснюється відсутністю гідних відомих конкурентів. Він висувається від власної партії "Єдність" і має високі шанси на переобрання, маючи рейтинг більше 40%.

Від "Слуги народу" на вибори йде колишній депутат Запорізької міськради, новоспечений заступник губернатора Віталій Тишечко, який раніше займався бізнесом. Поки про рівень його підтримки нічого не відомо, але можна припустити, що він буде не меншим, ніж рейтинг СН в місті, — близько 15%.

ОПЗЖ, чиї позиції традиційно сильні в регіоні, зараз втратила значну частину підтримки. Серед можливих кандидатів від партії — депутат Володимир Кальцев. Примітно, що городяни не забули скандал, пов'язаний з Кальцевим, який мав намір забудувати парк в центрі міста, тому ОПЗЖ може висунути і іншого кандидата.

Херсон

Чинний мер міста, Володимир Миколаєнко, вкрай непопулярний у городян, маючи близько 3% підтримки. Його обрали за те, що допоміг в 2014 році відбити нашестя "русского мира" в місті, але "міцним господарником", яких так шанують на півдні і сході, Миколаєнко так і не став, розгубивши свій електорат.

Згідно з результатами місцевих опитувань найвищий електоральний рейтинг в Херсоні зафіксовано у самовисуванця, колишнього мера-"регіонала" Володимира Сальдо. Його основний конкурент — кандидат від партії "Слуга народу", ректор місцевого аграрного університету Юрій Кирилов. Що стосується кандидата від ОПЗЖ, то у її місцевого керівника, викладача Херсонського політеху Єгора Устинова рівень підтримки приблизно такий же, як у Миколаєнко.

Миколаїв

У місті корабелів, по місцевим опитуваннями, найвищий рейтинг має нинішній мер Олександр Сенкевич, який балотується від партії "Пропозиція".

Конкуренцію Сенкевичу складе бізнесвумен і юрист Тетяна Домбровська, висунута СН. Вона стала широко відомою після того, як "удостоїлася" своєрідної оцінки від глави партії Олександра Корнієнка, який потім довго і плутано вибачався за свою поведінку.

Що стосується ОПЗЖ, то до недавніх пір в партії стверджували, що висунуть в мери колишнього парламентарія — "регіонала" Артема Іллюка. Зараз же ситуація змінилася, і кандидатом може стати син багаторічного мера Миколаєва Володимира Чайки — Владислав Чайка. Цікаво, що, за словами місцевих ЗМІ, прізвище — це єдине, на чому може "виїхати" Чайка-молодший, адже харизмою він пішов зовсім не в покійного батька. Зате у нього явна схильність до плагіату: для кампанії він вибрав слоган "Зробимо Миколаїв великим знову".

Маріуполь

Нинішній мер найбільшого міста Приазов'я Вадим Бойченко — вельми популярний серед городян і є практично безальтернативним кандидатом. До обрання на посаду в 2015 році він працював директором з персоналу та соціальних питань на меткомбінаті ім. Ілліча, який входить до складу групи "Метінвест" Ріната Ахметова і Вадима Новінського.

ОПЗЖ поки не висунула свого кандидата в мери Маріуполя, і у партії немає відомого обличчя, яке могло б очолити виборчий список до міськради.

Бердянськ

Чинний мер Бердянська Володимир Чепурний поки жодного разу не говорив, що має намір переобиратися в 2020-м. Але скидати досить популярного висуванця партії "Наш край" — не зовсім правильно. Конкуренцію Чепурному може скласти колишній мер Бердянська, колишній "регіонал" Валерій Баранов, а також ще один колишній "регіонал" Сергій Валентіра — соратник чинного народного депутата від ОПЗЖ Олександра Пономарьова. Поки про їх рейтингах, втім, говорити ще рано.

Висновки

В цілому можна сказати, що представники політичної еліти відчули настрої виборців, які розчарувалися в загальнонаціональних партіях і стали переформатувати їх в регіональні проекти, які очолюють діючі мери великих міст, що мають хороші шанси переобратися.

Представникам же "Опозиційною платформи — за життя", ймовірно, не дістанеться жодного крісла мера великого міста в їх базовому регіоні, враховуючи, що на більшій частині підконтрольного Донбасу вибори проводитися не будуть. Медведчуку і Бойко з Рабиновичем залишається тільки працювати на потрапляння своїх депутатів до міськради і торг з партіями місцевих градоначальників, які можуть піти на коаліцію з ОПЗЖ, але тут конкуренцію їм явно складе "Слуга народу".

    Реклама на dsnews.ua