• USD 26.7
  • EUR 31.5
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Сюрприз на День незалежності. Як у Зеленського думають рятувати рейтинг, що знову впав

Влада готується провести святкування 30-річчя незалежності України з небаченим розмахом. Але чи тільки для того, щоб президент покрасувався на тлі національної символіки та військової техніки?

Володимир Зеленський бере участь у форумі "Україна 30"
Володимир Зеленський бере участь у форумі "Україна 30" / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Після короткого періоду зростання рейтинги Володимира Зеленського та партії "Слуга народу" знову пішли вниз. Про це свідчать дані останніх соцопитувань КМІС, "Соцісу" і Центру Разумкова. Відповідно до першого опитування рівень підтримки діяльності президента з червня по липень впав з 34,1 до 29,3%, одночасно з 52,7 до 56,1% стало більше тих, хто не підтримує діяльність Володимира Зеленського. Трохи знизився і рейтинг президентської партії: в червні було 20,6%, що визначилися з вибором на користь "слуг", у липні — 20,2%. Згідно з результатами опитування компанії "Соціс" у липні рейтинг Зеленського склав 19,5%, а в червні у нього було 22,2%. Зеленський залишається лідером симпатій і у опитаних Центром Разумкова: зараз за нього проголосували б 28,8%, які визначилися з вибором. Але в червні таких було 32,4%.

Крім зниження рейтингу Зеленського, соцопитування продемонстрували ще одну погану тенденцію для влади — збільшується кількість громадян, яким не до вподоби нинішній політичний курс. За даними КМІС з червня по липень з 64 до 68,7% зросла кількість впевнених, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямку. При цьому 62,4% опитаних "Соцісом" у червні вказали, що події в державі розвиваються в неправильному напрямку, в липні таких було вже 65,6%.

Падіння довіри до Зеленського та його політичного курсу можна пояснити цілою низкою причин. По-перше, в ЗМІ активно обговорюється тема підвищення тарифів на всі послуги. Тобто розчарування в діях влади посилюється через страх перед бідністю на тлі нестримного зростання цін і тарифів. По-друге, населення так і не побачило ефективного вирішення проблем, які Зеленський і "слуги" обіцяли швидко подолати: припинення війни на Донбасі, боротьба з корупцією і безробіттям — три завдання, які опитані КМІС назвали ключовими. Рівно та ж трійка завдань була ключовою і в 2019-му. По-третє, стала давати збої технологія швидких санкцій за рішенням РНБО. Завдяки їй навесні рейтинг Зеленського помітно пішов вгору, але громадяни знову не побачили посадок та й санкції проти окремих персонажів ніяк не вплинули на добробут українців. Простіше кажучи, вийшло ефектно, але не ефективно.

Але якщо причини падіння рейтингів зрозумілі, то як влада спробує зупинити цей процес — поки не ясно. Адже тарифи знизити не вдасться, мир також неблизький, корупціонерів так просто не посадиш, а список підсанкційних фігурантів для обивателів стає з кожним днем все менш цікавим. Одна справа — Віктор Медведчук, інша — мало кому відомі контрабандисти. А вводити санкції проти Коломойського на Банковій, схоже, бояться.

Нинішню ситуацію можна описати як паузу перед якимись важливими рішеннями, але якими саме — точно не може сказати ніхто. Навіть Андрій Єрмак. У всякому разі до тих пір, поки остаточно не узгодять порядок візиту Зеленського до Джо Байдена. При цьому ми бачимо, як готуються до пишного святкування 30-річчя Незалежності, як в програмі з'явився військовий парад, який два роки поспіль "зеленими" ігнорувався, періодично в ЗМІ з'являються суми з багатьма нулями, що планують витратити на заходи. У той же час експерти вказують, що запланований парад все більше набуває абсурдні форми. Наприклад, у ньому буде брати участь не бойова техніка, а зразки, що існують в окремих видах, аби додати грандіозності дійству. Тобто парад перетворюють у показуху.

Але якщо у Зеленського хочуть такого розмаху, якщо останні пів року активно впроваджують в громадську думку міф про те, що тільки з приходом до влади Зе-команди в країні почалися зміни, відразу виникає припущення, що святковий антураж потрібен не просто для того, щоб покрасуватися, а у Зеленського готуються проголосити в День незалежності щось масштабне. Від чого, як сподіваються в Офісі президента, рейтинги знову підуть вгору.

Існує кілька припущень, що це може бути. Перша гіпотеза — референдум про долю тимчасово окупованих територій Донбасу. Імовірність такого референдуму Зеленський вже озвучував, але без конкретики. Зараз ми бачимо, як нам нав'язують імплементацію формули Штайнмаєра, але у нас вона сприймається як формена зрада. Тому Зеленський може оголосити про референдум з іншим питанням: чи визнаємо ми окупацію Росією ОРДЛО, перекладаючи на країну-агресора всю відповідальність за ситуацію на цих територіях. Це не мир і не відмова від частини Донецької і Луганської областей, а можливість взяти перепочинок, скинувши з себе тягар Мінських угод.

Реклама на dsnews.ua

Чи можливий інший референдум, менш ризикований? На сьогоднішній день, і це підтверджують соцопитування, тема припинення війни є головною, тому питати українців про щось інше сенсу немає. У тому числі і про вступ у НАТО.

Друга гіпотеза — мова може йти або про зміни до Конституції, або буде дан старт обговоренню нової, "народної Конституції". І її пообіцяють затвердити на референдумі. Які саме зміни в Основний Закон можуть почати обговорювати? Тут думки розходяться. Наприклад, опальний колишній "слуга" Гео Лерос у недавньому інтерв'ю виданню "Цензор" припустив, що на Банковій виношують плани переходу країни від парламентсько-президентської до парламентської республіки, де пост президента взагалі ліквідують, а Зеленський зможе стати вічним прем'єр-міністром. Такий сценарій виглядає малоймовірним, оскільки, по-перше, в парламенті складно зібрати 300 голосів під такий варіант змін, оскільки наступним кроком будуть дострокові вибори і дуже багатьох нинішніх депутатів в Раді вже не побачать; а по-друге, обивателю ця тема не принесе ніякого поліпшення життя.

Третя гіпотеза — Зеленський може оголосити про готовність провести восени перевибори президента і парламенту. Чутки про це ходять не перший місяць. Однак такий варіант теж малоймовірний, оскільки, по-перше, незрозуміло, як він узгоджується з Конституцією, де чітко прописано, за яких умов призначаються дострокові вибори; по-друге, немає сенсу переобиратися з нинішніми повноваженнями; по-третє — країна зануриться в передвиборний хаос; по-четверте, рейтинги "слуг" такі, що монобільшості вже не буде. Простіше кажучи, дострокові вибори в принципі можливі, але не зараз, а в разі реалізації сценарію, про який говорилося вище.

Четверта гіпотеза — не буде ні заяв про референдум, ні обіцянок змінити Конституцію, ні оголошення дострокових виборів, а Зеленський просто проголосить якийсь план на другу половину своєї президентської каденції, а в ньому виявиться багато популістських ідей, які сподобаються обивателям. Окремі пункти ймовірного плану вже висловлювалися під час форумів, що проводилися за участю самого Зеленського. Але в цілому його можуть представити як раз на День незалежності.

    Реклама на dsnews.ua