• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Порошенко йде в мери Києва? Чому Банкова злякалася білбордів лідера "Євросолідарності"

Якщо на виборах мера столиці боротимуться дві брили — Кличко і Порошенко, то всім іншим кандидатам, включаючи «слугу народу» Верещук, буде просто мало місця

Агітаційний білборд лідера партії "євросолідарності" Петра Порошенка в Києві
Агітаційний білборд лідера партії "євросолідарності" Петра Порошенка в Києві / Соц мережі
Реклама на dsnews.ua

У столиці сюрпризом першого осіннього дня стала поява білбордів з портретом лідера партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка і гаслом «Наша мета — Європейський Київ». Це викликало великий переполох на Банковій і в партії «Слуга народу», а для киян — короткострокову, але захоплюючу інтригу.

Про причини переполоху написав Telegram-канал «Путч»: в офісі Володимира Зеленського сприйняли ці борди як натяк на участь п'ятого президента України у виборах мера Києва. «Рейтинг Петра Порошенка дозволяє сплутати карти в столиці і поламати неформальний союз Віталія Кличка і глави ОПУ Андрія Єрмака. За нашими даними, Петро Порошенко вибори в Києві вважає такими ж пріоритетними, як і у Львові», — зазначив« Путч».

Згадка про Львів тут вельми до речі. Бо інший Telegram-канал, «Зелені чоловічкі», 31 серпня поділився інсайдом: «У виборчому штабі партії« Самопоміч»з самого ранку серйозна напруга і страх з приводу сьогоднішнього з'їзду «Європейської солідарності». За нашою інформацією, в партії Садового всерйоз переконані, що Петро Порошенко вже через кілька годин оголосить про намір балотуватися в мери Львова, залишивши без шансів на перемогу багаторічного голову міста... Наші джерела з офісу «євросолідарності» стверджують, що дійсно мають намір перемогти на найближчих виборах мера Львова. Але вони спростовують інформацію про намір Порошенко проміняти Верховну Раду на мерське крісло».

Не Львів, а Київ?

Дійсно, 31 серпня з'їзд «Євросолідарності» відбувся, але на ньому не були оголошені кандидати від партії на посади мерів столиці та інших міст на місцевих виборах, які повинні відбутися 25 жовтня. Власне, він і не уповноважений приймати такі рішення. Згідно з Виборчим кодексом з'їзд необхідний для того лише, щоб затвердити рішення про участь партії в місцевих виборах. А офіційне висунення кандидатів на посади міських голів має відбутися на зборах або конференціях міських партійних організацій. Період висування починається за 40 і закінчується за 30 днів до дня голосування, тобто він пройде з 15 по 24 вересня.

Тому зараз ніхто не може з 100%-ою гарантією стверджувати, чи захоче п'ятий президент України поборотися за крісло мера. Навіть сам Порошенко, можливо, теж ще не визначився. Впевнено можна говорити хіба що про те, що якщо Порошенко все-таки зважиться особисто взяти участь у місцевих виборах, то він буде боротися за пост мера Києва, а не мера Львова.

Цілком можливо, що нинішні білборди Порошенко в столиці — це всього лише такий своєрідний троллінг, щоб Банкова нервувала і робила ще більше дурних помилок. Але в будь-якому випадку ці борди — це як мінімум хороша пробна куля для соціологічних замірів, як відреагують кияни, якщо в другому турі зіткнуться Кличко і Порошенко.

Реклама на dsnews.ua

Можна припустити, що після появи цих бордів соціологи включать прізвище Порошенко в свої опитування киян про їх політичні симпатії. І якщо рейтинги дадуть команді Порошенко підставу для оптимістичних прогнозів, то не виключено, що може бути прийнято відповідне рішення.

Призи для переможця

Перш ніж говорити про його ризики, перерахуємо призи, які чекають Порошенко в разі перемоги на виборах Київського міського голови.

По-перше, це сам пост мера, який є також постом глави Київради.

По-друге, що теж важливо, балотування Порошенко в мери мобілізує його електорат і додасть популярності «Євросолідарності». Іншими словами, якщо на чолі списку «Євросолідарності» на виборах до Київради буде стояти Порошенко як кандидат на пост мера, то партія зможе зібрати істотно більший електоральний урожай, ніж без Порошенка. І в разі перемоги Порошенко «Євросолідарність» може стати основою правлячої коаліції в Київраді, що у всіх інших випадках виглядає проблематично.

Нарешті, по-третє, пост мера Києва є хорошою позицією для психологічного реваншу. Мовляв, час поразок і відступів закінчився, тепер прийшов час наступів і перемог. Цей фактор розбурхає і суспільну свідомість українців, і настрій в верхньому політичному ешелоні.

Ризики Порошенко

Ризик, звичайно, полягає перш за все в перспективі програти. Все-таки антирейтинг у Кличка набагато нижче, ніж у Порошенка. А в другому турі перемагає часто не той з двох суперників, у кого вищий рейтинг, а той, у кого нижче антирейтинг.

Але у Порошенка є технологічна можливість впоратися з цією проблемою. Для цього достатньо позиціонувати ці вибори як важливий етап боротьби проти «зеленої цвілі». Цю термінологію він використовує ще з липня, коли він анонсував: «Наша потужна команда захистить Україну від зеленої цвілі, від зеленої некомпетентності, від зеленого розчарування». Кличко, схоже, не зважиться оголосити себе засобом від цвілі, а Порошенко може ризикнути — і виграти.

Ще один ризик полягає в тому, що балотування Порошенко на пост мера Києва підстьобне у Банкової бажання швидше і надійніше посадити п'ятого президента. Втім, як раз ці потуги можуть додати популярності Порошенко і його партії.

З точки зору киян

Для киян питання про можливе балотування Порошенко — це не просто інтрига. Це ще і зміна парадигми всієї виборчої кампанії — якщо п'ятий президент вплутається в боротьбу за пост мера столиці.

Зараз розклад сил виглядає так: є брила Кличко — і навколо нього дюжина дрібних і зовсім дрібних конкурентів. Всі разом вони здатні відкусити у Клічно достатньо голосів, щоб він не набрав абсолютної більшості (більше 50%) 25 жовтня, і тоді знадобиться другий тур. Безсумнівно, Банкова докладе максимум зусиль, щоб до другого туру вийшла кандидатка від «слуг народу» Ірина Верещук. Перш за все для того, щоб застовпити у свідомості киян, що партія «Слуга народу» — це одна з двох провідних політичних сил в Києві поряд з «УДАРом» Кличко. Ну і далі Банкова буде організовувати перемогу Верещук і, незалежно від результату, примушувати Кличко і «УДАР» до «політичного співжиття» з Верещук і «Слугою народу».

Якщо ж на виборах мера столиці боротимуться дві брили — Кличко і Порошенко, то всім іншим кандидатам, включаючи Верещук, буде просто мало місця. І це значить, що Банкова втратить Київ в будь-якому випадку.

Повторимо, це поки не зовсім вирішене питання, а швидше за все тролінг з боку Порошенка з метою пограти на нервах Зеленського. Але інтрига є, і вона буде зберігатися до столичної партконференції «євросолідарності», яка повинна відбутися в період з 15 по 24 вересня.

 

    Реклама на dsnews.ua