• USD 26.7
  • EUR 31.3
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Україна направить до Гааги ще одну скаргу на Росію по Криму

Офіс генерального прокурора направить до Міжнародного кримінального суду інформацію про військові злочини Росії проти об'єктів культурної спадщини в тимчасово окупованому Криму

gp.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Про це повідомила генеральний прокурор Ірина Венедіктова, передає "ДС".

Докази злочинів Офіс генпрокурора збирав спільно з громадськими організаціями «Регіональний центр прав людини», «Євромайдан-Крим» і Українська асоціація міжнародного права. Було підтверджено широкомасштабне привласнення і руйнування обʼєктів культурної спадщини, що не виправдані військовою необхідністю і здійснювані в незаконний спосіб і безцільно. Під документом також поставив підпис адвокат Української Гельсінської спілки Максим Тимочко.

"Культурні цінності, що перебувають у музеях АР Крим та м. Севастополь, а також культурна спадщина, розташована на цій території, є власністю держави Україна, національним багатством, невід’ємною складовою національного культурного надбання та охороняється як національним законодавством, так і міжнародним правом", — підкреслила генпрокурор.

У документі наведено докази широкомасштабного руйнування і присвоєння наступних обʼєктів культурної спадщини:

  • стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора;
  • історичне середовище столиці кримських ханів у Бахчисараї — Ханський палац, Чуфут-Кале;
  • Кримська астрофізична обсерваторія;
  • вежа Костянтина і Докова Вежа в Феодосії;
  • церква Іоанна Предтечі в Керчі.

Також в інформаційному повідомленні детально описані інші форми злочинів Росії і окупантів, зокрема незаконний оборот предметів культури, злочинна недбалість в процесі так званої «реставрації» обʼєктів культури, проведення незаконних археологічних розкопок, зокрема, розкопок місць поховань та курганів, їх руйнування і пограбування, а також переміщення культурних цінностей з тимчасово окупованої території.

Крім того, десятки обʼєктів культурної спадщини України та людства було знищено під час будівництва так званої траси «Таврида».

В даний час розслідуються 23 кримінальних провадження у понад 100 фактів умисного знищення, руйнування або псування памʼяток історії або культури, незаконного проведення пошукових, археологічних робіт, вивезення культурних цінностей з тимчасово окупованої території Криму.

Нагадаємо, на початку 2014 року в Амстердамі проходила виставка золота скіфів, яке було привезене з Криму в той момент, коли півострів ще перебував під контролем України. Конфлікт навколо експонатів кримських музеїв виник після анексії Криму Російською Федерацією. Саме в цей час експонати знаходилися на виставці в Амстердамі.

Після завершення виставки нідерландська сторона, незважаючи на надані раніше гарантії, заявила про неможливість повернення кримських експонатів Національного музею історії України, який був визначений їх зберігачем відповідним рішенням Міністерства культури, мотивуючи відмову можливими претензіями з боку кримських музеїв.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua