• USD 28.3
  • EUR 33.2
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Узурпація по-маленькому. Навіщо Зеленський зриває місцеві вибори 25 жовтня

Хоча ніякого закону про ліквідацію райрад не прийнято, тим не менш ЦВК з мовчазної згоди президента вже вирішила більше їх не обирати

Реклама на dsnews.ua

8 серпня в державній системі України сталася надзвичайна пригода. Центральна виборча комісія відмовилася призначати місцеві вибори в районні ради. Не тільки на окупованих територіях, а по всій Україні.

В цей день ЦВК прийняла постанову «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року». Тобто в громадах місцеві вибори пройдуть. А в районах – ні.

Нагадаємо, що 17 липня парламент прийняв постанову «Про створення і ліквідацію районів», якою поділив територію всіх областей та АР Крим на райони (а ті райони, які існували раніше, ліквідував). У тій же постанові парламент зобов'язав ЦВК забезпечити "проведення місцевих виборів відповідно до адміністративно-територіального устрою, визначеного цією постановою». І ось 8 серпня ЦВК просто взяла і відмовилася це зробити.

Райони без райрад

До речі, ще 6 серпня про це попередила Асоціація міст України. Вона прямо так і заявила: «Перші вибори депутатів районних рад новостворених районів 25 жовтня 2020 року не відбудуться».

Причина – в тому, що в постанові йдеться тільки про створення нових районів. А про створення нових районних рад – не йдеться. Між тим у статті 194 Виборчого кодексу, який був прийнятий цим же парламентом 19 грудня 2019 р., йдеться, що «перші вибори депутатів обласних, районних рад призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу на підставі рішення про утворення обласних, районних рад». Однак законодавством України взагалі не визначений «уповноважений орган», який повинен приймати рішення про створення обласних і районних рад, а також не встановлена процедура прийняття такого рішення.

Тому ЦВК мала шикарний вибір. Хоче – виконує постанову парламенту, що вимагає забезпечити проведення місцевих виборів відповідно до нового районного поділу. А хоче – не виконує цю постанову, посилаючись на норму Виборчого кодексу. І ЦВК вибрала саме другий варіант.

Реклама на dsnews.ua

ЦВК зіграла в КВК

Зрозуміло, в ЦВК сидять достатньо розумні люди, щоб убезпечити себе від звинувачень у зриві виборів і перекласти відповідальність на когось іншого. В той же день, 8 серпня, ЦВК ухвалила постанову «Про звернення до комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування і Міністерства розвитку громад і територій України з питання призначення перших виборів депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року».

Відомо, що улюблена гра Володимира Зеленського – це КВК (клуб веселих та кмітливих). І ось ЦВК вирішила зіграти в КВК з профільним парламентським комітетом і профільним міністерством. У своїй постанові вона задала їм три питання:

  • Який орган уповноважений звернутися до ЦВК у розумінні статті 194 Виборчого кодексу щодо призначення перших виборів депутатів районних рад?
  • Який орган уповноважений прийняти рішення про створення районних рад у розумінні статті 194 Виборчого кодексу?
  • Чи прийнято на сьогоднішній день рішення про створення районних рад у зв'язку з прийняттям постанови Верховної Ради від 17 липня 2020 р. «Про утворення і ліквідацію районів»?

Насправді це такий оригінальний спосіб зняти з себе відповідальність. На всі три питання профільне міністерство (саме воно розробило проєкт нещасливої парламентської постанови) і профільний комітет (який рекомендував парламенту прийняти цю постанову) повинні були б, якщо по-чесному, дати одну і ту ж відповідь: «От, блін, а ми про це не подумали, нам це не прийшло в голову, і тепер ми не знаємо, як все це виправляти і як виходити з цієї безглуздої ситуації».

Дедлайн – 15 серпня

Проте головний прикол не в тому, що у ЦВК проявилося почуття гумору. Головний прикол в тому, що в той же день, 8 серпня, ЦВК встановила всім учасникам цієї гри дедлайн, коли всі жарти скінчаться.

А саме — затвердила Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 р. І там на підставі норм Виборчого кодексу записано, що перші вибори депутатів районних рад повинні бути призначені не пізніше ніж за 70 днів до дня виборів, тобто до 15 серпня включно.

Якщо до 15 серпня ЦВК отримає звідкись якийсь документ про створення нових райрад, то ще зможе встигнути прийняти постанову про призначення виборів депутатів райрад. А якщо ні – то дедлайн буде прострочений.

Звичайно, ця ситуація поки ще не стала безвихідною. Самим надійним рішенням проблеми було б позачергове засідання парламенту і прийняття на ньому законодавчих актів, які усунули б всі перешкоди, які заважають призначити вибори райрад.

Помилка або умисел

Але ось тут-то і виникають сумніви. Вся ця ситуація була створена нинішньою владою. Виборчий кодекс прийнятий нинішнім парламентом, постанова «Про утворення і ліквідацію районів» – теж, нинішня ЦВК теж сформована нинішнім парламентом, після того як Зеленський зажадав звільнити попередню ЦВК. І якщо б перешкоди, що заважають призначити вибори райрад, були просто результатом чиєїсь помилки, то нинішня влада зараз би вже демонструвала чудеса героїзму щодо ліквідації труднощів.

Зеленський вже записав би видосик, де заявив, що він взяв ситуацію під свій особистий контроль. І всі важливі шишки – спікер парламенту, голова профільного комітету, профільний міністр, голова ЦВК і т. д. – вже доповідали б Зеленському, ну і всім нам, про те, що підготовлені проєкти законів і постанов, депутати сповіщені про необхідність зібратися на позачергову сесію, а ЦВК погодила всі ці проєкти і розробила алгоритм своїх подальших дій, щоб не допустити зриву виборів.

Однак нічого цього ми не бачимо. І це породжує підозри про те, що вибори в райради зриваються не помилково, а зумисне.

Дійсно, нові райони постановою парламенту вже створені (постанова набула чинності 19 липня). До їх складу включені всі міста, за винятком Києва та Севастополя. У цих нових районах Зеленським будуть створені нові райдержадміністрації, які будуть стояти над міським самоврядуванням і підкорятися обласним держадміністраціям, тобто тому ж Зеленському. А районних рад там не буде – вони Зеленському абсолютно не потрібні, тим більше що у нього немає ніякої впевненості в тому, що більшість мандатів в цих нових райрадах отримають «слуги народу».

Звичайно, якщо б мова йшла про ліквідацію парламенту або обласних рад, то це викликало б багато шуму, звинувачень в узурпації влади і т. п. Але зараз відбувається фактична ліквідація райрад – а ніякого шуму не чути. Так, це не назвеш узурпацією по-великому. Це скоріше узурпація по-маленькому. Але якщо ця маленька узурпація відбудеться – це буде великий удар по довірі українців до влади. Бо Зеленський ніколи офіційно не оголошував про намір ліквідувати райради, і ніякого закону про ліквідацію райрад не прийнято, тим не менш, зараз вони вже фактично ліквідуються – без оголошень, без закону, нишком.

    Реклама на dsnews.ua