• USD 28.2
  • EUR 33
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Весна прийде, будемо переобирати. Коли Зеленський стане "кульгавою качкою"

У президентській партії розуміють, що за підсумками місцевих виборів вона мало де створить монобільшість. І вже до весни може постати питання про невідповідність конфігурації центральної та місцевої влади

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

За прогнозами експертів, "слуги народу" після місцевих виборів будуть створювати ситуативні коаліції у місцевих радах. Десь це будуть фракції "ОПЗЖ" або "За майбутнє", десь збірна солянка з фракцій, створених регіональними партіями, які користуються популярністю у виборців. Але "зеленої" більшості, судячи з останніх соцопитувань, у президентської партії практично не буде. Навіть у тих регіонах, в яких "СН" рік тому обійшла всіх із солідною перевагою. Зате будуть області та міста, де "слуги" ризикують опинитися в опозиції або не пройти в місцеві ради взагалі. Наприклад, на Львівщині чи Івано-Франківщині.

Не будемо заглиблюватися в причини падіння рейтингу партії влади, про це вже багато написано і сказано. Набагато цікавіше, що трапиться з рейтингом "слуг" і президента після місцевих виборів, коли їхні депутати, перейнявши досвід більш статусних колег з парламенту, почнуть вплутуватися в гучні скандали. Вітчизняна політика на місцях так влаштована, що навіть у депутата з янгольськими крильцями швидко виростуть роги, оскільки занадто багато спокус – земля, майно, які можна переділити, продати або просто вкрасти. А опоненти "зелених" вже постараються навіть з маленького скандальчика роздути грандіозний скандалище. Тому що на сьогодні всі великі політичні гравці, крім "слуг", зацікавлені у дострокових виборах парламенту.

Помітно активізувався в ЗМІ радник голови ОП Андрія Єрмака Михайло Подоляк: він намагається запевнити, що у владі все стабільно, а наявні недоліки з часом усунуть. Так би мовити, "влада сильна, як ніколи". Але соцопитування демонструють іншу картину – в країні дуже швидко зростає кількість громадян, незадоволених ситуацією, які вважають, що Україна йде не туди. Подібне зростання невдоволення призводить до двох уже традиційних для нас виходів – або до дострокових парламентських виборів, які стануть випуском пари, або до вуличних протестів. Поки, може, і нечисленних, але, як відомо, полум'я революції розгорається з маленької іскри.

А після місцевих виборів у опонентів влади виникне одразу кілька переконливих аргументів на користь перезавантаження Верховної Ради. Перший аргумент – монобільшість існує тільки формально, фракція "Слуга народу" вже давно не демонструє єдності ні в заявах, ні в голосуваннях. Другий аргумент – за підсумками місцевих виборів стане зрозуміло, що політична конфігурація в країні змінилася, що громадяни вже не хочуть правління однієї партії, оскільки не бачать від цього користі. На цьому будуть наполягати ті політичні гравці, які в цілому по країні покажуть на місцевих виборах результати, що дозволяють їм подолати прохідний бар'єр на дострокових парламентських виборах. Що значно простіше зробити навесні, на хвилі, піднятій осінньою передвиборчою кампанією.

Звичайно, можна не поступатися і не йти на перевибори. Тим більше, що передумов для розпаду "зеленої" фракції поки немає. Однак варто розуміти, що опоненти Зе-команди зроблять все, щоб рівень довіри громадян до нинішнього депутатського корпусу впевнено падав. А заодно і знижувалася підтримка президента Зеленського, якого будуть звинувачувати в небажанні розпускати непопулярну Ради. І якщо спільними зусиллями багатоголосі піклувальники за перезавантаження парламенту знизять до весни особистий рейтинг президента відсотків до 15%, тоді він вже буде сприйматися як "кульгава качка". І, можливо, нові вибори дійсно стануть виходом. Так, в переобраному парламенті доведеться створювати коаліцію і ділитися портфелями в уряді, зате з'явиться можливість розосередити відповідальність між коаліційними партнерами, знявши її тягар виключно зі "слуг" і президента.

У такій поведінці опозиції немає нічого незвичайного і навіть дивно, що поки не у всіх телеефірах звучать заклики до дострокових виборів ВР. Якщо згадати історію парламенту минулої каденції, то про необхідність його переобрання вперше заговорили саме в контексті передвиборної кампанії 2015 року, коли обирали нинішні місцеві ради. По всій видимості, поки ще непоганий рейтинг глави держави і його партії трохи остуджує прихильників перезавантаження. Але з обранням місцевих рад, де в більшості випадків партія влади стане лише однією з тих, що перемогли на виборах, а не головною, розмови про дострокові вибори Ради посиляться.

    Реклама на dsnews.ua