• USD 29
  • EUR 32.3
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Вилка для Зеленського. Чому справу Майдану обвалить рейтинг президента

Президент Зеленський потрапив у складне становище з-за проблем зі слідством у справах Майдану, і будь-який вибір глави держави обіцяє йому втрату підтримки частини українців
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"Грузьке" справа Майдану

Кілька днів тому адвокати потерпілих на Майдані зажадали від глави держави скликати позачергову сесію Верховної Ради для проведення голосування за поправку до законопроекту про Держбюро розслідувань, яка, на їх думку, дозволила б зберегти слідство у справах Майдану, яке виявилося в підвішеному стані через передачі справ від ГПУ до ДБР, яке відбудеться 20 листопада.

"Вимагаємо не передавати виробництво по справах Майдану в ГБР до прийняття поправки, створення управління по Майдану в ГБР і переведення туди слідчих ГПУ", — йдеться в заяві, автори якого переконані, що в іншому випадку "справи Майдану просто будуть передані в руки Портнова". Що ж мали на увазі адвокати і на якому етапі розслідування перебуває зараз?

По суті, за п'ять років, що минули з часу розстрілу Небесної сотні, Генпрокуратура так і не розслідувала вбивства належним чином. В затягуванні розслідування раніше звинувачували практично всіх генпрокурорів, які обіймали свої посади при президенті Порошенко. Не відстає в критиці попередників і їх підлеглих і нинішній генпрокурор Руслан Рябошапка.

"Вони (прокуратура. — "ДС") були зацікавлені у розслідуванні цих справ як можна довше, щоб захистити свою кар'єру. Ми витратили 170 млн грн тільки на зарплату прокурорів у цих справах", — сказав Рябошапка і додав, що прокурори нібито хотіли ще 20-25 років розслідувати ці справи.

Тут важливо нагадати, що 21 жовтня Рябошапка підписав наказ про створення департаменту процесуального керівництва у виробництвах про злочини, вчинених у зв'язку з протестами 2013-2014 рр. При цьому чинний генпрокурор тут же запевнив, що не збирається ховати всі ці справи, в яких попередники не сягнули навіть середньої ланки тих, хто пов'язаний з цими вбивствами, — наприклад, заступників міністрів.

Незважаючи на оптимізм генпрокурора, директор Держбюро розслідувань Роман Труба встиг поскаржитися, що розслідування справ Майдану може тимчасово зупинитися, тому що у відомстві не вистачає слідчих. Через два тижні глава відомства зробив більш оптимістичну заяву, оголосивши про створення в ГБР спецпідрозділи, що "відібрали кращих, професійних слідчих, які будуть ефективно працювати над справами Майдану далі". В унісон з ним звучить заява колишнього голови Адміністрації президента Віктора Януковича Андрія Портнова, який назвав попередження адвокатів про загрозу розслідування брехнею.

Реклама на dsnews.ua

"Це брехня, яка розповсюджується з метою шантажу, задоволення особистих примх і спроби призначити своїх особистих слідчих, з якими ці адвокати п'ять років разом фальсифікували головна справа країни. Впевнений, що після передачі справи в ГБР розслідування може стати більш об'єктивним і захистити причетних до фальсифікацій та сокрытиям вбивств слідчих", — заявив Портнов.

Висловлювання Портнова з приводу слідства у справах Майдану дуже важливі ще й тому, що йому приписують вплив на главу ДБР Романа Трубу, який неодноразово порушував справи за заявами Андрій Володимирович — наприклад, проти Петра Порошенка.

Природно, один з головних соратників Януковича, Портнов може бути не зацікавлений у належному розслідуванні справ про вбивства. Навпаки, він робить наголос на "госперевороте", вбивства міліціонерів майданівців і причетності до всього цього головних діючих осіб попередньої влади, зокрема, Сергія Пашинського, Олександра Турчинова, Андрія Парубія.

Цугцванг для президента

По суті, вантаж нерозслідуваних справ Майдану тільки почав тиснути на Володимира Зеленського. За свідченням адвокатів, безліч доказів було втрачено ще в перший постмайданний рік, а більшість фігурантів розслідування і важливих свідків опинилися за кордоном, переважно в Росії, і повертатися на батьківщину не поспішають. Зупинившись на деяких виконавців злочину з рядів "Беркута" і титушек, слідство може ніколи не дійти до замовників і організаторів бійні на Майдані. Незважаючи на це, запит на справедливе покарання ніхто не відміняв, і вимоги розслідувати справи до кінця і об'єктивно, звичайно, нікуди не дінуться. В такій ситуації можливі три варіанти розвитку подій.

По-перше, по ходу слідства співробітники ДБР все-таки знайдуть документи або інші докази, з допомогою яких вийдуть на замовників злочину, якими можуть бути Янукович і його оточення. Відразу зауважимо, що варіант виглядає як дуже малоймовірний.

По-друге, після передачі справ Майдану в ГБР влада разом з новим керівництвом бюро, яке скоро будуть обирати, буде продовжувати бадьорі реляції про те, що робота йде слідство просувається і висунули звинувачення ще одному рядовому виконавцю злочину. В такому ключі події можуть розвиватися досить довго, що знову-таки довела попередня влада.

По-третє, враховуючи роль Портнова в нинішній українській політиці і його близькість до силовиків і деяким судам, розслідування може дійсно вийти на когось зі старої політичної еліти, які разом з активістами Майдану, на думку екс-заступник голови адміністрації Януковича, вбивали правоохоронців.

Так чи інакше президенту Зеленському доведеться відповідати за прийняті рішення. І в одному випадку підтримувати президента перестануть ті, хто плекав надії на зміну ситуації в країні після відходу Порошенка, у якого не вистачило політичної волі довести розслідування справ Майдану до кінця. В іншому ж — Зеленський стане локальним президентом "південного сходу", і електоральні втрати перед майбутніми виборами, звичайно, будуть відчутнішою, адже опозиція в особі того ж Порошенка не пропустить нагоди заговорити про реванш "регіоналів", які мстять за своє падання руками Зеленського і команди.

Як би те ні було, чинному главі держави нарешті доведеться визначитися, на чиєму боці він грає, і підтримки більшості українців при цьому він не отримає, який би вибір не був зроблений. Такі реалії переходу з Василя Голобородька у Володимира Зеленського-президента, і в цьому він, звичайно, навряд чи зрадів.

    Реклама на dsnews.ua