• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Замінити "Град". Чому наші генерали вирішили схрестити "Вербу" з "Берестом"

Скільки років чекати нової "гібридної" розробки і де весь цей час брати снаряди для РСЗВ БМ-21 "Град"

РСЗВ БМ-21 "Град"
РСЗВ БМ-21 "Град" / Defense Express
Реклама на dsnews.ua

Один з останніх яскравих прикладів того, що у нас прийняття на озброєння нового зразка носить вкрай хаотичний характер і багато в чому залежить від особистості генерала, що приймає рішення, — спроби замінити у військах РСЗВ БМ-21 «Град» на більш сучасні варіанти. Справа в тому, що радянський «Град» був створений на базі армійського автомобіля високої прохідності Урал-375, виробництво запасних частин для якого залишилося в Російській Федерації. Тому, починаючи з нульових років, планувалося пересадити артилерійську частину на вітчизняне шасі від «АвтоКрАЗу». У підсумку в 2008 р. на озброєння української армії під назвою «Бастіон-1» був прийнятий варіант на базі КрАЗ-6322. Але хоча в параді в серпні 2014 р. брали участь три таких машини, в військах вони масово так і не з'явилися.

Були спроби установки пакета від БМ-21 і на інші шасі від КрАЗу — наприклад, на КрАЗ-6322-120-82 або КрАЗ-260. До речі, останній варіант під назвою БМ-21К у 2008 р. навіть був допущений до державних випробувань, але поки вони йшли, армія відмовилася від цієї моделі як основної армійської вантажівки, і подальші роботи в зв'язку з цим були згорнуті, а готові машини відправлені на зберігання.

Після 2014 р. роботи в напрямку створення нового варіанта «Граду» активізувалися. Харківське конструкторське бюро машинобудування продовжило лінію «Бастіону» і викотило БМ-21У «Верба» на базі все того ж КрАЗ-6322. Зовні «Верба» відрізняється від радянського «Граду» кабіною на п'ять місць, а також автоматизованою системою прицілювання з навігаційним устаткуванням, що забезпечує топологічну прив'язку і оперативну передачу координат.

БМ-21У «Верба»
БМ-21У «Верба»/ghall.com.ua

Звучала і критика БМ-21У від фахівців — наприклад, вказувалося, що серйозним недоліком варто визнати можливість перезарядки виключно за допомогою спеціальної машини. Тим часом БМ-21 «Град» заряджається вручну, що в умовах маневреної війни є більш оптимальним варіантом.

Як би там не було, але в 2019 р. цей варіант був прийнятий на озброєння ЗСУ. Здавалося б, на цьому історія завершена — залишилося тільки розгорнути серійне переобладнання (а бойова частина на «Вербі» радянського виробництва) і передавай у війська. Однак це було б занадто просто.

Реклама на dsnews.ua

"Берест"

У 2018 р. Шепетівський ремонтний завод, що входить до складу держконцерну «Укроборонпром», викотив свій варіант оновленого «Граду» — БМ-21УМ «Берест» на базі КрАЗ-5401НЕ. При цьому основний наголос представники заводу зробили на тому, що їм вдалося освоїти виробництво бойової частини і як результат вони змогли збільшити кількість направлячих для реактивних снарядів з 40 (як на радянському зразку) до 50. Не кажучи вже про сучасне обладнання, яке дозволяє бойовій обслузі здійснювати підготовку до стрільби і вести вогонь, не покидаючи кабіни.

БМ-21УМ «Берест»
БМ-21УМ «Берест»/Wikipedia | VoidWanderer

Робочі місця екіпажу оснащені всіма необхідними пристроями — у командира є пульт управління пусковою установкою, навігаційна система вітчизняного виробництва, засоби зв'язку і навіть відеокамера заднього виду для візуального контролю роботи пускової установки.

А в 2019 р. шепетівці показали ще один варіант, створений у співпраці з чеською компанією Excalibur Army — БМ-21МТ. Тут ніякими 50-ю стволами не пахне, по суті змінилася тільки база — це чеська TATRA T815-7T3R2T з пневматичною підвіскою. Машина в порівнянні з «Берестом» стала легша, проте в цілому необхідно відзначити, що характеристики не такі вже й видатні.

Новий "гібрид"

Але так як на той час армійські генерали вже зробили свій вибір, здавалося, це все залишиться тільки на рівні ініціативних розробок, яких українські підприємства військової промисловості генерують чимало. Але не тут-то було — в січні 2021 р. заступник міністра оборони, який відповідає за прийняття на озброєння нових зразків техніки, генерал Олександр Миронюк, несподівано заявив, що «Міністерство оборони активізує створення нової системи залпового вогню, яка повинна прийти на заміну «Град». Причому для цього треба об'єднати найефективніші рішення з «Береста» і «Верби».

В його уяві треба взяти автоматизацію «Верби» і вогневу міць «Береста». Але при цьому генерал нічого не говорить про шасі. А адже саме уніфікація шасі була основною причиною для модернізації «Градів» — адже з тими ж боєприпасами ефективність такої зброї площадної дії буде приблизно однаковою. А ось організація нормальної логістики та постачання запасних частин для різнокаліберної автомобільної техніки є головним болем армії.

Испытания снарядов "Тайфун-1"
Випробування снарядів "Тайфун-1"/ukrmilitary.com

Отже, виходить, армія фактично відмовляється від вже прийнятої на озброєння «Верби», викидаючи в нікуди казенні гроші і зусилля випробувачів, що витрачені на державні випробування. Але найголовніше — час, якого у воюючої країни просто немає. Тепер для створення нового «гібрида» цей весь шлях в пару років треба буде проходити заново. І ніхто не дасть гарантії, що з приходом нового міністра оборони підходи не зміняться.

Що стосується шасі для нової РСЗВ, не так давно йшлося про те, що армія йде від КрАЗ і саме TATRA T815 стане основним шасі ЗСУ. Принаймні, на її базу збираються пересадити береговий протикорабельний комплекс «Нептун», БМ-27 «Ураган» (проєкт «Буревій») та й колісні САУ «Дана-М2» будуть саме на такій базі. Логічно для військових було б отримати і аналог «Граду» на цьому ж шасі, коли вже йде такий процес. Але навіщо тоді було приймати «Вербу» на озброєння в 2019 р.? ..

На тлі такого розброду і хитань не варто забувати, що, крім питання «з чого будемо стріляти», є ще одне, не менш важливе — «чим будемо стріляти». 122-мм некерованих снарядів для БМ-21 на складах вже залишилося критично мала кількість, закупівлі за кордоном не вирішують проблеми — для «Градів» потрібно багато боєприпасів. А повідомлень про прийняття на озброєння і розгортанні серійного виробництва вітчизняного снаряда «Тайфун-1» від конструкторського бюро «Південне» поки немає.

    Реклама на dsnews.ua