• USD 28.4
  • EUR 32.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Світло в кінці тунелю. Чи вдасться побороти пандемію коронавірусу в 2022 році

У ВООЗ заявили, що вже в 2022 році пандемія коронавірусу може закінчися. "ДС" дізналася у експертів та епідеміологів, коли саме це може статися і що стало причиною такої оптимістичної заяви

Людина в масці
У 2022 році пандемія коронавірусу може закінчися / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Пандемія коронавірусу ось уже два роки поспіль крокує світом, підлаштовуючи під себе життя людей. І, мабуть, ще ніколи людство з таким нетерпіннями не чекало на завершення протиепідемічних заходів, як тепер. Щоправда, точної дати закінчення пандемії не існує, бо експертів, які готові на такий прогноз, просто немає.

Проте в кінці грудня, напередодні католицького Різдва головний експерт ВООЗ з надзвичайних ситуацій Майк Райан на одному із брифінгів заявив, що команда Всесвітньої організації охорони здоров'я вважає, що 2022 рік стане кінцем пандемії, яка вже встигла забрати життя понад 5,6 мільйонів людей у всьому світі. "Ми сподіваємося, що це захворювання стане відносно легким, і ми зможемо його легко лікувати", — заявив експерт.

Фахівці покладають надії на розробку вакцин другого та третього поколінь, а також на подальший розвиток противірусних препаратів та інших інновацій у галузі медицини.

Однак, як би там не було, важливо пам'ятати, що пандемія закінчиться, а коронавірус залишиться з нами на довгі роки, як інші сезонні віруси, незалежно від імунітету — як колективного, так і індивідуального, тому сертифікат про вакцинацію зайвим не буде ще досить довго.

П’ять визначних подій пандемії за 2021 рік

Рік, що минає, не був для людства легким. За даними ВООЗ, у 2021 році від коронавірусу померло 3,3 мільйонів людей у всьому світі, що перевищує загальну кількість померлих від ВІЛ, малярії та туберкульозу в цьому ж таки 2021 році.

Озираючись назад, можна виділити 5 основних подій, які так чи інакше вплинули на розвиток ситуації з коронавірусом та призвели до того, що епідеміологи і фахівці ВООЗ заговорили про завершення пандемії.

Реклама на dsnews.ua
  1. Старт кампанії з вакцинації. У січні 2021 року Європейське агентство з лікарських засобів схвалило використання вакцин Pfizer-BioNTech, Moderna та AstraZeneca. У світі почалася масштабна кампанія із вакцинації населення. Першими свою дозу отримали медпрацівники та люди похилого віку з супутніми захворюваннями. Старт вакцинації від COVID-19 в Україні відбувся 24 лютого 2021 року. Від початку кампанії на момент написання тексту було проведено 27 484 089 щеплень.
  2. Поява штаму "Дельта". Наприкінці 2020 року Індію накриває друга хвиля епідемії. Усьому виною штам "Дельта" – нова мутація вірусу, яка була виявлена в країні. За оцінкою фахівців, Дельта-штам має більшу контагіозність, ніж його попередники, і стрімко поширюється по світу. До України від добрався влітку 2021 року, спровокувавши нову хвилю заражень, що супроводжувалися тяжким перебігом хвороби та високою летальністю серед інфікованих.
  3. Ні кроку без QR-коду. У червні Європарламент дав зелене світло європейському цифровому сертифікату з даними про вакцинацію, перенесену інфекцію або негативний тест на коронавірус. Мета сертифікату – відновити вільне переміщення громадян між країнами-членами ЄС. Поступово сертифікат стає і внутрішньою санітарною перепусткою до громадських місць. В Україні подібні сертифікати починають діяти з 13 вересня 2021 року.
  4. Антивакцинаторський протест. На вулиці європейських мегаполісів вийшли тисячі людей, які протестували проти запровадження санітарної перепустки та обов'язкової вакцинації певних категорій громадян. Україна — не виключення, її теж накриває хвиля антивакцинаторських протестів.
  5. Поява нового штаму "Омікрон". У світі починає поширюватися новий штам коронавірусу – ботсванський, який ВООЗ назвала грецькою літерою "Омікрон". Він має 32 мутації, стійкий до вакцин і, скоріш за все, розвинувся у тілі пацієнта з ВІЛ. Незважаючи на ці фактори, більшість епідеміологів вважають появу цього штаму ознакою того, що пандемія йде на спад — адже люди, що підхопили "Омікрон", хворіють значно легше.

Чи вдасться перемогти пандемію у 2022 році

Федір Лапій
Федір Лапій
Лікар-імунолог, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, яка вивчає тему щеплень і надає рекомендації МОЗу в цій темі

Я думаю, що в 2022 році ми повернемося до нормального життя. Незважаючи на те, що утворюються нові варіанти вірусу, є певний прогрес в боротьбі з цим захворюванням. І пов'язаний він, перш за все, з наукою, а саме із створенням вакцини і ліків, які допомагають у боротьбі із Covid-19.
Попри те, що більшість світових експертів наразі занепокоєні поширенням штаму "Омікрон", дані, які ми отримали на сьогоднішній день, стверджують, що клітинний імунітет проти цього штаму все ж таки є і працює. А додаткова доза, ревакцинація дозволяє цей імунітет підсилити. Сьогодні багато країн вже досягли високого рівня охоплення свого населення вакцинацією. Україна хоч і не в лідерах, але ми можемо сподіватися на те, що до кінця поточного року 40% дорослого населення буде повністю щеплено двома дозами вакцини проти Covid-19.
Думаю, що і для нас, і для Євросоюзу, оскільки ми знаходимся у спільному просторі, осінь 2022 року може стати тією точкою, коли життя зможе повернутися в нормальне русло.

Наталія Виноград
Наталія Виноград
Завідувачка кафедри епідеміології Львівського національного медичного університету, експертка ВООЗ з реагування на біологічні загрози

Звичайно, мені би дуже хотілося, щоб людство забуло про пандемію коронавірусу. Більш того, думаю, що до літа ми завершимо нашу тяжку роботу зі стримання епідемії. Якщо говорити про сам збудник SARS-CoV-2, будемо сподіватися, що він розвивається за тією ж схемою, що і всі інші віруси, з якими стикалося людство. На початку вони мають високу вірулентність, яка з часом йде на спад. Якщо подивитися на ті пандемії, про які ми знаємо — я маю на увазі ті, які нам вдалося гарно вивчити — то всі вони мали приблизно 4-5 хвиль.
Отже, за аналогією, уже підходить період, коли пандемія Covid-19 має піде на спад. "Омікрон" і є тією першою ластівкою, яка принесла нам цю добру звістку – ми бачимо менше тяжких форм захворювання і меншу кількість летальних випадків. Але я обережний оптиміст, бо крім того, що є епідеміологом, є ще й вірусологом. Тому розумію, що одночасна циркуляція різних генетичних варіантів, в нашому випадку це "Дельта" + "Омікрон", може дати несподівані результати. Тому не будемо забігати наперед. Але те, що пандемія буде зменшувати свої оберти – однозначно.

Андрій Славуцький
Андрій Славуцький
Керівник програм з охорони здоров'я ЮНІСЕФ в Україні

Як на мене, то шансів мало. Але всі ресурси для подолання пандемії є – це і вакцини, і ефективні заходи щодо профілактики зараження. Проте серед населення спостерігається загальна втома. Люди нехтують засобами індивідуального захисту, вважаючи, що краще перебути у легкій формі, ніж ходити в масці. Забуваючи про тих, хто поруч із ними і кого вони можуть заразити!
Адже хвороба переноситься людьми по-різному – хтось легко хворіє, а хтось може померти. Потрібно пам'ятати про те, що захищаючи себе, ми захищаємо тих, хто нас оточує.

Алла Міроненко
Алла Міроненко
Вірусологиня, докторка медичних наук, завідувачка відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. В. Громашевського НАМН України

Ситуація розвивається так, як і повинна. Поява нового штаму тому підтвердження. На даний момент людству відомі більше 200 різноманітних вірусів, які викликають різні респіраторні патології. Ми ними хворіли без особливих ускладнень. В ситуації з Covid-19 все йде до того, що він з часом перетвориться на звичне сезонне захворювання. Вірус адаптується до людського організму. Справа в тому, що будь-який збудник не зацікавлений в тому, що вбити свого носія, бо тоді він і сам помре. А, значить, не зможе поширюватися, заражаючи інших.
При цьому не виключено, що в наступному році може з’явитися декілька нових штамів коронавірусу. Але якщо вони будуть вписуватися у рамки легкого перебігу хвороби, то людство зможе переключитися на інші більш важливі для нього проблеми. І я думаю, що вже в літку 2022 року ми зможемо говорити про значне покращення ситуації із коронавірусом.

    Реклама на dsnews.ua