• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Вірусологічні авіаносці. Як гонка вакцин стала чистою політикою

Не така страшна пандемія, як боротьба з нею і за поділ світу на сфери антиковідного впливу

Розробка антиковідних вакцин ведеться з величезною інтенсивністю
Розробка антиковідних вакцин ведеться з величезною інтенсивністю / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У Нідерландах і Данії минулої неділі пройшли масові акції протесту проти жорстких обмежувальних заходів, які повинні зупинити або хоча б сповільнити поширення COVID-19. Такі спалахи невдоволення відбуваються все частіше, і це трапляється по всьому світу. Безвихідь ситуації, відсутність ліків і вакцин і обтяжливість карантину, який посадив городян під домашній арешт, породжують спокусу заперечення пандемії. Але ковід, на жаль, існує, і до того ж мутує, породжуючи нові варіанти хвороби. Ні досить ефективних, без серйозних побічних ефектів, ліків, ні доступних і надійних вакцин поки немає. Вірус лідирує в гонці з людством.

Кипляче невдоволення робить питання про вакцину швидше політичним, ніж медичним. Потреба в засобі, здатному приборкати вірус і, хоча б частково, повернути життя в звичне русло, або хоча б в надії на швидку появу такого засобу з кожним днем зростає.

Більше, ніж просто вакцина

В Україні з цим все йде так само, як і в усьому світі.

Три місяці тому президент Володимир Зеленський в ході інтерв'ю чотирьом телеканалам анонсував виробництво української вакцини. За словами Зеленського, вона була розроблена приблизно за півроку і в той момент проходила тестування.

"Ми не можемо говорити про все, тому що повинні пройти клінічні дослідження, і це правда, не маємо права. Вона, скажу правду, — унікальна. Це не пафос і не популізм. Вона унікальна, тому що не така, як інші. У нас є матеріали, дослідження велися, але не на людях, втім, велися. Я не можу говорити сьогодні про терміни, але в будь-якому випадку ви повинні зрозуміти наш підхід: не дивлячись на нашу українську вакцину, якщо у кого буде підтверджена вакцина раніше, ми будемо закуповувати в будь-якому випадку", — заявив тоді Зеленський.

Реклама на dsnews.ua

Минуло три місяці, і про результати клінічних випробувань нічого не чути. Правда, Зеленський, як досвідчений політик, обмовився в жовтні, що, мовляв, про терміни говорити не може. Але якісь, нехай проміжні, результати повинні були бути отримані? Де вони і що показали: провал або надію? Коли українська вакцина завоює світ і як вона буде називатися? Ймовірно, "Квартал-XCV" за аналогією з російським "Супутником-V"?

Словом, про українську вакцину не чути ні звуку, ні писку. Хоча, знаючи твердість слова нашого президента, немає сумнівів в тому, що вакцина стоїть в листі очікування, трохи позаду зарплати вчителів в 4000 євро. Потрібно просто трохи почекати.

Що стосується закупівель вакцин, то і вони поки тільки в планах. Україна націлилася було на китайський CoronaVac, але ситуація з термінами його поставок поки не прояснилася. Ефективність CoronaVac в 3-й фазі клінічних випробувань в Бразилії, Індонезії та Туреччини склала 50,38%. Це замало з індивідуальної точки зору, але з точки зору колективного імунітету масове щеплення навіть такою вакциною мало б сенс. Деяка кількість вдало щеплених громадян здатна фрагментувати ланцюжок заражень, що будуть перериватися на них. Так що 50,38% ефективності ще далеко не провал.

Провал — це 8% ефективності вакцини AstraZeneca для літніх людей, про що повідомили відразу два видання, Handelsblatt і Bild, з посиланням на джерела в уряді Німеччини. Правда, інформація виявилася фейковою. Але випустити "джина 8%" в інформаційний простір було простіше, ніж загнати його назад в небуття, так що іміджевий провал для AstraZeneca в наявності.

Війна обіцянок і попередніх замовлень

Слідом за ударом по AstraZeneca в Німеччині в Великобританії було завдано удару по вакцині Pfizer. The Guardian написала, що одноразова доза Pfizer може бути ефективна тільки на 33%. Головний лікар Англії (старший урядовий радник з питань медицини) Кріс Вітті, зазвичай непробивно спокійний, був розлючений і назвав звіт The Guardian "повною нісенітницею, яка може поставити під загрозу застосування вакцини".

Але з відсотками ефективності і тривалістю імунітету, а також зі здатністю вакцин підтримувати імунітет проти варіантів коронавіруса, що мутують, все дійсно йде дуже непросто. Об'єктивна інформація про вакцини спочатку неповна і неоднозначна, хоча б тому, що вони знаходяться в стадії випробувань. Кінцева цифра ефективності може виводитися різними методами. Кількість побічних ефектів і ступінь їх тяжкості розробники не афішують, а конкуренти, навпаки, роздмухують кожен підозрілий випадок. У підсумку інформація, що не дуже-то доступна середньому споживачу контенту спочатку, виявляється ще й похованою під шарами дезінформації і просто інформаційного шуму. Ніколи раніше на нашій пам'яті інформаційна війна на фармацевтичному ринку не була такою гострою.

Це не дивно. На хвилі коронавірусної паніки, роздутої багато в чому штучно, оскільки смертність від коронавіруса все-таки не настільки велика, щоб обґрунтувати глобальні локдауни виключно медичними міркуваннями, без політичної складової, вакцини проти COVID-19 грають ту ж роль, яку півстоліття тому грали авіаносці, зарубіжні військові бази і ядерна зброя. А також і торгівля зброєю з країнами, нездатними зробити її самостійно. Прив'язка постачанням вакцин буде діяти, мабуть, ще сильніше, ніж збройова. Нарешті, у внутрішній політиці наявність вакцини важлива для стабілізації суспільства, що знаходиться на межі вибуху . Вона здатна дати йому відчуття безпеки, помилкове, з точки зору медицини, але необхідне політично як противага панічним настроям.

Агресивне ковід-дисидентство, яке раз у раз вихлюпується на вулиці, є, по суті, захисною психологічною реакцією, яка виникає в противагу ковід-алармізму. Зіткнувшись з наслідками карантинів і локдаунів, громадяни бояться посилення карантинних заходів чи не більше самої хвороби. І це правильно, оскільки розорення і злидні, за великим рахунком, страшніші, ніж хвороба і смерть. Зіткнення двох страхів породжує неабиякі соціальні та психологічні деформації, і цей процес набирає силу. Розвинені країни і великі міста як місця з найбільшою насиченістю інформацією відверто йдуть в рознос — а саме вони найбільшою мірою впливають на світові процеси. Той, хто в цих умовах зможе поставити на ринок діючу вакцину, получить величезну владу над світом.

Але поставка вакцини включає не тільки її створення. Це перш за все її піар. Це договори про готовність її придбати. Це масове виробництво без втрати якості. І, оскільки з самими вакцинами все йде поки складно, на світовому фармацевтичному ринку розгорнулася люта війна за попередні замовлення того, що ще не створено або не відпрацьоване до кінця. По суті, це конкуренція торговців надією на вихід з кризи.

Медичний аспект

А як йдуть справи з самими вакцинами і з ідеологією їх застосування?

Об'єктивна інформація про вакцини, як уже було сказано, важкодоступна через великий потік дезінформації та мінімум реальних відомостей у відкритій пресі. Загальну картину, проте, видно досить чітко. Вакцини, комфортної для конкретного щепленого, тобто здатної захистити його від зараження з ймовірністю 70-80% і вище на термін від року і більше, прийнятною за ціною, доступною для застосування в плані доставки, зберігання і обсягів виробництва і несучої мінімальний ризик побічних ефектів, здатних загрожувати життю або завдати непоправної шкоди здоров'ю, сьогодні немає. Більш того, такої вакцини не видно і в доступному для огляду майбутньому. З ліками, доступними масово, все йде так само.

Разом з тим розробка вакцин ведеться з величезною інтенсивністю. Набагато більшою, до слова, інтенсивністю, ніж розробка ліків від ковіда, що вказує на співвідношення труднощі завдань. Клінічні випробування на людях проходять вже 63 вакцини. Ще 172 проходять доклінічні випробування. Десятьма вакцинами вже роблять щеплення в масовому порядку. Це Comirnaty, виробник Pfizer/BioNTech (США, Німеччина); mRNA-1273, виробник Moderna (США); Convidecia, виробник CanSino (Китай); Sputnik V, виробник Gamaleya (Росія); AZD1222, виробник Oxford-AstraZeneca (Швеція, Великобританія); BBIBP-CorV, виробник Sinopharm (Китай); Covaxin, виробник Bharat Biotech (Індія); CoronaVac, виробник Sinovac (Китай); Sinopharm-Wuhan, виробники Wuhan Institute of Biological Products, Sinopharm (Китай); EpiVacCorona, виробник Vector Institute (Росія).

Зайве говорити, що кожен з виробників розхвалює свій продукт і не пропускає нагоди вколоти конкурента, надавши ЗМІ несприятливу інформацію.

Що стосується тактики вакцинації від COVID-19, то особиста безпека щепленого і ефективність кожного окремого щеплення відійшли на задній план. Завдання розірвати ланцюжок заражень стало, по суті, єдино важливим. Це дозволяє знизити вимоги до вакцин в плані як їх безпеки, так і ефективності.

    Реклама на dsnews.ua