• USD 36.9
  • EUR 39.7
  • GBP 46.4
Спецпроєкти

Вплив війни на українських жінок: як змінилось сімейне життя

Війна вплинула на українське суспільство в цілому, а роль жінки в родині суттєво змінилася

Реклама на dsnews.ua

Про це свідчить дослідження Gradus Research спеціально для Університету Східної Англії (University of East Anglia), передає "ДС".

Дослідження проводилося серед трьох цільових груп — жінок-ВПО, дружин військовослужбовців та жінок, які перебували у тимчасовій міграції за кордоном і вже повернулися.

Зростання обов’язків

Війна розширила функціонал усіх жінок і збільшила навантаження на них. Результати дослідження демонструють, що серед трьох груп респонденток життя дружин військовослужбовців змінилося найбільше. 54% з них декларують зростання фінансових обов’язків, 62% відчули більшу відповідальність за виховання дітей і 63% почали активніше планувати життя родини. У той же час для жінок, які повернулися з-за кордону, зміни виявилися менш відчутними: 19% з них почали приймати більше рішень щодо фінансових питань, 34% активізували свою роль у вихованні дітей і 38% стали більше планувати сімейне життя.

Працевлаштованість і фінансовий стан

Що до фінансів, то негативний вплив війни відчули всі цільові групи. Найбільше — жінки, які мігрували за кордон і вже повернулися, та жінки, що були змушені переїхати в межах України. Серед перших частка тих, чий рівень сімейного доходу є низьким або нижчим середнього, зросла втричі (з 17% до 50%), а серед других — вдвічі (з 37% до 70%). Варто зазначити, що тільки у 36% опитаних жінок-ВПО основне житло не зазнало руйнувань чи пошкоджень. Водночас серед дружин військовослужбовців і жінок, що повернулися з-за кордону, цей показник складає 81% і 88% відповідно.

Рівень працевлаштованості від початку повномасштабного вторгнення дещо знизився у всіх досліджуваних групах.

Мінливість авторитетів: зміни у вихованні  

Згідно з даними дослідження, найбільше змінився вплив авторитету у вихованні дітей серед опитаних жінок-ВПО та дружин військовослужбовців.

Внутрішньо переміщені жінки частіше за інших спостерігають зменшення авторитету дідусів та бабусь у вихованні своїх дітей. Натомість у таких родинах значно зростає вплив матері: 40% декларують підвищення її авторитету у вихованні дітей до 12 років, і 58% — дітей віком від 13 років. Роль батька у родинах ВПО переважно залишається такою ж, як на початку повномасштабної війни: 36% та 42% опитаних зазначили про це для дітей до 12 та від 13 років відповідно. 

На відміну від жінок-ВПО, у сім’ях дружин військовослужбовців авторитет зріс у обох батьків. 48% опитаних жінок вказують на збільшення впливу батька у вихованні дітей до 12 років, і 42% — у вихованні дітей від 13 років. Щодо авторитету матері, то 53% та 44% респонденток зазначили про його підвищення для дітей віком до 12 та від 13 років відповідно.

Задоволеність особистим життям

Незважаючи на психологічні виклики, результати дослідження вказують на відносно високий рівень задоволеності стосунками у шлюбі чи партнерстві, а також сімейним життям серед усіх категорій опитаних.

Жінки, які повернулися з-за кордону, виявилися найщасливішою групою у цьому контексті: 87% з них відчувають задоволеність своїми стосунками. Для внутрішньо переміщених жінок цей показник сягає 72%, для дружин військовослужбовців — 81%.

Дослідження було проведено дослідницькою компанією Gradus Research з використанням методу самозаповнення анкети в мобільному додатку. Всього було проведено 356 результативних інтерв'ю, з яких 100 відносяться до ЦА1, 156 до ЦА2 та 100 до ЦА3. Період проведення опитування тривав з 18 серпня по 31 серпня 2023 року.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua