• USD 36.6
  • EUR 37.2
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Віддай смартфон! Чим загрожує закон про заборону мобільних телефонів в школах

Законопроект, який встановлює заборону на користування мобільними телефонами в школах, викликав бурхливі дискусії в соцмережах
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Законопроект народного депутата Олексія Гончаренка ("Європейська солідарність") про заборону мобільних телефонів з підключенням до інтернету у школах викликав активне обговорення в соціальних мережах. Документ пропонує учням і вчителям здавати мобілки перед початком уроку і повертати їх на перервах. Якщо Рада прийме законопроект, на уроках дозволять користуватися гаджетами тільки в освітніх цілях - мова йде про планшетах, інтерактивних дошках і т. д. "Заборона дозволить скоротити випадки інтернет-булинга, а також остаточно вирішить питання з крадіжками дорогих апаратів", - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту. Кому діти будуть здавати мобільні телефони і де вони будуть зберігатися, має вирішувати керівництво школи разом з батьківським комітетом.

Як розповів Гончаренко "ДС", приводом для законопроекту стали численні звернення батьків. "Безсумнівно, смартфони допомагають дітям бути на зв'язку з дорослими, шукати потрібну інформацію для навчання, але вони можуть мати і негативний вплив, а саме - зменшувати концентрацію уваги, погіршувати комунікативні навички і навіть сприяти цькуванню, особливо в інтернеті", - пояснив нардеп.

Гончаренко додав, що законопроект дозволяє користуватися смартфонами на перервах, а також їх не будуть забирати в учнів з особливими потребами. "У приватних школах столиці користування гаджетами на уроках поза навчального процесу вже давно обмежена. У деяких закладах учні віддають свої телефони при вході, а не тільки перед кожним уроком. Як правильно організувати це зберігання, повинна вирішувати кожна школа "під себе". Але є багато випадків, коли вчитель бере коробку й робить з неї такий собі phone box, куди учні складають свої прилади перед заняттям. І тут немає нічого страшного, це можна перетворити на цікаву гру", - зазначив Гончаренко.

Хто за і хто проти смартфонів

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов заявив, що заборона гаджетів "не має перспективи". "Будь-яка норма, яка забороняє, має сенс лише тоді, коли визначена відповідальність за порушення. Припустимо, цей закон прийняли, а дитина на уроці все одно грає в смартфоні. І що тоді? Яка санкція? І до кого її застосовувати?", - написав Горбачов в Facebook.

У соцмережі розгорілася жвава дискусія з цього приводу. Багато батьків вважають заборону недоречним. "Українській школі треба менше забороняти (рухатися назад в совок), а більше сприяти новим формам навчання і самовираження дітей. А вчителям вчитися, як використовувати технології для навчання. Нам більш ніж достатньо архаїки. Треба вітати прогрес у будь-яких формах. Його все одно не зупинити, а ще більше загальмувати Україну, яка вже і так пасе задніх у всіх рейтингах, часто позаду африканських країн, можна. Це мета? Або просто вперта тупість, яка гірше диверсії?" - пише користувачка Олена Михайленко.

Інші батьки навпаки підтримують заборону і кажуть, що в цьому випадку підвищиться дисципліна і уваги на уроках. "Дисципліна повинна бути! Підтримую", - пише в коментарях до посту депутата користувач Іван Проценко.

Реклама на dsnews.ua

Але громадським активістам теж незрозумілий механізм законопроекту. Співзасновниця громадської організації "Батьки SOS" Парфьонова Олена назвала заборону "популістським". "Якщо дитина відмовиться здавати телефон - його будуть відбирати силою, викликати батьків, писати зауваження або відраховувати з школи? В смартфонах є можливість контролю медичних показників, а батьків обурює перспектива заборони", - заявила Парфьонова.

Ще більш дивним видається обмеження для викладачів: якщо щось сталося на уроці, вчителеві треба бігти за мобільним, який у коробочці в учительській? Хто буде нести відповідальність за телефони, які поклали в коробочку, а та раптом впала і, наприклад, у смартфона розбився екран? "Цей проект закону лише посилить кризу у формуванні партнерських стосунків у школі замість того, щоб їх будувати", - додала Парфьонова.

А як у всьому світі?

У різних країнах поки немає єдиної думки з цього питання. Наприклад, міністр освіти Великобританії Джеймс Мерлино влітку 2019 року рекомендував керівництву шкіл обмежити для учнів використання мобільних на уроках. За порадою міністра учням слід вимкнути телефони і зберігати їх в шафках з початку і до кінця навчального дня. У разі крайньої необхідності батьки або опікуни можуть зв'язатися зі своєю дитиною, зателефонувавши в школу. Однак слідувати цим рекомендаціям чи ні - кожен навчальний заклад вирішує самостійно.

У Франції в 2018 році заборонили приносити до школи та ліцеї будь-які гаджети, підключені до інтернету, - парламент країни прийняв відповідний законопроект. В "бан" потрапили не тільки смартфони, але і планшети з розумними годинами. Обмеження діє у початкових і середніх школах, у старших - на розсуд адміністрації. Мета закону - допомогти дітям зосередитися на уроках і навчитися спілкуватися один з одним. Заборона на використання гаджетів у школах діє в Азербайджані, Греції, Італії та Франції. У Канаді питання вирішується на регіональному рівні. Так, в Онтаріо заборону на використання мобільних телефонів поширюється на всі школи, а у Квебеку - тільки на державні.

У Данії питання заборони мобілок обговорюється з 2018 року, три найбільші партії парламенту - соціал-демократи, Ліберальна партія і Данська народна партія - підтримали заборону, але це рішення мають затвердити місцеві влади. Загальної заборони по країні поки немає. Майже в кожній п'ятій школі країни вчителі збирають мобільні телефони дітей на початку дня і видають тільки після уроків.

    Реклама на dsnews.ua