• USD 29.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.7
Спецпроєкти

Стенограма Зеленського. Хто брехав про відкриті списки і "договорняк"

Майже два тижні тому на Банковій президент Зеленський і лідери парламентських фракцій поговорили про дострокові вибори, зустріч ні до чого не привела, але допомогла нардепам показати "недоговороздатність" президента
Фото: Прес-служба президента України
Фото: Прес-служба президента України
Реклама на dsnews.ua

Під час розмови з президентом депутати нібито погодилися скасувати мажоритарку і знизити прохідний бар'єр до 3%. Коли буквально на наступний день Рада провалила перший законопроект Зеленського, який містив обговорювалися зміни, у Зеленського звинуватили нардепів у недотриманні домовленостей, пообіцяли опублікувати стенограму закритій зустрічі і свою обіцянку виконали.

Документи, схожі на викладену Адміністрацією президента стенограму, в Україні стають надбанням громадськості досить нечасто, адже їх зміст часто прямо суперечить тому, що кажуть учасники нарад "у верхах" на публіку. Тут можна згадати, якого галасу наробила публікація стенограми секретного засідання РНБО, що проходив під час анексії Росією Криму. Тоді Тимошенко зазначила сумний грузинський досвід - мовляв, Саакашвілі свого часу спробував дати відсіч - і програв. Тому "жоден танк не повинен виїхати, жоден солдат не повинен підняти зброю, тому що це буде означати програш ... Ніякого воєнного стану і активізації наших військ", - сказала тоді глава "Батьківщини".

Свої слова Тимошенко спростувати не змогла, назвавши публікацію самої стенограми "злочином". Схожа ситуація мала місце і на зустрічі у президента Зеленського. Судячи з усього, Тимошенко не очікувала, що розмова на Банковій буде оприлюднено. Мабуть, сподіваючись на це, окрім активної підтримки ідеї Зеленського про необхідність скасування "мажоритарки" та проведення виборів за повністю пропорційною системою Тимошенко вирішила повністю "розкрити карти" і назвала введення відкритих списків разом з пропорційною системою виборів "маніпулятивної ідіомою" і "мажоритаркою, тільки в профіль". Іншими словами, лідер "Батьківщини" відкрито заявила, що для неї найкращим варіантом було б повернення до "партійної диктатури" і купівлю місць у списках політсил зразка 2006-2007 рр.

По суті, ту ж позицію зайняла команда Зеленського, але більше ніхто з лідерів фракцій не підтримав Тимошенко і президента. Зокрема, лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко, співголова депутатської групи "Відродження" Віталій Хомутинник та голова депутатської групи "Воля народу" Ярослав Москаленко виступили за відкриті списки.

Наступного дня представник президента в Раді Руслан Стефанчук стверджував, що під час консультацій на Банковій спікер Андрій Парубій, його заступники та лідери фракцій і груп нібито заявили про неможливість швидко і якісно прийняти відкриті виборчі списки і тому погодили компромісне рішення - підтримати зміни в діючий закон про вибори народних депутатів, які скасовують мажоритарну систему і зменшують прохідний бар'єр до 3%. Всупереч цьому, депутати не підтримали нібито узгоджений президентський законопроект, що передбачає пропорційну систему із закритими списками - на табло висвітилося число 72 "за".

Безумовно, таким чином нардепи продемонстрували Зеленському, що переламати парламент "через коліно" у нього ніяк не вийде, але це тільки одна з цілей. Зірвавши голосування, народні обранці ще й показали всім недоговороздатність і слабкість Зеленського, який говорить одне, а на ділі виходить зовсім інше.

Реклама на dsnews.ua

З парламентом поточного скликання президенту Зеленському залишилося працювати недовго, і повторення історії з виборчим законом, швидше за все, не буде, але на майбутнє у глави держави напевно винесли урок - домовляючись з депутатами, потрібно фіксувати зобов'язання і не проголошувати перемогу, навіть коли вона вже здається такою близькою.

    Реклама на dsnews.ua