• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Хаос перемагає. Чому Трюдо вибачається за костюм Аладдіна

Все, що ви робите сьогодні, яким би безневинним воно виглядало і не було насправді, може бути використано проти вас
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Канадський прем'єр Джастін Трюдо любить оригінальність в одязі. Він охоче одягається в різноманітні національні костюми. Зовсім недавно, наприклад, при поїздці до Індії він не тільки сам одягнувся в національні одягу, але і всю свою сім'ю переодягнув. Викликавши при цьому шквал критики: дехто вирішив, що це було не повагу, а навпаки - "приниження" індійської культури. Приниження етнографією. В Делі, між іншим, носять європейські костюми. У цьому теж, при бажанні, можна побачити приниження. Його взагалі легко побачити буквально на кожному кроці - було б бажання образитися. До речі, вишиванку Джастін Трюдо теж одягав. Сподіваюся, ніхто не образився?

Кожен рік, спостерігаючи за різдвяними вертепами в галицькому селі, мені хочеться їх якось зберегти. Найкраще - на відео. В крайньому випадку з фото. Або, зовсім вже на худий кінець, записати хоча б самі забавні сюжети. Про Смерть, наприклад, яка завжди приходить в лікарському халаті. Про Чортів, які завжди вбрані у форму Радянської армії. Про Ангелів, які рік від року змінюються, тому що це, зазвичай, дівчатка, і до наступного Різдва вони встигають обзавестися надто виразними неангельскими формами.

Або ось такий сюжет. Під кінець Різдвяної служби в церкву традиційно заходить вертеп. Звичайна справа - спочатку колядують у церкві, потім йдуть по дворах. Як правило, у церкву заходить тільки частина вертепу - та, яка "небесна". Але в цей раз вертепники - "молодша група", з дитячою безпосередністю вони ввалюються в храм в повному складі - з Чортом, Іродом і Смертю включно. Співають колядку. Панотець дякує за коляду, йде колядників миропомазывать. І, занісши руку над однією з голів, раптом завмирає і каже голосно, але ніби сам собі: "Оце вперше в житті мирую саму Смерть". Наступним за Смертю варто Ірод, але після Смерті панотцю вже нічого не страшно.

Я не скажу, де це відбувалося і з ким. І фотографувати не буду. І на відео знімати. Ось зробить хто-небудь з цих діточок кар'єру, а йому одного разу - раз, фоточку під ніс: дивись, не ти - Ірод? І добре б під ніс - відразу на Фейсбук і телеекран. І нехай потім, стоячи посеред салону літака, вибачається перед віруючими, чиї почуття на всю глибину гаманця ображені його карнавальним прикидом.

Після історії з Джастіном Трюдо, викритих в тому, що близько двадцяти років тому на вечірці, перевтілюючись в роль Аладдіна, він наніс на обличчя темну фарбу, нам усім слід зберігати пильність. А може, навпаки, розслабитися і прийняти як даність: все, що ви робите сьогодні, яким би безневинним воно виглядало і не було насправді, може бути використано проти вас. І навіть очевидна карнавальність ситуації, і навіть ваша недосвідчена юність, і сама давність років не стануть для вас виправданням. Був Чортом у вертепі? Одягав форму Радянської Армії? Лізь на табуретку і вибачайся перед народом.

Чиї почуття і чим саме будуть ображені завтра? Не знаєте? То-То й воно. Ми ходимо по мінному полю, тому що правила гри закінчилися. Їх більше немає. Це тепер головне і єдине правило гри у Великій Політиці: чим абсурдніше твої звинувачення, тим вони ефективніше, дій на стороні хаосу - і твій особистий успіх забезпечений. Нехай і ненадовго. Психологія мас ніколи не змінювалася: маси завжди легко інфікуються емоціями, ними живуть і діють. Зараз ми переживаємо новий "століття натовпів". А тому, хочеш втопити опонента - не розповідай людям, як він розтратив гроші, спокусився на законність чи пішов врозріз з державними інтересами. Придумай, ніж він їх образив. Варто людям тільки дізнатися, що їх образили - і вони відчую себе по-справжньому скривдженими. Безкоштовно. Від чистого серця.

Реклама на dsnews.ua

Немає нічого прекраснішого, ніж бити супротивника його ж зброєю. Трюдо - хороший приклад. Він, як відомо, надав особливу підтримку сирійським біженцям. Навіть в аеропорту їх особисто зустрічав. Четверо представників його кабінету - сикхи. І саме в цій частині потенційного електорату фоточку в костюмі Аладдіна визнали "образливою". Відкриті двері для мігрантів виявилися пасткою: у епоху соцмереж і хайпи те, що ти зробив, значить менше, ніж те, чим ти намастив особа.

Показовою є реакція самого Трюдо. Він не сказав, що подібні звинувачення - дурість. Що нічого "расистського" немає в фото і не було в його наміри. Що європейська традиція заслуговує такої ж пошани, як і будь-яка інша традиція. Мусульмани мають свої традиційні головні убори, а також європейські костюми - і нікому не приходить в голову звинувачувати їх у офенсе в будь-якому з цих випадків. Точно так само повинно бути захищене право представника європейської культури на власні традиції, одна з яких - карнавал.

Але Трюдо не говорить нічого подібного. Він вибачається. Тоді, мовляв, не розумів, що роблю, а тепер бачу: це расизм. Треба принести вибачення всім канадцям. Трюдо приймає ті правила гри, які нав'язують йому опоненти. Він не може поступити інакше - адже він послідовний ліберал, на відміну від тих, хто викопав це фото, упізнав в Аладдіні прем'єра і "зрозумів, що зобов'язаний поділитися з громадськістю". Він прийняв правила гри, за якими "у людини на фото немає ні честі, ні совісті" - тому, що він надумав вимазати особа фарбою і тим проявив себе як расист.

Така думка дійсно існує на Заході: фарбуватися під людину іншої раси - це прояв расизму. Якщо ви не бачите в цьому логіки, ви не самотні. Але дуже багато чого, що відбувається в сучасному суспільстві геть позбавлене логіки. Зате до країв накачане емоціями і осяяна "справедливістю", понятий вельми специфічно.

Цікаво, що, на відміну від законів, нові моральні норми, зокрема заборона фарбуватися під іншу расу - мають зворотну силу. Те, що хтось фарбувався двадцять років тому, коли таких норм ще не було, не рятує його від загального осуду.

А як в цих нових моральних координатах кваліфікувати спроби Майкла Джексона перефарбуватися під білого? Втім, Джексону вже втрачати нічого - він вже і так потьмарений кумир. До того ж мертвий. Займемося живими.

Хочу зробити заяву: я вважаю неприпустимим проявом сексизму роль Дастіна Хоффмана в культовому фільмі "Тутсі". У цього актора немає ні честі, ні совісті - мало того, що переодягнувся в жінку, так ще й показав, що чоловік у цій ролі може виявитися успішніше, ніж сама жінка. Заодно треба уважніше придивитися до його ролі в "Людині дощу" - не ображає людей з аутизмом те, як він втілив їх збірний образ на екрані?

Самі того не помічаючи, ми ходимо по самій межі абсурду і періодично оступаемся. Нам важливо захистити тих, хто був ущемлений століттями і продовжує страждати від побутового шовінізму і нерівності можливостей. Але в руках спритних демагогів наші найкращі спонукання виявляються зброєю проти нас, можливістю перекинути наші цінності і звернути наші найкращі досягнення проти нас самих. Ми це добре відчуваємо і бачимо, маючи перед очима і під боком Росію, яка вимагає відносно себе дотримання всіх демократичних і ліберальних норм, хоча сама не тільки не думає їх дотримуватися - відверто насміхається над ними. На думку борців з лібералізмом, це прекрасний спосіб профанувати лібералізм, підірвати його зсередини, наочно продемонструвати його слабкість і неспроможність.

Але коли хаос у світі сіють противники лібералізму і демократії - це хоча б можна зрозуміти. А як зрозуміти тих представників західного світу, які власними руками профанируют і дискредитують лібералізм? Для яких мета - їх кар'єрне просування - виправдовує будь-які засоби. Ось вам Борис Джонсон, який всього лише хотів використовувати Ьрекзит, в реальність якого він ні хвилини не вірив, для власного успіху. Ось вам противники Трюдо, які змушують прем'єра вибачатися і нести єресь про "расизм, якого він не усвідомлював".

Саме час перевести стрілки на годиннику Судного Дня трішечки вперед. Не тому, що США і Росія (або навіть Китай) щось замишляють. А тому, що хаос стрімко поширюється, відвойовує все більші фрагменти реальності. Катастрофи зовсім необов'язково трапляються з чиєїсь злої волі, внаслідок свідомого вибору і усвідомленої дії. Набагато частіше вони стають наслідком трагічних помилок, результатом ланцюгової реакції, запущеної випадково. Результатом хаосу, який став занадто концентрованим.

Можна чорного пофарбувати в білий. Можна білого пофарбувати в чорний. Але чого точно не можна робити - розмивати кордон між одним і іншим, називаючи чорне білим і навпаки. Карнавальний костюм - це не образа. Ні білих, ні чорних, ні для чоловіків, ні для жінок, ні для віруючих, для духовенства. Сказати зворотне, значить збрехати. Сказати зворотне, значить, підтримати хаос. Змінити базових цінностей рівності прав, рас, вірувань і культур. Саме в цьому полягає помилка Джастіна Трюдо: він визнав свою провину. І свою поразку перед хаосом.

    Реклама на dsnews.ua