• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Канцлер знову в Вашингтоні. Всі президенти Ангели Меркель

За ті роки, що Ангела Меркель є головою уряду ФРН, вона встигла поспілкуватися з чотирма президентами США

Ангела Меркель і Джо Байден
Ангела Меркель і Джо Байден / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Журналістка Politico Europe Емілі Шультіс з нагоди візиту канцлера Німеччини, яка цієї осені піде на пенсію, вирішила згадати про те, які відносини у неї склалися з Джорджем Бушем, Бараком Обамою і Дональдом Трампом.

Ангела Меркель пригощала Джорджа Буша смаженим кабаном, в Бараку Обамі знайшла споріднену душу і пояснювала Дональду Трампу основи міжнародного права.

У четвер канцлер Німеччини прибула в Білий дім, щоб спробувати зміцнити відносини з Джо Байденом, її четвертим — і, з огляду на її майбутній відхід з політики, останнім — президентом США.

За 16 років перебування при владі Меркель пережила незліченну кількість іноземних колег, включаючи трьох президентів США: вона керувала Німеччиною три роки другого терміну Буша, всі вісім років президентства Обами і чотири бурхливі роки правління Трампа.

З деякими з колишніх мешканців Білого дому у Меркель склалися серцеві, конструктивні і навіть теплі відносини; з іншими відносини були абсолютно непростими.

Буш: Потепління після Шредера

Ангела Меркель і Джордж Буш, 2006 р.
Ангела Меркель і Джордж Буш, 2006 р. / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Коли Меркель зайняла пост канцлера в 2005 р., відносини між Білим домом і канцелярією Німеччини були на досить низькому рівні. У 2003 і 2004 рр. у Буша був конфлікт з попередником Меркель, соціал-демократом Герхардом Шредером в звʼязку з вторгненням в Ірак і участю (або відсутністю такої) Німеччини в цій війні.

Справи йшли настільки погано, що тодішня держсекретар США Кондоліза Райс заявила, що відносини двох країн "отруєні".

Але Меркель надала Бушу можливість почати все спочатку, і він нею скористався. Уже після першої зустрічі в Білому домі в 2006 р. Буш не приховував захоплення німецькою колегою, кажучи, що з нею "дійсно здорово працювати" і що він дуже налаштований на співпрацю з нею.

"У нас зʼявився шанс почати нову главу в наших відносинах", — сказав тоді Буш.

Відповідаючи на відкритість Буша, Меркель сформувала теплі і прості відносини зі своїм американським колегою. Буш побував в рідній землі Меркель Мекленбург-Передня Померанія в 2006 р., де вони пообідали смаженим кабаном і здійснили поїздку по округу Меркель. Вона у відповідь в 2007 р. вирушила в Кроуфорд (штат Техас), щоб взяти участь в неформальній бесіді на сімейному ранчо Бушів.

"Він дружелюбний і відкритий, і вона врахувала це", — сказав Джеймс Бінденагель, який був послом США і спеціальним посланником з питань Голокосту при Біллі Клінтоні і Буші, а зараз викладає в Рейнському університеті імені Фрідріха Вільгельма в Бонні. "У них були дійсно дружні стосунки… це той хлопець, з яким ви хотіли б піти попити пива, а вона так і поступила".

Можливо, самий незграбний момент в їх відносинах стався на саміті G8 в Санкт-Петербурзі в 2006 р., коли Буш був аж надто доброзичливим: він підійшов до Меркель і поплескав її по плечу, що викликало у неї дискомфорт. Інцидент, що потрапив на перші шпальти, втім, не затьмарив їх відносин в майбутньому.

Обама: Тісне партнерство, що розвивається

Барак Обама і Ангела Меркель, 2016 р.
Барак Обама і Ангела Меркель, 2016 р. / Getty Images

В останні місяці президентства Обами, коли Білий дім і світова арена були шоковані обранням Трампа, однією з останніх зарубіжних поїздок Обами був візит до Меркель в Берлін.

Під час тієї поїздки, що відбулася в листопаді 2016 р., Обама назвав Меркель "видатним партнером" і похвалив її "порядність, чесність, її уважність", заявивши, що якби він був виборцем з Німеччини, він би точно вибрав її на ще один термін.

Це стало кульмінацією повільного, але неухильного зміцнення відносин між Обамою і Меркель: на той час, коли він покинув свій пост в 2017 р., політики побудували відносини, засновані на добрій волі і взаєморозумінні.

"Між Обамою і Меркель дійсно був зв'язок, — говорить Чарльз Купчан, який був експертом Обами з європейських питань в Раді національної безпеки. — Ви самі могли це бачити. Ви могли це відчути. Була справжня дружба".

Але починали вони не з неї. Пішли роки на те, щоб відносини двох лідерів перетворилися в партнерство і повагу, яку вони все ще відчувають один до одного. Частково це обумовлено відмінними політичними стилями двох лідерів: Обама прийшов до влади після кампанії з рясною риторикою і піднесеними промовами, в той час як Меркель завжди була стриманою і прозаїчною.

Ситуація ускладнилася ще більше в 2013 р., коли стало відомо про те, що Агентство національної безпеки США (АНБ) прослуховувало мобільний телефон Меркель. Канцлер була в люті, висловивши своє невдоволення безпосередньо Обамі. Цей інцидент, що став частиною більш широкого скандалу, повʼязаного з масштабами стеження АНБ, викликав серйозну напруженість в американо-німецьких відносинах.

Але в останні роки президентства Обами відносини змінилися. Реальний поворотний момент для Обами і Меркель настав в 2014 р., за словами Купчана: після краху літака MH17 над Україною здавалося, що Німеччина і США, нарешті, опинилися на одній хвилі, коли справа дійшла до їх стратегії щодо Росії, і ці двоє могли працювати більш конструктивно і тісніше.

Ці тісні відносини проникли на всі рівні уряду: в останні роки президентства Обами, згадує Купчан, він контактував зі своїми німецькими колегами майже кожен день. І хоча у Обами і Меркель виразно різні політичні стилі, за словами Купчана, вони почали розуміти, що у них набагато більше спільного, ніж вони вважали.

"Вони дуже схожі у багатьох відношеннях, — говорить він. — Вони обидва інтелектуальні політики; вони вірять в дорадчу демократію. Вони не схильні до ризику; вони ідеологічні центристи. Так що у них було дуже багато всього, щоб їх об'єднувало".

Трамп: Поворот на 180 градусів

Ангела Меркель і Дональд Трамп
Ангела Меркель і Дональд Трамп / Getty Images

Коли Меркель зустрілася з Трампом в Білому домі всього через кілька місяців після того, як він вступив на посаду, в березні 2017 р., вони сиділи на стільцях в Овальному кабінеті для спільного фота. Коли фотографи попросили їх потиснути один одному руки, Меркель повернулася до Трампу і запитала: "Чи хочете потиснути руки?". Трамп прохання проігнорував, скривився і сказав в камери: "Дякую, дякую".

Момент рукостискання, якого не було, став підходящою метафорою для відносин двох політиків всі наступні чотири роки: низка непорозумінь, фундаментальних розбіжностей і нестача особистої теплоти.

"Поворот на 180 градусів після президента Обами… був викликом для всіх, включаючи канцлера", — зазначив політик з партії Меркель ХДС Петер Байєр, який відповідає за трансатлантичні питання в міністерстві закордонних справ Німеччини.

Та й коментарі Трампа про Меркель під час кампанії 2016 р. не могли сприяти добрим відносинам між ними: говорячи про рішення Меркель допустити до Німеччини понад мільйон біженців, Трамп сказав, що їй "має бути соромно". А коли він дізнався, що Меркель назвали людиною року за версією журналу Time, Трамп написав в Twitter: "Вони вибрали людину, яка губить Німеччину".

Після обрання Трампа Меркель привітала його і передала завуальований меседж про його політику. У своїй заяві вона перерахувала "спільні цінності" для США і Німеччини, включаючи демократію, свободу і верховенство права: "Саме на цих цінностях я хочу запропонувати будувати тісне співробітництво".

Спочатку Меркель в бесідах з Трампом, схоже, ще намагалася побудувати конструктивні відносини, навіть, за деякими даними, в перші тижні його перебування на посаді по телефону пояснювала йому, що таке Женевська конвенція. А приїхавши тієї весни до Вашингтона, вона намагалася знайти спільну мову.

"Вона спробувала використовувати чарівність… і їй не вдалося змінити його, змінити його характер і позитивно вплинути на те, як він спілкувався з нами, — сказав Байєр. — Було складно, і з часом краще не стало".

Не особливо допоміг налагодити відносини і посол Трампа в Берліні Річард Гренелл, який навесні 2018 р. відзначився низкою зухвалих вимог. Трамп також продовжував критикувати Меркель особисто, повідомляючи в Twitter про рівень злочинності в Німеччині і її політику щодо біженців. Це вкупі зі зрушенням в торговельній політиці і його риторикою щодо Європейського Союзу і НАТО завдало шкоди американо-німецьким відносинам, яка відчувається досі.

Тому з відходом Трампа і приходом Байдена чиновники з обох боків Атлантики вважають, що з нинішнім президентом справи підуть набагато легше, ніж з попереднім.

"Особистий звʼязок неможливо переоцінити, — зазначає Купчан. — І я думаю, що це хороші новини в контексті президентства Байдена, тому що Байден вірить в особисті стосунки… він вважає, що дипломатія полягає в побудові особистих відносин, і він вкладає час і енергію в встановлення взаєморозуміння з ключовими іноземними партнерами".

    Реклама на dsnews.ua