• USD 28.1
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Make Amazon pay again. До чого призведе міжнародний буллінг компанії Безоса

Ліві і зелені політики з 34 країн об'єдналися в кампанії, покликаної змусити Amazon платити більше і поважати права працівників

Десятки активістів зібралися біля розкішної квартири Джеффа Безоса на П'ятій авеню Нью-Йорка, щоб висловити протест проти ділової практики і умов роботи Amazon, 2 грудня 2020 р
Десятки активістів зібралися біля розкішної квартири Джеффа Безоса на П'ятій авеню Нью-Йорка, щоб висловити протест проти ділової практики і умов роботи Amazon, 2 грудня 2020 р / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Кампанія проти найбільшого в світі онлайн-магазину Amazon, яка зародилася у Франції з подачі місцевих лівих і зелених, вийшла на міжнародний рівень, отримавши гучне гасло Make Amazon Pay.

Її цілі і конфігурація все ті ж, що були у її французьких адептів — змусити американського рітейлера платити більше податків, дотримуватися права своїх працівників, знизити збитки для екології від своєї діяльності.

Про це йдеться у відкритому листі на ім'я засновника Amazon — Джеффа Безоса, яку підписали 401 депутат і політик з 34 країн.

Переважно це представники лівих і зелених партій з Великобританії (лейбористи, в тому числі Джеремі Корбін), Ірландії (наприклад, відома "Шинн Фейн"), Фінляндії, Швеції, Норвегії, Данії, Нідерландів, Бельгії, Люксембургу, Австрії, Швейцарії, Німеччини, Франції, Іспанії, Португалії, Італії, Греції, Хорватії, Словенії, Чехії, Польщі, Туреччини, США, Канади, Мексики, Парагваю, Бразилії, Аргентини, Чилі, Австралії, Нової Зеландії, Філіппін, Нігерії.

Але є і корсиканські націоналісти-автономісти, а саме лідер партії Pe a Corsica Жан-Фелікс Аквавіва, а також популістський, євроскептичний італійський Рух "5 зірок" і політсили, які є лобістами інтересів Росії в ЄС. Наприклад, німецька Die Linke ("Ліві").

Окремо, тому що це обіцяє певні складності для обраного президента, демократа Джо Байдена, слід зупинитися на американських політиках. Серед підписантів п'ятеро прогресистів, тобто представників лівого крила Демократичної партії США: Джамал Боумен, Кіт Еллісон, Ро Ханна, Ільхан Омар, Рашида Тлаіб.

Лівих, не тільки з числа американських демократів, ця кампанія залучає захистом прав працівників, зелених — турбота про навколишнє середовище, яке страждає від діяльності складів Amazon, число яких в Європі продовжує зростати.

Реклама на dsnews.ua

І, звичайно ж, всі вони хочуть змусити Безоса платити більше податків.

Повстання профспілок

Make Amazon Pay — алюзія на Make America Great Again тільки з прямо протилежним смисловим навантаженням. Тут мова не про національний егоцентризмі, яким керувався президент США Дональд Трамп, який захищав інтереси великого бізнесу.

Ні, тут мова про те, щоб змусити цей великий бізнес грати за загальноприйнятими правилами.

Якщо проаналізувати і текст письма, і заклики лівих і зелених на партійних сайтах, то стає очевидно, що MAP (Make Amazon Pay) можна охарактеризувати як свого роду профспілкове повстання проти корпоративного монстра, що дозволяє собі стежити за своїми працівниками і де-факто контролювати їхнє життя, і, що ще більш важливо, — через програми стеження — протидіяти створенню профспілок.

Що, втім, відповідає дійсності. Рітейлер вляпався вже не в один скандал в ЄС через стеження за персоналом та недотриманням заходів безпеки, введених у відповідь на пандемію Covid-19.

Мало того, в іспанській пресі також був опублікований 51-сторінковий документ відомого детективного Агентства Пінкертона, працівників якого компанія найняла якраз для спостереження за персоналом з метою подальшого припинення будь-яких спроб створити профспілкові організації.

Рух MAP, набряклі від потужної підтримки політиків з усього світу, в ще більшій мірі сприяє розвитку самосвідомості працівників Amazon, які тижнем раніше оголосили про намір брати участь у масових страйках в 15 країнах світу, вимагаючи підвищення зарплати і права на створення профспілок.

Частково їм вдалося домогтися успіху — Amazon під тиском протестів вирішила хоч якось їх втихомирити і взяла на себе зобов'язання виплатити $500 млн у вигляді бонусів працівникам, які будуть працювати в різдвяні свята.

Питання з податками і профспілками поки підвисло. Що, очевидно, спонукало організаторів надати кампанії новий імпульс за допомогою політичної акції 401 законодавця і політика.

Amazon їх затвердження називає помилковими і також заперечує своє деструктивний вплив на ринок в контексті знищення малого та середнього бізнесу.

У будь-якому випадку ця кампанія сама по собі найближчим часом не зупиниться. А значить і $500 млн Безос, швидше за все, вже не відбутися.

Поки Байден з Трампом борються

Цікаво, чию сторону в цьому конфлікті зараз зайняв би Дональд Трамп?

На одній шальці терезів горезвісний егоцентризм і турбота про інтереси свого — американського — бізнесу на міжнародній арені, а також не дуже хороше ставлення до Євросоюзу.

На іншій — неприязнь, яку він відчуває до Безосу і його газети The Washington Post.

У минулому, коли французький уряд вже намагався тиснути на Amazon, Google, Facebook, прагнучи змусити інтернет-гігантів платити тривідсотковий податок, що принесло б в казну додаткові 400 млн євро, Трамп втрутився і пригрозив Еммануелю Макрону митами на французькі товари.

Париж позадкував, і та ж Amazon змогла працювати в більш-менш комфортних умовах, зводячи новим складам у Франції.

Як сьогодні відреагував би Білий дім, ми, напевно, не дізнаємося, оскільки Трамп поглинений виборами, нехай і фактично вже визнає перемогу Байдена.

І якраз Байдену доведеться брати участь у вирішенні конфлікту навколо Amazon. Однак після інавгурації, формування адміністрації та складання першої порядку денного.

До того часу кампанія проти Amazon має шанси вийти за межі гнівних листів і акцій протесту — на рівень національних парламентів і загальноєвропейських органів (в Європарламент, Єврокомісію), які вже давно сподіваються "притиснути" американські технокорпораціі.

При цьому антіамазоновская кампанія може бути вигідна і третім сторонам — Китаю і Росії.

Китаю — тому що вона ширше відкриває для нього двері на європейський ринок, куди він усіма силами прагне потрапити і міцно там влаштуватися. Тиск на Amazon може допомогти Піднебесної посунути її на ринку, щоб ще одну його частину підім'яла та ж Alibaba Group.

А Росії — з тієї причини, що дозволяє через тиск чужими, ліво-зеленими руками на американську компанію перешкодити запланованим Байденом зближенню з ЄС і відродження трансатлантичної співпраці. Ну, і паралельно, як завжди, вносити сум'яття і дестабілізувати Євросоюз, зіштовхуючи лобами різні за ідеологією партії та організації.

    Реклама на dsnews.ua