• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Поміркований трампіст. Чи погодить Палата представників допомогу для України за нового спікера

Новообраний голова нижньої палати Конгресу США вже заявив про готовність до перемовин щодо військової допомоги для України, Ізраїлю і Тайваню

Майк Джонсон
Майк Джонсон
Реклама на dsnews.ua

За три тижні після того, як радикальне крило Республіканської партії спровокувало відставку Кевіна Маккарті с посади спікера Палати представників Конгресу США, консерваторам нарешті вдалося досягти згоди щодо його наступника. Ним став 51-річний не надто досвідчений (у Конгресі з 2017 р.) законодавець з Луїзіани Майкл Джонсон, який отримав 128 голосів однопартійців.

Його стрімкий кар’єрний зліт став результатом вкрай напружених перемовин і внутрішньопартійної боротьби між поміркованими і радикальними республіканцями, зокрема й трампістами. Перші не хотіли бачити у кріслі спікера прихильника більш жорсткої лінії, а другі – поміркованого консерватора.

До того ж ці перемовини вчергове продемонстрували, наскільки, як не дивно, серйозний вплив на партію у Палаті представників має меншість (близько 50 осіб) ультраконсерваторів.

Їм вдалося на засіданнях партійного кокусу – Республіканської конференції – поступово "злити" впливовіших і поважніших членів РП на кшталт Стіва Скаліза, лідера більшості у палаті. Або Томаса Еммера, ще одного партійного лідера, який відповідає за дисципліну – так званого "батога"; чим похизувався Трамп після суду в Нью-Йорку, коли заявив, що Еммер "не був MAGA". 

Обоє – і Еммер, і Скаліз — зазначимо, є прихильниками допомоги Україні. На відміну від кандидатів радикального крила – трампістів Джима Джордана чи Байрона Дональдса, яких запропонували ультраконсерватори у прагненні нівелювати заявку Джонсона.

Однак поміркованим "слонам" вдалося заблокувати просування на посаду спікера і Джордана, і Дональдса.

Реклама на dsnews.ua

У підсумку обидва крила зійшлися по середині – підтримали Майка Джонсона. Він став компромісною фігурою, і як такий не викликає захвату ані в поміркованих, ані в ультраконсерваторів. Але компроміс є компроміс. Зволікати із призначенням спікера більше не було можливості, оскільки 17 листопада спливає термін тимчасового продовження фінансування федерального уряду. І новий голова Палати представників зосередиться на якнайшвидшому ухваленні відповідних законів.

Що ж до Джонсона, то багато хто одразу звернули увагу на те, що цей ультраконсерватор і противник абортів теж входить до табору противників збільшення військової допомоги Україні. Та все не так однозначно.

Справді, він виступає за скорочення допомоги. Хоча ще рік тому дотримувався протилежної думки. У квітні 2022 р. Джонсон підтримав ленд-ліз для України, а ще раніше – у 2020 р. – він закликав запровадити проти Росії "найжорсткіші санкції за всю історії", в тому числі включити РФ до переліку країн-спонсорів тероризму. Проте згодом він вже голосував проти законопроектів щодо фінансування допомоги для України.

Але судячи з першої його заяви вже в якості спікера ситуація, хоч і не вельми обнадійлива, та не така вже й критична.

Джонсон пріоритетом вбачає підтримку Ізраїлю на тлі агресії з боку проіранських проксі-сил. Напередодні він навіть підтримав промову президента Джо Байдена про необхідність надати підтримку Ізраїлю, а після обрання анонсував першим законопроектом, внесеним на розгляд, законопроект про військову допомогу для Єрусалиму.

Наразі невідомо, чи цей законопроект буде окремим, чи корелюватиме із запитом Білого дому до Конгресу об’єднати допомогу Ізраїлю, Україні і Тайваню в один пакет на $106 млрд.

Втім Джонсон також заявив, що готовий до перемовин щодо цього запиту. Навіть вже висунув певні умови, а саме підзвітності України і чіткого визначення цілей Білим домом. 

І секретар Ради нацбезпеки та оборони України Олексій Данілов на ці умови відреагував позитивно: "Спікер сказав, що вони хочуть перевіряти допомогу – це абсолютно природна річ, ми із задоволенням готові надати всю інформацію про допомогу, жодних таємниць немає. Це жодним чином не вплине на її отримання".

Так, дискусія щодо цього пакету допомоги трьом країнам теж може бути непростою і зіштовхуватися із протидією трампістів. Проте Джонсон віднині спікер, який має представляти всю фракцію РП у Палаті Представників. Тому йому, як і Маккарті, доведеться балансувати між цими групами. І в разі, якщо радикальне крило раптом теж поставить питання його усунення, не факт, що Джонсон, який очолював юридичний захист Трампа під час процедури імпічменту та звертався до Верховного суду із проханням скасувати результати виборів 2020 р., зможе сподіватися на голоси тих же демократів. Тим більше, що він підтримує процедуру імпічменту вже щодо Джо Байдена. Знов-таки як і Маккарті, хоча той і волів не поспішати з цим, через що зокрема втратив підтримку і трампістів, та й демократи відмовилися "рятувати" його 3 жовтня. 

    Реклама на dsnews.ua