• USD 36.6
  • EUR 39.1
  • GBP 45.3
Спецпроєкти

Перевірений проксі. Трамп атакує конкурента українською зброєю?

Колишній партнер Руді Джуліані продемонстрував скелетів у шафі Рона Десантіса

Рон Десантіс
Рон Десантіс, головний конкурент Дональда Трампа в Республіканській партії
Реклама на dsnews.ua

Агенція Reuters повідомила про зв’язок між скандальним американським бізнесменом українського походження, Левом Парнасом і Роном Десантісом, губернатором Флориди, головним конкурентом Дональда Трампа у боротьбі за номінацію на президентських виборах від Республіканської партії. Зв’язок, повідомляє агенція, виявився тіснішим, аніж визнавав Десантіс.

Аби зрозуміти, чому це важливо, варто пригадати, хто такий взагалі Парнас.

Посередник з доларами

Лев Парнас – громадянин США українського походження, бізнесмен і експартнер Рудольфа Джуліані, колишнього адвоката Дональда Трампа.

Де-факто його поле діяльності – лобізм, донорство, контакти і посередництво між впливовими людьми в різних країнах.

Власне, серед цих людей є низка українських посадовців і бізнесменів: ексгенпрокурори Юрій Луценко і Віктор Шокін, колишній голова МВС Арсен Аваков, ексголова СБУ Іван Баканов, перший помічник президента Володимира Зеленського Сергій Шефір, голова Офісу президента Андрій Єрмак, бізнесмени Ігор Коломойський та Дмитро Фірташ.

Більшість з них цікавили Джуліані і Парнаса, оскільки вони мали сподівання отримати "вбивчий" компромат на Гантера Байдена – сина тодішнього візаві Трампа і нинішнього президента США Джо Байдена. І хоча не можна сказати, що вчергове Київ наважився в цьому плані втрутитися у внутрішню політику, все ж у деяких питаннях це, на жаль сталося.

Реклама на dsnews.ua

Зокрема, ми пам’ятаємо, що "зізнання" Юрія Луценка в інтерв’ю журналісту Джону Соломону, якого потім зі скандалом звільнили з The Hill, стали одним з елементів тиску і звільнення Марі Йованович, яка Трампу не подобалася, з посади посла США в Україні.

Та й попри припинення згодом комунікацій між командою Зеленського з партнерами Джуліані, все же їй не вдалося уникнути участі у внутрішньополітичних баталіях в Штатах. І через спроби Джуліані і Парнаса отримати бажане, і через особистий тиск Трампа на Зеленського, що й призвів до процедури імпічменту, від якого 45-го президента врятували республіканці.

Парнас, завважимо, був одним зі свідків у цій справі. І свою згоду надав після арешту у 2019 р. в аеропорту Вашингтону, звідки він хотів летіти до Відня разом зі своїм партнером Ігорем Фруманом. Проте обох заарештували і засудили. Проте не через участь у політичних махінаціях Джуліані, а через спрямування коштів російського олігарха Андрія Муравйова у передвиборчі фонди американських політиків та афілійованих з ними організацій, серед яких Трамп та його структури (наприклад, $325 тис. трампівському America First Action), і, власне, Рон Десантіс. Парнас, Фруман і ще один їхній партнер — Андрій Кукушкін — не повідомили Федеральну виборчу комісію, а отже порушили закон.

У жовтні 2021 р. присяжні визнали Парнаса винним за шістьма епізодами фінансових злочинів, за якими йому загрожувало до 45 років в’язниці загалом, тобто для 50-річного бізнесмена це було б довічне. Проте минулорічний вердикт суду у Нью-Йорку виявся м’якішим: 20 місяців і виплата $2,3 млн компенсації.

Окрім того, Лев Парнас та його партнер Девід Коррейя були фігурантами справи про шахрайство – залучили $2 млн коштів інвесторів до компанії Fraud Guarantee, обіцяючи відшкодування у разі збитків під час фінансових операцій (невдалі інвестиції або, яка іронія, шахрайство). Ці кошти, як виявило слідство, використовувалися ними для забезпечення собі розкішного життя. У цій справі суд Південного округу Нью-Йорка 11 жовтня постановив стягнути з фігурантів 1,4 млн, тобто розмір отриманої неправомірної вигоди, і компенсацію за судовий розгляд у розмірі $378,8 тис.

Втім, ця справа лише допомагає хоча б почасти скласти портрет цієї людини і спробувати зрозуміти її можливі мотиви. Тим більше, що Лев Парнас, схоже, знов повертається у "велику гру" через вищезгадану публікацію Reuters, з журналістами якої він спілкувався у своєму будинку у Бока-Ратоні (Флорида), де він перебуває під домашнім арештом після чотирьох місяців ув’язнення до кінця терміну покарання, призначеного судом.

"Трамп мене використав"

Зрештою, його перша спроба повернутися в інформаційний простір і створити собі новий образ відбулася 13 лютого 2023 р. – в цей день у Time вийшла його стаття з покаянням і критикою на адресу Трампа.

В цій статті Парнас згадав про країну свого походження у контексті повномасштабного вторгнення Росії, а також у контексті заяв Трампа щодо війни, внаслідок якої "український народ гине десятками тисяч".

Він критикує Трампа за тиск на Київ через затримку військової допомоги у минулому та його байдужість щодо вразливості України перед Росію. Бізнесмен визнає, що "брав участь у брудних трюках" тодішньої адміністрації, але "на щастя на виборах переміг Байден".

Брудна білизна губернатора

Стаття, звісно, може бути щирим каяттям і муками сумління Лева Парнаса, який спостерігає за воєнною агресією РФ проти України. Але, враховуючи його минуле, також може бути і спробою покращити свою репутацію, з якою його подальші слова набули б більшої ваги. Тим більше, що за декілька місяців після публікації статті у Time він "б’є" по Рону Десантісу тим, що свого часу "підкосило" 45-го президента США – сумнівними фінансуванням і натяками на зв’язки з Росією.

Лев Парнас не тільки докладно розповів про свою взаємодію із губернатором Флориди, але й надав журналістам змогу ознайомитися з 63 текстовими повідомленнями від Десантіса у період з травня по жовтень 2018 р. Його розповідь і повідомлення свідчать про те, як він допоміг Десантісу ближче познайомитися із Руді Джуліані і Дональдом Трампом. Останній, нагадаємо, ще не так давно теж підтримував губернатора Сонячного штату, зокрема на виборах у 2018 р. завдяки посередництву Парнаса. Десантіс же, за словами Парнаса, натомість допомагав йому із започаткуванням бізнесу з торгівлі медичним каннабісом.

Коли за Парнаса взялися федерали, Десантіс припинив спілкуватися з ним. Але поховати цю історію, схоже, губернатору не вдалося, адже бізнесмен повідомив журналістів Reuters про дуже багато подробиць цих відносин, які свідчать про те, що насправді зв’язок Десантіса із Парнасом був набагато серйознішим, аніж він запевняв раніше.

Цілком імовірно, що вже найближчим часом розпочнеться інформаційна кампанія проти Десантіса, головного конкурента Трампа серед республіканців. І, що важливо, все це відбувається також на тлі згоди більшості "слонів" із тим, що не можна допустити дефолт через непідвищення боргового, до чого, власне, закликають сам Трамп та невеличка група його прибічників у Палаті представників.

Така послідовність подій і поточна кон’юнктура змушують припустити, що історія Парнаса є дуже своєчасною (насамперед для Трампа) подією, попри "образи" на Трампа і Джуліані. Це не означає, що всіх тих подробиць щодо його контактів із губернатором Флориди не було. Вірогідно, що тут він не збрехав. Але також цікаве й інше – якщо це початок чергової медіаатаки на Десантіса за вказівкою Трампа, логічним буде припустити, що вже не Байден є головною загрозою президентському реваншизму Трампа, але Десантіс. Так, Трамп ще кілька місяців тому чітко дав зрозуміти, що йому не подобається зростання популярності губернатора Сонячного штату та його президентські амбіції, і обіцяв компромат і помсту, але гіпотетичне використання такої токсичної зброї, знов-таки, свідчить про те, що до Десантіса Трамп ставиться дуже серйозно. 

    Реклама на dsnews.ua