• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

У Польщі змінюють правила перебування для біженців з України: деталі

Сейм Польщі проголосував за зміни до спеціального закону про допомогу українським біженцям

Біженці в Польщі
У Польщі змінюють правила перебування для біженців з України / Pixabay
Реклама на dsnews.ua

Про це повідомляє "Укрінформ", передає "ДС".

За ухвалення змін проголосували 429 депутатів Сейму, 9 було проти, 13 утрималися.

Законом передбачається, що українці зможуть безкоштовно проживати у місцях тимчасового розміщення лише перші 120 днів від моменту першого приїзду до Польщі. Після цього — платитимуть за проживання. Ті, хто мешкає в таких місцях понад 120 днів, з березня 2023 року змушені будуть сплачувати 50% утримання, але не більш як 40 злотих на добу (нині — близько 300 грн). З травня треба буде покривати 75%, але не більш як 60 злотих на добу (500 грн).

Це не стосується вразливих категорій: інвалідів, людей пенсійного віку, вагітних, жінок із дітьми до року, жінок із трьома дітьми та більше, осіб у складній ситуації. Вони й надалі мешкатимуть у таких місцях безкоштовно.

Наразі у групових місцях тимчасового розміщення в Польщі проживають близько 80 тис. українців.

Інші зміни передбачають "замороження" виплат соціальної допомоги українцям в момент виїзду з Польщі. Якщо перебування поза межами Польщі становитиме понад 30 днів, то громадянин України втратить наданий статус, а відтак — і право на соціальну допомогу. Соціальний статус може бути поновлено у випадку, якщо українець знову утікатиме від війни.

Зміни до закону також передбачають визнання в Польщі електронного документа, доступного у додатку Diia.pl (еквівалент польського документа mObywatel), як документа на легальне перебування у країні для біженців. Він разом із проїзним документом дасть право громадянину України багаторазово перетинати кордон без візи.

Зі спецзакону видалили положення про спрощений порядок отримання посвідки на тимчасове проживання у Польщі (до 3 років). Однак гарантується легальне перебування біженців у Польщі упродовж 1,5 року, з 24 лютого цього року — до 24 серпня 2023 року.

З 1 квітня українці усе ж зможуть звертатися по посвідку на тимчасове проживання у Польщі, якщо вони тут працевлаштувалися або відкрили власний бізнес.

Українські біженці відтепер матимуть лише 30 днів, а не 90, на отримання польського ідентифікаційного коду (PESEL).

Зміни до спецзакону направлять на розгляд Сенату Польщі. Очікується, що він набере чинності з 1 січня наступного року.

У Польщі зараз може перебувати до 3,5 млн українців, з яких до 1,3 млн прибули до країни після 24 лютого.

Як писала "ДС", станом на 8 грудня в Україні зареєстровано понад 4,8 млн внутрішньо переміщених осіб.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua