Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Співпраця України з МВФ: Прогулянка над прірвою

Четверг, 15 Сентября 2016, 05:30
Транш МВФ, на жаль, стане "святом", на яке неодмінно завітають "ляшки з вилами" та "жінки з косами", щоб підняти свій рейтинг. Але цей транш - перемога, а не зрада

Україна таки отримала наступний транш від МВФ.

Попри наївний, а тому безглуздий опір Росії, яка нагадувала про несплачений кредит, виданий Кремлем на підтримку Януковича, і натякала, що поки українці не розрахуються за боргами "ростовського дачника", давати кредит Україні буде "несправедливо", пише depo.ua.

І, головне, попри опір власних політиків - які зуміли затримати виплату чергових траншів за програмою розширеного фінансування майже на цілий рік. Навіть цього разу вони вкрай неохоче відступили під об'єднаним тиском громадян - і навіть президента країни.

Який чітко зрозумів, що без кредиту МВФ - до якого було прив'язано іще кілька крупних кредитів - написати прийнятний бюджет країни на наступний рік не вийде. Бо без мільярда (чи й двох з половиною - як вже там зростеться з гіпотетичним поки що грудневим траншем) від МВФ, в повітрі зависає іще один мільярд доларів кредитних гарантій від США, 1,2 мільярди євро макрофінансової підтримки від ЄС та Світового банку, плюс кредити на купівлю газу від європейських партнерів. А чотиримільярдної дірки український бюджет, увесь розмір дохідної частини якого становить трохи більше 20 мільярдів доларів може і не пережити. Особливо на тлі того, що план прибутків за приватизацію державних підприємств виконаний помітно менше, ніж наполовину.

При тому надання кредиту з боку МВФ, якщо вірити українським дипломатам - зокрема, послу України в США Валерію Чалому - мало би посприяти приходу в Україну і найбільш ризикових з американських бізнесменів з інвестиціями, що можна розглядати як додатковий бонус.

З політичної точки зору, отримання цього кредиту - безумовна перемога. Яка підтверджує, що на думку спільноти економічно розвинутих країн (які якраз і ухвалюють рішення в Раді директорів МВФ), Україна йде правильним курсом шокових економічних реформ. Які були формально схвалені експертами МВФ.

Питання лиш в тому, що підвищення тарифів, зміна регуляції банківської сфери - це лише початок виконання вимог МВФ. До наступних траншів, без сумніву, будуть нові вимоги.

У списку - підвищення пенсійного віку, скасування багатьох пенсійних пільг, відкритий ринок землі і ще чимало "цукерок", кожна з яких потенційно може звалити будь-який український уряд.

Тим паче, що на таке свято неодмінно збіжаться "ляшки з вилами", "жінки з косами", та інші монстри українського політикуму, аби зайвий раз вдарити по чинній владі в надії урвати свій шматочок рейтингу. І монстрів цих, звісно, не зупинить той факт, що виконання цих вимог насправді потрібне не так МВФ, як Україні. Вони переконуватимуть народ, що "уряд зрадив інтереси людей". І, що прикро, цілком можуть переконати.

Тому без жодної гадалки можна сказати, що перед чинною українською владою попереду тонка стежка між економічним колапсом (в разі відмови від співпраці з МВФ) і політичною катастрофою (в разі її продовження). А особливо прикро, що в разі чого падатиме в неї не тільки уряд, але й переважна більшість громадян країни.

Больше новостей о финансах, бизнесе и промышленности читайте в рубрике Экономика