Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чи покарає Юрій Луценко Мустафу Найема

Вторник, 23 Декабря 2014, 15:40
Депутат фракції «Блоку Порошенка» Ірина Геращенко заявила, що до її колег, які не підтримали президентський законопроект про РНБО, вживатимуть заходи

Фото: УНИАН

Сьогоднішній день у Верховній Раді став найрадіснішим для опозиції. Представники парламентської коаліції провалили голосування за президентський законопроект, яким підсилювалася Рада нацбезпеки й оборони. "Радикали" й "Самопоміч" не дали за законопроект жодного голосу, а в "Блоці Порошенка" семеро утрималися, десятеро не голосували. Пізніше двоє депутатів написали заяви про те, що вони голосували "за", але їхні картки не спрацювали. Але це вже нічого не вирішує, адже законопроект відправили на доопрацювання. Серед тих "порошенківців", хто утримався, Сергій Лещенко, Світлана Заліщук, Дмитро Добродомов, Іванна Климпуш-Цинцадзе, Микола Лаврик, Микола Томенко та Мустафа Найем. Їхня колега Ірина Геращенко пообіцяла, що до недисциплінованих депутатів будуть вжиті заходи. Проте існують сумніви, що ці депутати будуть покарані. Адже це вже не вперше, коли у "БПП" немає спільної позиції щодо тих або інших законопроектів. І до цього часу нікого не карали.

В разі регулярного голосування проти спільної позиції, може виникнути питання щодо виключення "противсіха" зі складу фракції. Але це не означає, що такий депутат має скласти мандат

Правда, вперше президентська сила прокотила президентський законопроект. Це сигнал керівництву фракції, що бардак у ній загрожує подальшими проблемами, аж до розпаду. Тому якісь важелі впливу на недисциплінованих депутатів застосовувати доведеться. Хоча, власне, тут краще говорити не про недисциплінованість, а про чітко оформлену групу внутрішньофракційних "противсіхів". Серед яких опинилися люди, які потрапили до списку "БПП" за президентською квотою. І це дивує найбільше. У ст. 81 Конституції України, де йдеться про припинення повноважень депутатів, сказано, що народний обранець втрачає мандат в разі невходження народного депутата, обраного від політичної партії, до складу депутатської фракції цієї політичної партії або виходу народного депутата зі складу такої фракції. В разі регулярного голосування проти спільної позиції, може виникнути питання щодо виключення "противсіха" зі складу фракції. Але це не означає, що такий депутат має скласти мандат. Тільки якщо вийде сам. Тому імперативної норми порушники дисципліни також не бояться.

Коли формувався "Блок Порошенка" у багатьох експертів були побоювання, щоб ця політсила не повторила сумну долю фракції "НУ-НС", яку поховав внутрішній безлад. Демократія у пропрезидентській силі при прийнятті рішень краще, аніж тупе натискання на кнопки за помахом руки Чечетова, але не тоді, коли до сесійної зали вноситься законопроект президента. Який дуже потрібний сьогодні країні, потрібен армії. Не подобається нинішній секретар РНБО Турчинов? Для законодавця це не причина завалювати президентський закон. А то складається враження, що у фракції "БПП" повно подвійних агентів впливу.