Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Володимир Огризко: Радикали в Європарламенті не зможуть заблокувати безвізовий режим України з ЄС

Понедельник, 26 Мая 2014, 12:30
«ДС» поцікавилась в експерта, як результати виборів до ЄП вплинуть на подальшу співпрацю Києва і Брюсселя

Підрахунок голосів на виборах до парламенту ЄС ще триває, однак відомі дані вже дозволяють спрогнозувати загальний розклад сил у вищому законодавчому органі співдружності. Так, ключові партійні гравці парламенту Євросоюзу зазнали відчутних втрат. Зокрема, Європейська народна партія отримала 212 мандатів з 751, хоча в минулому складі мала 274. Прогресивний альянс демократів і соціалістів здобув 186 мандатів проти 196 минулого разу, а Альянс лібералів та демократів зменшить своє представництво з 83 до 70 місць. В той же час суттєво збільшилось представництво партій популістського та радикального штибу. Як це може вплинути на відносини України з ЄС та зовнішню політику співдружності загалом "ДС" розпитала у колишнього міністра закордонних справ України Володимира Огризка.

Як ви загалом оцінюєте результати виборів до парламенту ЄС?

Не думаю, що є підстави говорити про якісь політичні землетруси в Європі. Хоча деякі західні газети вже почали оцінювати ці вибори саме в такому негативному сенсі. Кілька ліворадикальних і праворадикальних партій збільшили свою присутність у Європарламенті, але це ще не привід, щоб панікувати, мовляв, у ЄС перемогли скептики. Якщо ми подивимося на загальний склад парламенту співдружності, то побачимо, що там, як і в попередньому складі, абсолютна більшість дісталась партіям, які виступають за збереження ЄС, його посилення і розвиток. Успіх радикалів дасть лише додаткові приводи для спекуляцій на тему розколу у Європі, що, в свою чергу, зможе використати Росія. Зокрема, Москва зможе акцентувати на тому, що ЄС - це об'єднання без справжніх цінностей, які, звичайно ж, "є тільки у Росії".

Чи слід чекати якихось суттєвих змін у стосунках Брюсселю та Москви?

Певні зміни ми бачимо вже зараз. Однак вони стосуються того, що в ЄС нарешті починають розуміти, що таке насправді Росія. Раніше на заході домінувало переконання, що це країна, яка з часом може стати демократичною. Але агресія проти України чітко показала, що це був самообман. Хоча, проросійське лобі в ЄС, безумовно, є і воно буде тільки посилюватися. Що ми вже також побачили на прикладі псевдореферендуму в Криму, куди їхали представники вже згаданих європейських праворадикальних партій і робили вигляд, що все там відбувається в рамках закону. В цілому думаю, що ЄС зараз буде вести себе значно обережніше в стосунках з Москвою, не зважаючи на високу економічну зацікавленість в двохсторонній співпраці. Відтак, агресія Росії проти України навряд чи так просто їй минеться.

А як щодо стосунків з Україною? Збільшення представництва євроскептиків у парламенті співдружності може їх зіпсувати?

Навряд чи. І тут потрібно чітко розуміти, що зараз все залежить у першу чергу від нас самих. Якщо ми говоримо про перспективу подачі заявки на вступ до ЄС, то необхідно усвідомити, що такий крок слід робити лише тоді, коли Україна буде готовою до членства. Зараз ми не готові. Для того і є в рамках співпраці з ЄС угода про асоціацію, яка є першим рівнем співпраці, який потрібно пройти і багато чому навчитися. Тому, коли зараз лунають заклики провести референдум про вступ до ЄС, це не більше ніж фікція заради отримання політичних балів, яка не має нічого спільного з реальністю.

Нам потрібно підписати економічну частину угоди про асоціацію і після того почати її виконувати, а не робити вигляд, що виконуємо. І приблизно через 5-6 років, при інтенсивній роботі, ми дійдемо до того рівня, з якого можна подавати заявку на членство.

Щодо кількості друзів України у ЄС, то попри збільшення представництва євроскептиків у парламенті співдружності, можна говорити, що вона суттєво не зменшиться. Тим більше, що вчорашні результати президентських виборів засвідчили, що більшість українців підтримує проєвропейський курс. Отже, Київ і Брюссель будуть говорити однією мовою. Чому в ЄС був період, коли говорили про втому від України? Тому що заяви, які лунали з Києва, не підтверджувалися практичними діями.

Розширення представництва лівих і правих радикалів у Європарламенті може негативно вплинути на перспективі безвізового режиму з Україною?

Ні, оскільки сумарна кількість депутатів від цих політичних сил недостатня для того, щоб заблокувати будь-яке рішення, в тому числі і по безвізовому режиму з Україною. Але і тут все залежить від наших успіхів по виконанню вже прийнятих законів по встановленню безвізового режиму з ЄС. В першу чергу це стосується облаштування кордонів, які потрібно закрити для злочинців, контрабанди, наркотиків і т.д. А в умовах продовження російської агресії на Донбасі це дуже складно. Тому це стане одним з ключових випробувань нової української влади. Коштуватиме немалих грошей і потребуватиме значних зусиль, але без цього не можемо розраховувати на успіхи в співпраці з ЄС.