Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Захист Яценюка почав тріщать по швах
Четверг, 19 Марта 2015, 12:15
Проти прем’єра почалася війна відразу по всіх фронтах. Учора його звинуватили у багатомільярдних зловживаннях

Фото: УНИАН

Відсторонений Арсенієм Яценюком голова Держфінінспекції Микола Гордієнко на прес-конференції у Верховній Раді в оточенні двох депутатів - Ігоря Луценка та Володимира Парасюка - повідомив на всю країну: має докази, що прем'єр - жулік. Навіть більше, - звинуватив Яценюка в тому, що його уряд очолює корупційні схеми. Тобто, беремо вище, чим просто жулік. Гордієнко наголосив, що Держфінінспекція провела 4 тисячі ревізійних перевірок, в ході яких виявили фактів корупції на більш як 7,58 млрд. грн. Лише за результатами перевірки приватизаційних зобов'язань "Укртелекому" начебто було доведено факт невиконання на суму 220 млн. Це, на думку Гордієнка, є підставою для негайного скасування договору. Також чиновник розповів свою версію свого усунення: причина у тому, що зловживання були знайдені в "Енергоатомі". Сам же прем'єр пояснив: Гордієнка усунули через необ'єктивність при проведенні перевірки концерну "Антонов".

Для пересічного українця, у якого немає часу слідкувати, хто прав, а хто не прав, заяви Гордієнка можуть здатися істиною. Адже після шаленого зростання цін і тарифів ставлення до Яценюка та його уряду й так, м'яко кажучи, негативне. Проте для об'єктивності треба деякі речі трохи пояснити. Нападки на прем'єра для ображеного чиновника - спосіб оборони. Він втратив посаду і, цілком імовірно, має шанси піти під суд, якщо порушення інспекторів його відомства будуть доведені. Не виключено також, що Гордієнко дійсно накопав багато неприємних речей і Яценюк усунув його неправомірно. Але точно можна сказати, що пан Гордієнко - тертий калач. Він працював на високих посадах і за часів Кучми, і за часів Ющенка, і за часів Януковича. Чи підпадає він під люстрацію? Якщо стільки часу від нього не "очистилися", значить людина потрібна. Або була потрібна. І ось зараз, коли його усунули, Гордієнко замість мовчати в тряпочку обрав шлях війни з прем'єром.

Проте цей чиновник точно не Донкіхот. І має гарний дах. На прес-конференції він озвучив ті моменти, які конкретно б'ють по Яценюку. В кулуарах давно натякають на дружбу Арсенія Петровича з Ахметовим. Навіть звільнений із "Сегодня" Бузина розповідав, що в цьому ахметовському виданні нібито є заборона критикувати Яценюка. Тому у розповіді Гордієнка сплив "Укртелеком" Рината. "Енергоатом" також з'явився не просто так. У цій структурі свій інтерес завжди мав Микола Мартиненко - головна фінансова опора Яценюка та його "Народного Фронту".

"Батьківщина" і "радикали" вимагають відсторонення "фронтовика" від керівництва коаліцією. Можна припустити, що історія з Гордієнком - це помста за допис Тетерука

Наступний момент - кому було вигідно бити по Яценюку. До цього Арсенія Петровича намагалися прив'язати до Ігоря Коломойського. Саме ця прив'язка використовувалася деякими депутатами, у тому числі й із пропрезидентської партії, для атак на прем'єра. Цього тижня товариш Яценюка і бізнес-партнер Коломойського Андрій Іванчук намагався скласти із себе повноваження голови парламентського комітету з питань економічної політики, і прем'єра стало б складно звинувачувати в тому, що через Іванчука в Раді лобіюються інтереси групи "Приват". Але Рада не підтримала відставку, більш того - цю спробу усунутись розцінили яке затягування процесу розгляду шкідливих для Коломойського законопроектів.

А теперудар було завдано і з іншого боку. На прес-конференції за участю Гордієнка були присутні два депутата - Ігор Луценко та Володимир Парасюк. "Батьківщинець" Луценко, як писала "ДС", зареєстрував законопроект, який розширяє експортні можливості заготівельників металолому. І, разом з тим, б'є по бізнесу Ахметова. Мати в руках козир у вигляді "правдолюба" Гордієнка - це може бути варіант тиску на Яценюка та його фракцію, аби ті підтримали металоломну ініціативу Луценка. А ось що мав сказати Парасюк, так і залишилося поза кадром. Оскільки Гордієнко говорив багато, "сотнику Володі" просто не вистачило часу. Що у цій компанії робив Парасюк? Його часто пов'язують з Коломойським. Проте інколи складається враження, що цей депутат як Фігаро. І тут, і там. Можливо, він мав емоційно підсилити виступ Гордієнка, можливо у нього були ще якісь факти, невідомо. Але вже давно зрозуміло, що у парламенті склалася група товаришів, які чітко відпрацьовують по Яценюку і деяким членам його уряду.

Николай Гордиенко. Стоп-кадр hromadske.tv

У даному випадку за атакою на Яценюка вочевидь стоїть "Батьківщина". Цю атаку можна розглядати як продовження поведінки цієї фракції та її лідера в парламенті. І при голосуванні за постанови про статус Донбасу, що дивним чином співпало з інтересом "ДНР-ЛНР" та Росії, і вимоги фракції судитися з РФ у Гаагському трибуналі. До речі, саме цього Росія якраз і не боїться. Якщо йти до суду, то тільки з залізобетонною доказовою базою, а не наскоком. Які кінцеві наміри Тимошенко? Без дочасних парламентських виборів прем'єрство їй не світить навіть у рожевих мріях.

Сьогодні скандал отримав розвиток. Співголова фракції "НФ" і координатор коаліції Андрій Тетерук написав у соцмережах гнівний пост щодо "тимошенківців" і "радикалів", фактично звинувативши їх у підіграванні Путіну. Найбільше дісталося Тимошенко. Сьогодні Тетерук вибачається, пояснює, що таке написав через брак політичного досвіду. Але "Батьківщина" і "радикали" вимагають відсторонення "фронтовика" від керівництва коаліцією. Можна припустити, що історія з Гордієнком - це помста за допис Тетерука.   

Цікаво, що до атаки на Яценюка підключилися і "свободівці", які з першого дня роботи парламенту обрали зручну нішу "противсіхів". Юрій Левченко підсилив сказане Гордієнком і, можливо, заявив те, що мав сказати Парасюк, але не встиг. Левченко вимагає, аби за викриттями відстороненого голови фінінспекції Генпрокуратура порушила справу. Сам "свободівець" і не сумнівається у "ганебних" і "цинічних" діях прем'єра. Якого, вочевидь, почали валити з різних боків. Поки що це руками ображених на Арсенія чиновників роблять парламентські міноритарії. Кожен зі своїх міркувань. "Свободі", як і "Батьківщині" потрібні дочасні вибори, бо це шанс отримати більше мандатів. Можуть грати роль й особисті образи. Ім'я Левченка неодноразово називалося серед кандидатів на посаду голови регламентного комітету. Проте там де-факто керує перший заступник голови (а голови так і не має) Павло Пинзеник з "НФ". Тож чим не привід нагадати, що дарма ви, хлопці, "свободівця" головою комітету не зробили...

Loading...