• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Олександр Кацуба: Чи готова Україна до зими?

Офіційно опалювальний сезон стартував. І ми точно можемо чекати спроби росіян влаштувати нам "холод і темряву"

Олександр Кацуба
Олександр Кацуба
Реклама на dsnews.ua

Песимісти та російські пропагандисти лякають нас темнішою та холоднішою зимою, ніж було минулого року. Оптимісти кажуть, що буде краще: ППО сильніша, країна готова до опалювального сезону та потенційних атак на енергетику краще, все буде добре.

Реальність, звісно, десь посередині. Тому давайте тезово про те, що буде в цей зимовий сезон і до чого готуватися.

Україна і Росія в плані атак на українську інфраструктуру змагаються у складній і кривавій грі. Росія намагається виготовити чи купити якомога більше ракет і "шахедів", щоб атакувати українську цивільну інфраструктуру у своїх скажених терористичних атаках. Україна ж працює одразу за кількома напрямками:

  1. Нарощування потужностей ППО і можливостей знищувати російські ракети та дрони.
  2. Знищення російських потужностей із запуску ракет. Недарма російські кораблі-ракетоносці масово тонуть або відправляються на тривалий ремонт.
  3. Поступова адаптація української енергетики на всіх рівнях – від генерації до розподілення і споживання – до реалій війни та російського ракетно-"шахедного" терору.

За першими двома пунктами говорити мають військові експерти, хоча Україна має тут очевидні успіхи. Першочерговим завданням України є захист власної енергетики та іншої інфраструктури, наприклад, зерносховищ, які Росія атакує. При цьому зрозуміло, що української ППО ще недостатньо, щоб постійно гарантувати 99% збиття ракет.

А тому українська енергетика, уряд, бізнес і громадяни мають готуватися до того, що виклики, які стоять перед енергетикою, будуть зберігатися до кінця війни з Росією. Уряд вивчив уроки минулого року. Україна створила запаси вугілля і газу, а також заручилася гарантіями своїх сусідів на постачання електроенергії в разі виходу з ладу власних потужностей генерації.

Приватні і державні енергетичні компанії багато зробили для того, щоб відновити зруйноване, децентралізувати постачання електрики у великі міста, додати системі гнучкості. Але це не зробило енергосистему невразливою і ще є над чим працювати.

Реклама на dsnews.ua

Станом на 15 вересня, за твердженням прем'єр-міністра Шмигаля, було відновлено близько 80% підстанцій та розподільчих мереж з тих, які були знищені чи пошкоджені ворогом. Високовольтні мережі відновлені повністю. Крім того, розширено можливості експорту-імпорту електроенергії. Також "Укренерго" створило запаси трансформаторів.

Крім того, уряд запланував залишити місцевим громадам 4% ПДФО (не "військового"), які раніше Кабмін пропонував у місцевих бюджетів забрати на потребу армії. Це кількадесят мільярдів гривень, які мають підтримати комунальників і забезпечити їхню роботу за умови незмінних тарифів на опалення. Це необхідно через те, що 2022 р. уряд та місцеві громади підписали меморандум, згідно з яким тарифи на тепло для населення "заморожуються" до завершення воєнного стану, а ТКЕ отримує з бюджету компенсацію за різницю між ринковими тарифами та тарифами для населення. За підрахунками Асоціації міст, місцевій владі потрібно близько 40 млрд грн, щоб пройти зиму.

Україна створила достатні запаси вугілля та газу, щоб і пройти опалювальний сезон, і виробляти електроенергію на теплових електростанціях. Але ми все ще матимемо дефіцит генерації, якщо російські атаки будуть успішними. Ця зима буде першою в історії, коли Україні вистачить газу власного видобутку для проходження зимового періоду. Це стало можливим завдяки як збільшенню видобутку завдяки новому бурінню, так і – на жаль – через об'єктивне скорочення попиту з боку промисловості, втрату промислових гігантів Маріуполя.

Загальні можливості української енергетики – і електричної, і теплової складової – дозволяють в цілому пройти зиму. Але ексцесів не уникнути. Так, на жаль, уникнути відключень електроенергії, особливо у великих містах, буде практично неможливо. Особливо це стосується Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя. Головна причина – те, що під час масштабних атак українські енергетики точно будуть вдаватися до відключень, щоб уникнути перевантаження енергомережі через вибуття трансформаторів і розподільчих потужностей. Щоб обладнання не погоріло, набагато безпечніше під час атаки частину потужностей і споживачів вимкнути на кілька годин, щоб потім швидко відновити постачання без необхідності тривалого ремонту обладнання.

Тому мешканцям великих міст, бізнесу і місцевій владі треба бути готовими безперервно працювати під час відключень електрики на кілька годин на день. Пакет готовності – генератори, акумулятори, зарядні станції, павербанки – має бути у кожного. Крім того, ми не можемо виключити, що росіяни можуть повторити – хоча б у зменшеному обсязі – 23 листопада 2022 р. Коли вони змогли домогтися віялових відключень по всій країні.

Підсумовуючи, Україна й українці мають багато причин для обережного оптимізму: ця зима може бути кращою і спокійнішою за попередню в плані меншої результативності російських атак на критичну інфраструктуру. Але це не означає, що ми зможемо звести результати дій терористів до нуля. Тому найліпше, що ми можемо – сподіватися на краще, готуватися до гіршого та донатити на ЗСУ.

    Реклама на dsnews.ua