• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Микола Маломуж

Генерал армії України, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України

Микола Маломуж
Микола Маломуж / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Народився 23 вересня 1955 року в селі Скаливатка Звенигородського району Черкаської області. Після закінчення школи пішов до армії. Проходив службу в "учебці" під Москвою, де готували спецпідрозділи для охорони ставки Верховного головнокомандування на випадок ядерної війни. У 1975 році приїхав у Звенигородку, а звідти подався до Києва. 

У 1982 році отримав фах юриста, з відзнакою закінчивши Київський державний (нині національний) університет імені Т. Г. Шевченка.

Микола Маломуж
Микола Маломуж / з відкритих джерел

Кар’єра

Почав служити в органах КДБ на оперативних і керівних посадах із грудня 1983 року. За даними українських ЗМІ, у 1991, коли голова українського КДБ Микола Голушко (майбутній керівник Федеральної служби контррозвідки Росії) виїжджав із Києва до Москви, він планував вивезти з країни списки осіб, що працювали під прикриттям, але нібито завдяки Миколі Маломужу картотека залишилася в Україні.

З початку 90-х років Микола Маломуж працював по лінії протидії міжнародним терористичним угрупованням.

З грудня 1998 — заступник голови Державного комітету України у справах національностей та релігій. На цій посаді отримав орден Святого Станіслава IV ступеня з врученням йому Офіцерського Хреста.

Після перемоги Віктора Ющенка на президентських виборах 2004 року став спершу позаштатним радником президента, а тоді головою Служби зовнішньої розвідки.

Президент України Віктор Ющенко та голова Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж
Президент України Віктор Ющенко та голова Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж на урочистостях з нагоди 18-ї річниці з дня утворення української зовнішньої розвідки, 2009 р.

У 2010 році був звільнений із цієї посади указом четвертого президента України Віктором Януковичем. Того ж дня глава держави підписав указ про призначення Миколи Маломужа радником президента України (поза штатом).

11 жовтня 2010 року президент Янукович підписав указ про звільнення Маломужа з військової служби. 

24 лютого 2014 року тодішній в. о. президента Олександр Турчинов підписав указ про звільнення Маломужа з посади радника.

Похід у президенти

У березні 2014 року Маломуж подав документи для реєстрації кандидатом у президенти України, у тому числі повідомлення про сплату грошової застави в сумі 2,5 млн гривень. Набрав 0,13% голосів, посівши 15 місце.

Микола Маломуж
Микола Маломуж / УНІАН

Погляди

У 2014 році під час національних дебатів заявив, що Крим повернеться сам, через півтора-два роки, а Україна має продовжувати дбати про кримчан, незважаючи на окупацію півострова Росією.

Зараз не треба кидати його (Крим, – "ДС"), економічні, соціальні, інфраструктурні контакти повинні бути. Потужний фактор кримських татар і українців там. Через 1,5-2 роки кримчани піднімуться за Україну. А Україна їх прийме. Фактично, бо юридично ми й так знаходимось там, а Росія нічого не зможе зробити, там буде своя дестабілізація

Микола Маломуж

У серпні того ж року казав, що олігархи вирішать питання швидкого закінчення війни на Донбасі, бо це нібито в їхніх інтересах.

Для олігархії та нових можновладців зараз вирішуються питання швидкого закінчення війни, перерозподілу власності, нового "виходу" на Верховну Раду, "свого" уряду, "своїх" глав адміністрацій, і, відповідно, бізнесу по усіх напрямках. Цинізм зрозумілий. "Забрати" у Януковича "іванющенків", "бойків", частково у (Ріната, — "ДС") Ахметова

Микола Маломуж
Микола Маломуж
Микола Маломуж / УНІАН

У 2015 році казав, що Україна може провести вибори на Донбасі, адже спецслужби мають достатньо ресурсу, аби гарантувати безпеку і під час виборчої кампанії, і безпосередньо самого процесу волевиявлення.

Питання безпеки надважливе, але там немає надзвичайних небезпечних факторів, які б могли зірвати вибори. СБУ, МВС, Нацгвардія та Збройні сили можуть забезпечити спокійне проведення виборів

Микола Маломуж

У 2016 році назвав експрезидента Віктора Януковича агентом впливу Російської Федерації.

Янукович був потужним агентом впливу. На нього впливали як на першу особу держави. Відповідно, він виконував всі покладення на нього функції. Проте він намагався відстоювати щось своє. Але стратегічно він повністю контролювався

Микола Маломуж

Критикує шостого президента України Володимира Зеленського, а розслідування Pandora Papers, де фігурує глава держави зі своїми офшорами, назвав "вершиною айсбергу".

Микола Маломуж
Микола Маломуж / znaj.ua

Родина

Одружений із Тетяною Маломуж — бандуристкою, народною артисткою України родом із Черкакщини. У 2008 році була нагороджена жіночим орденом княгині Ольги III ступеня.

У подружжя є син Ярослав (випускник Київського національного університету імені Тараса Шевченка, юрист) та донька Олександра (навчалася в Одеському національному університеті ім. І.І. Мечникова, працює держслужбовцем).

Дружина Миколи Маломужа Тетяна Маломуж
Дружина Миколи Маломужа Тетяна Маломуж, народна артистка України / wikipedia.org

Статки

В 2014 році на сайті ЦВК було опубліковано декларацію кандидата в президенти Маломужа. З неї стало відомо, що в 2013 році його сукупний дохід становив 313 130 гривень. З цієї суми 249 тис. 130 грн – заробітна плата, а ще 64 тис. гривень – дохід від відчуження рухомого та нерухомого майна.

Крім того, радник голови Служби зовнішньої розвідки задекларував квартиру площею 81,1 кв. м, при цьому жодного авто у власності не вказав.

Дружина Маломужа у 2013 році отримала 2 млн 771,3 тис. грн. доходу. Також ексголова СЗР вказав її земельну ділянку площею 511 кв. м, житловий будинок площею 208,3 кв. м, дві квартири площею 55,2 кв. м та 111,8 кв. м, а також автомобіль Toyota Auris 2008 випуску.

Микола Маломуж
Микола Маломуж / 24daily.net/

Конфузи

23 лютого 2016 року колишній голова української зовнішньої розвідки вийшов у ранковий ефір телеканалу "112 Україна" по відеозв’язку. Микола Маломуж, одягнений у білу сорочку та піджак, спілкувався з журналістом, а коли підвівся з крісла, виявилося, що штани на ньому відсутні. Телеведучий, судячи з виразу його обличчя, був шокований, але конфуз Маломужа не прокоментував. Пізніше колишній розвідник став героєм коубів, а "труси Маломужа" — мемом.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua