• USD 26.4
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Оксана Маркарова

Посол України в Сполучених Штатах Америки, міністр фінансів України (2018-2020 рр.)

Оксана Маркарова/facebook.com/oksana.markarova
Зміст

Місце народження, освіта

Оксана Сергіївна Маркарова народилася 28 жовтня 1976 року в Рівному, де й провела своє дитинство.

Після закінчення школи, у 17 років, майбутня міністерка вступила до Києво-Могилянської Академії. У 1999 році отримала диплом магістра з екології.

У 2000 році Маркарова проходила практику у Світовому банку в Вашингтоні, а також у низці банків та на фінансових ринках регіону Європи та Центральної Азії.

У 2001 році здобула ступінь магістра в галузі міжнародних публічних фінансів та торгівлі в Університеті Індіани (Блумінгтон, США), отримавши відзнаку найкращого іноземного студента. Була членкинею товариства Pi Alpha Alpha, до якого входять студенти, що вивчають державне адміністрування.

Оксана Маркарова (ліворуч) / 24tv.ua
Оксана Маркарова (ліворуч) / 24tv.ua

Карʼєра і бізнес

Перший досвід роботи Оксана Маркарова отримала ще під час навчання в Могилянці. У 1996-1998 рр. вона підробляла в Міжнародній фундації виборчих систем і в консалтинговій компанії Chemonics International Inc. в рамках проєкту "Українська аграрна товарна біржа".

З 1998 до 1999 року працювала радником в американському фонді прямих інвестицій з капіталом $150 млн Western NIS Enterprise Fund. У цьому ж фонді в різні роки працювали 15-й і 16-й міністри фінансів України Наталія Енн Яресько та Олександр Данилюк.

Після повернення з Америки Маркарова обіймала посаду менеджера із зовнішніх звʼязків та корпоративних відносин у WNISEF.

З 2003 до 2014 року вона очолювала (була президенткою та головою правління) "Інвестиційну компанію "ІТТ-Інвест". Компанія входить до складу бізнес-групи ІТТ, основним власником якої є чоловік Маркарової Данило Волинець. Серед інших активів ІТТ зазвичай виділяють такі: компанія з управління активами "ІТТ-менеджмент"; інвестфонди "Титаніум-інвест", "Транс-Інвест", "ІТТ-Капітал", "Акорд-банк", готель "Голосіївський", бізнес-центр "Нивки".

Паралельно з роботою в інвестиційній сфері Маркарова активно займалася банківським бізнесом. З квітня 2012 до квітня 2014 року вона була спочатку членкинею, а потім головою наглядової ради "Актив-банку". До вересня 2013 року фінустанова належала братам Андрію та Сергію Клюєвим — одіозним "регіоналам" і соратникам четвертого президента Віктора Януковича. Навесні 2013 року до складу спостережної ради банку увійшла добра знайома Маркарової Наталія Яресько.

Оксана Маркарова / hyser.ua
Оксана Маркарова / hyser.ua

Міністерство фінансів

Оксана Маркарова неодноразово зізнавалась, що пропозиції перейти у державний сектор їй періодично надходили з 2004 року. Відповідне рішення вона прийняла лише з ініціативи Яресько, яка у грудні 2014 року очолила Мінфін.

Оксана Маркарова
Міністр фінансів України

Є пропозиції, які радше звучать як заклик, від них неможливо відмовлятися. Таку я отримала в листопаді 2014 роки від Наталії Яресько — приєднатися до команди Міністерства фінансів. На той час у мене було 17 років досвіду в реальному секторі економіки та інвестиційному бізнесі, а також магістерський диплом. Я погодилася на рік-два піти на службу державі. Так почалася моя робота для України.

У березні 2015 року її призначили заступником міністра фінансів, керівником апарату Мінфіну. У квітні наступного року Маркарова стала першим заступником міністра. На той час відомство очолив Олександр Данилюк.

Перебуваючи на посаді заступника міністра, Маркарова стала головним ініціатором запуску порталу відкритих даних в секторі публічних фінансів Е-data. Портал складається з модулів spending.gov.ua, openbudget.gov.ua та proifi.gov.ua. У 2018 році чиновниця отримала нагороду Open Data Leader Award "за найвищі особисті заслуги у розвитку відкритих даних".

8 червня 2018 року, після відставки Данилюка, Маркарову призначили в.о. міністра фінансів. 22 листопада того ж року Верховна Рада VIII скликання затвердила її кандидатуру на посаді очільниці Мінфіну. "За" проголосували 242 народні депутати.

У період з 2016 до 2019 року Маркарова була уповноваженою Кабміну з питань інвестицій, активно займалася роботою Офісу залучення і підтримки інвестицій UkraineInvest, а також ініціювала створення Українського фонду стартапів. До кінця 2018 року як представниця уряду входила у наглядові ради кількох державних банків: "Укргазбанк", "Ощадбанк", "ПриватБанк", "Ексімбанк".

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман представив колективу Міністерства фінансів в. о. міністра Оксану Маркарову, 2018 р.
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман представив колективу Міністерства фінансів в. о. міністра Оксану Маркарову, 2018 р. / УНІАН

Перепризначення і відставка

29 серпня 2019 року Верховна Рада IX скликання призначила Маркарову на посаду міністра фінансів. Її кандидатуру підтримав 281 парламентар. До складу Кабміну під керівництвом премʼєр-міністра Олексія Гончарука увійшли лише двоє "старих" міністрів: Оксана Маркарова і голова МВС Арсен Аваков.

4 березня 2020 року Рада звільнила Гончарука з посади премʼєра, що спричинило відставку всього уряду.

Ідучи з посади міністра, Оксана Маркарова детально проаналізувала свої головні досягнень на посаді глави Мінфіну, які залишає наступникові — Ігорю Уманському. Зокрема, вона занесла до свого активу стійке економічне зростання, прозорі публічні фінанси, середньострокове бюджетування, зниження вартості запозичень, реформу податкової служби та митниці, прогрес у справах проти Російської Федерації тощо.

За даними аналітичного порталу "Слово і Діло", колишня міністерка виконала 45% своїх обіцянок.

Незабаром після звільнення з держслужби, навесні 2020 року, Маркарова заявила, що повертається в бізнес. У січні 2021 року вона повідомила, що її ІТ-стартап Archidata вдало завершив тестування власного архівного програмного забезпечення і випустив перший реліз продукту. Наприкінці квітня вона вийшла з керівництва Archidata, передавши управління компанією команді.

Оксана Маркарова на засіданні Кабміну
Оксана Маркарова на засіданні Кабміну / УНІАН

Посол України в США

У листопаді 2020 року в ЗМІ почали ширитися чутки про те, що Офіс президента розглядає кандидатуру Оксани Маркарової на посаду посла України у США. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, коментуючи цю інформацію, заявив, що вже зробив відповідне подання.

"Кандидатуру нового посла на розгляд президента вносить міністр закордонних справ. Зваживши всі аргументи, я запропонував кандидатуру Оксани Маркарової. Процедура її оформлення запущена, але традиційно займає певний час", — написав він на своїй сторінці у Facebook.

Скриншот зі сторінки у Facebook Дмитра Кулеби
Скриншот зі сторінки у Facebook Дмитра Кулеби

31 грудня очільник МЗС повідомив, що Київ отримав згоду уряду США на призначення Маркарової. Він також зазначив, що це було "безпрецедентно швидке отримання агреману на українського посла з Вашингтона".

25 лютого 2021 року президент Володимир Зеленський своїм указом призначив Маркарову Надзвичайним і Повноважним Послом України в Сполучених Штатах Америки. Вона стала першою українською пані посол у США.

Володимир Зеленський і Оксана Маркарова / Офіс президента України
Володимир Зеленський і Оксана Маркарова / Офіс президента України

Своїми пріоритетами на новій посаді дипломатка назвала "посилення співпраці з адміністрацією Джозефа Байдена і політичний діалог на базі широкої двопартійної підтримки", "максимальне сприяння розвитку бізнесу українських компаній у США", а також "залучення інвестицій американських компаній в Україну".

В статусі посла Маркарова прибула до Вашингтона 19 квітня 2021 року.

9 вересня, коментуючи результати візиту президента Зеленського до США, вона заявила, що американська "допомога Україні у протистоянні російській агресії буде розширюватися".

Щодо російського газопроводу "Північний потік-2", то українська дипломатка висловила впевненість, що санкції "ще можуть зупинити його запуски, попри завершення будівництва".

За її словами, "Сполучені Штати вважають "Північний потік-2" поганою історією".

Компромат і скандали

Виведення активів з банку

За інформацією ЗМІ, Оксана Маркарова та її чоловік Данило Волинець могли бути причетними до виведення з "Актив-банку" на свою фірму більш ніж чотирьох тисяч квадратних метрів елітної нерухомості на Подолі в Києві (вул. Борисоглібська). Виведення цінного активу за заниженою ціною відбулося саме напередодні банкрутства фінустанови, яка раніше належала братам Клюєвим. Зрештою, банк так і не зміг розрахуватись з усіма вкладниками і повернути їхні заощадження.

Про те, що родинній фірмі Маркарової "вдалось заробити трохи мільйонів на ліквідації "Актив-банку", а саме 17 млн грн, повідомлялося ще тоді, коли вона була заступником міністра фінансів.

Після оприлюднення відповідних звинувачень на захист Маркарової свого часу виступила колишня голова НБУ Валерія Гонтарєва, назвавши її "найкращим реформатором нашої країни".

Сама ж Маркарова так коментувала ситуацію: "Приміщення на Подолі було продано відповідно до законодавства разом з юридичними компаніями. Я знаю про цей продаж, але не маю до нього жодного відношення, крім оренди офісу на шостому поверсі".

Нарада з "профаном"

15 січня 2020 року в мережі зʼявився аудіозапис начебто розмови тодішніх премʼєр-міністра Олексія Гончарука, заступниці голови Національного банку Катерини Рожкової та міністра фінансів Оксани Маркарової. Чиновники обговорювали те, як "доступно" пояснити президенту зміцнення курсу гривні. Зокрема, Гончарук заявив, що Володимир Зеленський "має дуже примітивне уявлення про економічні процеси", а себе назвав "профаном в економіці".

Коментуючи цю подію, українські ЗМІ та експертне середовище зазначали, що слухати оприлюднені записи "відверто соромно, оскільки рівень розмови не відповідає нараді премʼєра, міністра фінансів та заступника голови НБУ".

Згодом були оприлюднені ще дві частини розмов за участі Гончарука, представників Кабміну, НБУ та ОПУ. Ці записи змусили парламентську фракцію "Слуга народу" обговорити питання можливої відставки уряду.

Особисте життя

Оксана Маркарова заміжня. Чоловік — відомий український банкір і бізнесмен Данило Мефодійович Волинець (нар. 1 січня 1958 року). З травня 2007 до квітня 2018 року він був членом наглядової ради АТ "ОЩАДБАНК". Певний час очолював правління банку. Волинець є власником кількох компаній, зокрема ПрАТ ІК "ІТТ-Інвест" і ТОВ "ТАМ Архітекта", а також "Акордбанку".

Подружжя виховує чотирьох дітей: двох дочок Волинця від першого шлюбу — Анну і Марію, а також сина Данила (2008 р.н.) і дочку Лідію.

Оксана Маркарова з чоловіком і старшими доньками / facebook.com/oksana.markarova
Оксана Маркарова з чоловіком і старшими доньками / facebook.com/oksana.markarova
Оксана Маркарова
З інтерв'ю журналу НВ, листопад 2019 року

Якби не допомога чоловіка, я не впоралася б. Відколи я стала міністром, він взяв на себе більшу частину сімейних обов'язків. Відвозить дітей в школу, забирає звідти і не тільки [...] Та все ж принаймні один батьківський обов'язок, а саме допомогу з математикою 11-річному синові, я залишила собі. Просто тому, що мені подобається математика.

15 вересня 2021 року Маркарова повідомила, що у них з чоловіком зʼявився онук. "15 вересня — день народження нашої родини. Кожен рік додає любові та поваги. І вдячності за те, що Ти завжди на моєму боці. Цей рік особливий, бо також додав нам онука. Так що скоро фотографії нас з заднього сидіння зможуть робити не тільки наші діти", — написала вона у Facebook.

Інформація про батьків та інших родичів Маркарової у відкритому доступі відсутня.

Статки і доходи

Електронну декларацію (після звільнення) про майновий стан і доходи за 2020 рік Маркарова подала у лютому 2021 року. Згодом вона двічі, у червні та серпні, повідомляла про суттєві зміни в майновому стані, які стосувалися корпоративних прав у ТОВ "Архідата".

В декларації вказано, що вона зареєстрована у Києві, а проживає у Ворзелі Київської області (до переїзду в США).

Обʼєкти нерухомості. Ексміністерка володіє квартирою у Києві (95,3 кв. м), вартість якої станом на жовтень 2003 року була оцінена у 237 185 грн.

Також Маркарова орендувала у столиці приміщення для Музею преси площею 189,3 кв. м. Наприкінці березня 2021 року засновник музею журналіст Вахтанг Кіпіані повідомив про зміну "прописки" закладу.

Вахтанг Кіпіані
Допис у Facebook

За кілька днів до початку Майдану на запрошення Оксани Маркарової ми отримали дах над головою. Змогли розмістити колекцію періодики, книг, самвидаву. Але місця стало мало... Нове приміщення — це теж Поділ, і теж за грандіозної допомоги Оксани (Маркарової, — прим. "ДС") — воно буде в кілька разів більше за теперішнє.

Розмір оренди приміщення для музею в цьому розділі декларантка не вказала.

Усіма іншими обʼєктами нерухомості, які присутні в декларації, володіє її чоловік. Зокрема, це гараж в Києві 18 кв. м за 1658 грн, гараж з житловими кімнатами, розміщений у Тисовці Сколівського району Львівської області (площа і вартість не зазначені), квартира у Львові площею 98,6 кв. м, яка станом на травень 2006 року оцінена в 31 420 грн, три житлових будинки у Ворзелі площею 168,8, 218,8 і 2131,5 кв. м (вартість не вказана), квартира у США площею 278 кв. м (ціна невідома), лазня у Ворзелі 24,2 кв. м і земельна ділянка у с. Тисовець 100 кв. м.

Також Данило Волинець володіє ще 12 земельними ділянками. У декларації Маркарової вказана вартість лише двох з них: 750 кв. м за 96 697 грн і 8633 кв. м за 239 512 грн.

Цінне рухоме майно. Оксана Маркарова задекларувала заручну каблучку з коштовним камінням, жіночий годинник Патек Філіпп, обручку з коштовним камінням від Тіффані, а також племінного коня — руду кобилу ганноверської породи.

Чоловік колишньої очільниці Мінфіну володіє колекцією живопису та графіки українських художників 19-21 ст. загальною кількістю 983 роботи, бібліотекою української та світової літератури загальною кількістю близько 2000 книг, виданих в 18-21 столітті, та колекцією памʼятних монет України (НБУ): 52 шт. золотих монет та 293 шт. срібних монет.

Вартість майна не вказана.

Транспортні засоби. У власності Оксани Маркарової, згідно з декларацією, немає транспортних засобів.

Данило Волинець володіє двома автомобілями: Mercedes CL500 2007 року випуску (ціна невідома) і Toyota Highlander 2015 року випуску за 943 000 грн.

Цінні папери. Чоловік Оксани Маркарової в різному обʼємі володіє акціями ПрАТ Бізнес-центр "Нивки", ПАТ ЗППХ, ПуАТ КБ "Акордбанк" і ЗАТ "Будівельний майданчик".

 Доходи. У Мінфіні за 2020 рік Маркарова заробила 165 064 грн. Також вона отримала 478 926 грн як проценти від ПАТ КБ "Акордбанк" і 30 000 000 від відчуження цінних паперів та корпоративних прав від ТОВ "ЗЗВ".

Чоловік декларантки заробив протягом звітного року набагато більше. Його заробітна плата у ПрАТ ІК "ІТТ-Інвест" склала 32 898 грн, у ТОВ ТАМ "Архітекта" — 64 765 грн, у ПАТ КБ "Акордбанк" — 3 542 619 грн. Гонорар Волинця від ТОВ БЦ "Нивки" склав 600 000 грн.

Також він отримав 838 000 грн від надання майна в оренду іноземному громадянину та 1 412 640 процентів від ПАТ КБ" Акордбанк".

Пенсія Данила Волинця протягом року склала 163 195 грн.

Грошові активи. Готівкою Оксана Маркарова зберігає 11 000 000 грн. Решту коштів вона тримає на банківських рахунках. В "Акордбанку" у неї лежать 5 523 378 грн і 186 063 доларів США.

Її чоловік тримає у своєму ж банку 8 234 523 грн і 83 817 доларів. Внески Волинця до GMI/Citigroup Global Markets Inc становлять 701 051 дол.

Видатки та правочини. На оренду нерухомого майна (можливо, мова йде про оренду приміщення для Музею преси) Маркарова витратила 329 528 грн. Внесок в статутний капітал ТОВ "Архідата" склав 2 410 000 грн. На оплату юридичних послуг вона витратила 249 307 грн.

У грудні 2012 року Оксана Маркарова зареєструвала ТМ "Анна-марія".

Оксана Маркарова / facebook.com/minfin.gov.ua
Оксана Маркарова / facebook.com/minfin.gov.ua

Нагороди і визнання

Оксана Маркарова є членкинею Дорадчої Ради Києво-Могилянської Академії, входить у Коло Друзів Українського католицького університету та до Міжнародної організації молодих президентів (YPO).

16 грудня 2020 року вона отримала Національний орден Франції "За заслуги".

У лютому 2021 року опитані ЗМІ експерти включили Маркарову до складу "Уряду мрії" як ідеального віцепремʼєра. У березні вона увійшла у топ-100 успішних жінок України за версією журналу "Новое время".

Оксана Маркарова під час нагородження Національним орденом Франції "За заслуги" / соцмережі
Оксана Маркарова під час нагородження Національним орденом Франції "За заслуги" / соцмережі

Соцмережі

Станом на кінець вересня 2021 року на сторінку Оксани Маркарової у Facebook підписано понад 19,2 тисячі користувачів.

Обліковий запис дипломатки в Instagram закритий. У нього трохи менше як 640 підписників.

У Twitter на Маркарову підписано 1030 користувачів.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua