• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Єлизавета Ясько

Народний депутат Верховної Ради IX скликання у складі фракції політичної партії "Слуга народу"

Єлизавета Ясько / УНІАН
Зміст

Освіта

Єлизавета Олексіївна Ясько народилася 17 жовтня 1990 року в Києві. З 2008 по 2012 рр. майбутня нардепка навчалася на філософському факультеті КНУ ім. Тараса Шевченка, отримала ступінь бакалавра політології з відзнакою. Через два роки здобула ступінь магістра політології. Стажувалася у Верховній Раді.

З відкритих джерел відомо, що у 2013-2014 роках Ясько за програмою обміну навчалася в Московському державному університеті ім. М. В. Ломоносова. Втім, на особистому сайті нардепки згадки про це немає.

З 2016 по 2017 роки вона пройшла навчання в Оксфордському університеті, де отримала ступінь магістра з публічної політики. Стала першою громадянкою України, яка закінчила Школу державного управління Блаватніка в Оксфордському університеті; протягом року була президентом української спільноти.

Ясько — стипендіатка освітніх програм Фонду Віктора Пінчука "Всесвітні Студії" та "Завтра.UA", а також Seed Grant, Caux Scholar Program Initiative of Change (швейцарська миротворча ініціатива) тощо.

Нардепка має професійну музичну освіту по класу фортепіано, є авторкою понад 50 композицій та пісень.

Єлизавета Ясько / znaj.ua
Єлизавета Ясько / znaj.ua

Громадська та професійна діяльність

За офіційними даними, протягом 2013-2016 років Єлизавета Ясько входила до складу робочої групи з розробки реформ у сфері культури, займалась експертною діяльністю.

В період з 2014 по 2016 роки — менеджерка проєктів в агенції зі стратегічних комунікацій CFC Consulting. Також вона працювала в Українському кризовому медіацентрі та в команді стратегічних комунікацій Адміністрації президента України.

Під час Революції гідності грала на фортепіано на барикадах між протестувальниками та силовиками на вулиці Грушевського в центрі Києва.

У 2015 році Ясько стала співорганізатором та ведучою концерту на підтримку бранців Кремля, який було організовано Міністерством закордонних справ України. У тому ж році заснувала стартап Kyiv Music Labs, спрямований на популяризацію української музики.

Також Єлизавета Ясько була виконавчим директором кампанії "Свідок", присвяченої 75-й річниці трагедії Бабиного Яру, та брала участь у кампанії до референдуму 2016 року в Нідерландах щодо Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.

У 2017 році вона працювала в Міністерстві Великої Британії з питань діджиталізації, культури, медіа та спорту, де, зокрема, займалася розширенням доступу до мистецької освіти вразливих верств населення. Повернувшись до України, заснувала ініціативу Yellow Blue Strategy, яка займається культурно-освітніми проєктами та створенням документальних фільмів у співробітництві з британською компанією Clover Films.

У 2019 році в Українському Католицькому Університеті читала лекції з культурної дипломатії та стратегічних комунікацій.

Єлизавета Ясько в Українському Католицькому Університеті / скріншот
Єлизавета Ясько в Українському Католицькому Університеті / скріншот

У Верховній Раді

На позачергових парламентських виборах 2019 року Єлизавета Ясько обрана народним депутатом від політичної партії "Слуга народу" (№15 у списку). Дата набуття депутатських повноважень — 29 серпня. На момент обрання вона була фізичною особою — підприємцем, безпартійна.

У Верховній Раді IX скликання Ясько очолює підкомітет з питань міжпарламентського співробітництва, двосторонніх та багатосторонніх відносин Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, а також входить до складу Лічильної комісії Верховної Ради.

З 17 вересня 2019 року до 11 січня 2021 року Ясько була головою Постійної делегації у ПАРЄ. Після усунення з цієї посади (детально про це читайте нижче) вона залишилася членом делегації.

Єлизавета Ясько біля будівлі ЦВК, 2019 рік
Єлизавета Ясько біля будівлі ЦВК, 2019 рік

Нардеп входить до складу кількох груп з міжпарламентських зв’язків, зокрема зі США та Японією, а з 4 лютого 2021 року є постійним представником України у Європейській комісії проти расизму та нетерпимості.

Після секс-скандалу зі "слугою народу" Богданом Яременком наприкінці жовтня 2019 року Ясько стала одним з найімовірніших кандидатів на посаду голови Комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики. Разом з тим опоненти нардепки закидали їй відсутність досвіду. Зрештою парламент не схвалив її кандидатуру, а Комітет очолив інший представник фракції "Слуги народу" Олександр Мережко.

Законотворча діяльність

Станом на середину липня 2021 року Єлизавета Ясько долучилася до написання 66 законопроєктів і подала пʼять поправок до одного законопроєкту (одну з них враховано повністю, а ще чотири — частково). Крім того, вона направила шість депутатських запитів і пʼять разів виступила у парламенті (усі з трибуни).

У березні 2019 року Ясько підписала лист-звернення до секретаря РНБО Олексія Данілова із проханням звільнити свого позаштатного радника Сергія Сивоху.

Допис Єлизавети Ясько
Допис Єлизавети Ясько

У березні 2020 року вона активно виступала проти створення Консультативної ради у рамках Тристоронньої контактної групи у Мінську.

Як народний депутат Ясько має шість помічників: троє з них працюють за строковим трудовим договором на постійній основі, ще троє — на громадських засадах.

В залі Верховної Ради
В залі Верховної Ради / УНІАН

Компромат і скандали

"Жіночий поцілунок" та "російські звʼязки"

Під час обговорення кандидатури на заміщення посади голови парламентського Комітету з питань зовнішньої політики Ясько періодично піддавалася медійним атакам. Так, наприкінці листопада 2019 року колишній нардеп Ігор Мосійчук оприлюднив фото, на якому дві молоді жінки пристрасно цілуються.

"Кохання-зітхання. Ліза Ясько нардеп-"слуга" і голова української делегації в ПАРЄ. Тепер живіть з цим, друзі!" — написав скандальний екснардеп. Втім, навіть неозброєним оком було видно, що Ясько на фото (див. нижче) немає.

Жіночий поцілунок, в якому "звинуватили" Єлизавету Ясько / Фото з відкритих джерел
Жіночий поцілунок, в якому "звинуватили" Єлизавету Ясько / Фото з відкритих джерел

"Соромно не тільки за автора фейка, але й за рівень політичної культури суспільства, в якому такі дешеві атаки завжди знаходять свого споживача. Я не знаю, хто ці дівчата, але мені прикро, що їх втягнули в цю ганебну провокацію", — прокоментувала нардепка.

Згодом ЗМІ пригадали кандидату на посаду голови "закордонного Комітету" навчання в Москві, а також оприлюднили інформацію про те, що її батько, Олексій Ясько, є засновником Всеукраїнської громадської організації "Російська музика і культура". Дані про це містилися у відкритих державних реєстрах.

Нардепка відповіла на закиди розлогим дописом у Facebook, заявивши про "чергові провокації". "Все своє життя мій тато займається розвитком української культури […] Так, у 2008 році він був одним з ініціаторів створення фонду "Російська музика і культура". Це було за часів, коли нікому не спадало на думку, що Росія може бути причетною до анексії Криму, до війни на Донбасі, до вбивства наших воїнів і мирного населення", — зазначила вона.

У ЗМІ та експертному середовищі звучало припущення, що кандидатуру Єлизавети Ясько нібито лобіював голова Офісу президента Андрій Єрмак, якому протистояла т.зв. "група Коломойського". Вважається, що вона стала заручницею внутрішніх чвар у "Слузі народу".

Конфлікт через ПАРЄ

Під час головування в Постійній делегації ВР України у Парламентській асамблеї Ради Європи одним з основних напрямків діяльності Єлизавети Ясько, за її ж твердженням, була протидія російській агресії. Своє усунення з посади у січні 2021 року нардепка повʼязала з "внутрішньою корупцією" та "тиском з Банкової", а також спрогнозувала "схиляння української делегації до російського порядку денного".

Єлизавета Ясько
Народний депутат Верховної Ради IX скликання, інтерв'ю НВ

Скажу так: за кілька днів до звільнення був відвертий тиск на мене з будівлі, де нині працює Андрій Єрмак [...] Причина мого усунення - проукраїнська позиція і тверді переконання з актуальних питань. [...] У парламенті немає прагнення ставити на голосування жорсткий варіант постанови по Криму і щодо подій у Білорусі.

Вона припустила, що за нового керівництва українська делегація змінить свою стратегію у ПАРЄ і не буде протидіяти російській агресії.

11 січня 2021 року українську делегацію очолила "слуга" Марія Мезенцева.

Між Богданом і Саакашвілі

6 вересня 2020 року колишній голова Офісу президента Андрій Богдан оприлюднив фото, на якому він перебував у компанії Єлизавети Ясько та голови виконкому Національної ради реформ при президенті України Михайла Саакашвілі.

Андрій Богдан, Єлизавета Ясько та Михайло Саакашвілі / Facebook Андрія Богдана
Андрій Богдан, Єлизавета Ясько та Михайло Саакашвілі / Facebook Андрія Богдана

На фото політики сидять за столом з келихами вина. "Є цікавий розклад на київські вибори!" — підписав світлину колишній голова ОПУ.

Ясько і Саакашвілі також оприлюднили аналогічні дописи. "Обговорюємо київські вибори в дуже цікавій компанії", — прокоментувала нардепка.

Згодом, коментуючи своє усунення з посади голови української делегації в ПАРЄ, вона припустила, що її спільне фото з Богданом і Саакашвілі могло обурити чинного керівника ОПУ Андрія Єрмака.

Особисте життя

Інформації про особисте життя Єлизавети Ясько у відкритих джерелах немає.

Певний час нардепку бачили в компанії Михайла Саакашвілі. Це дало привід "жовтій пресі" припустити, що у них виник роман. Самі політики це не коментували.

Єлизавета Ясько та Михайло Саакашвілі / Фото з відкритих джерел
Єлизавета Ясько та Михайло Саакашвілі / Фото з відкритих джерел

Станом на середину липня 2021 року Ясько незаміжня, дітей не має.

Батько: Олексій (Олесь) Андрійович Ясько — відомий український скрипаль, директор і виконавець Національного ансамблю солістів "Київська камерата". Народний артист України (з 2011 року).

Статки

Електронну декларацію про доходи за 2021 рік Єлизавета Ясько подала 7 квітня 2021 року. В ній вона вказала, що зареєстрована у смт Ворзель Київської області, однак проживає у столиці.

У Ворзелі, який підпорядкований Ірпінській міськраді, нардепка має квартиру загальною площею 37,8 кв. м. Вартість житла на дату набуття права — 145 455 грн. У Києві вона орендує квартиру площею 147,8 кв. м, яка належить Смітюху Григорію Євдокимовичу. Прізвище, імʼя та по батькові повністю збігаються з даними колишнього народного депутата фракції Партії регіонів (V і VI скликань).

Цей нардеп відомий, зокрема, тим, що 15 грудня 2013 року на провладному мітингу в центрі Києва закликав звернутися до російського президента Володимира Путіна по "допомогу". Чи є саме він власником квартири, яку орендує представниця "Слуги народу", наразі невідомо.

Як зазначено в декларації, у власності Ясько знаходиться автомобіль SUZUKI VITARA за 470 000 грн.

За рік роботи у Верховній Раді нардепка заробила 477 808 грн, ще 504 480 грн Ясько отримала "на виконання депутатських повноважень". Крім того, Управління справами Апарату ВРУ виділило їй 90 000 грн як "компенсацію за вартість проїзду територією України".

Згідно з декларацією, готівкою нардепка зберігає $5 000, €2660 і 40 000 грн. У неї є кілька рахунків у "ПриватБанку", зокрема 40 557 грн, 1414 євро і депозит у розмірі $4109. Також Ясько має фінансові зобовʼязання на суму 2 023 215 грн.

Єлизавета Ясько / Facebook
Єлизавета Ясько / Facebook

Соцмережі

Єлизавета Ясько доволі активна як у медійному просторі, так і в соцмережах. Вона має дві сторінки у Facebook: особисту і робочу, на яку станом на середину липня 2021 року підписано понад 38 тисяч користувачів. На обох сторінках політик представлена як Ліза (Lisa) Ясько.

Також у неї є англомовна сторінка в Twitter, обліковий запис в Instagram (1014 підписників), канал в Telegram (180 підписників), канал на Youtube та особистий сайт.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua