• USD 29.3
  • EUR 31.2
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

"Енергоатом" спростував маніпуляції щодо уведенням в експлуатацію сховища відпрацьованого ядерного палива

В останньому випуску програми "Схеми" журналісти допустили ряд неточностей та маніпуляцій, що спотворюють реальний стан справ щодо реалізації важливого для України проєкту – будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Також у матеріалах журналістів не згадуються справжні причини затримки з уведенням в експлуатацію вже збудованого ЦСВЯП

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться в заяві пресцентру компанії "Енергоатом".

Як розповіли у "Енергоатомі", головна причина затримки з уведенням в експлуатацію ЦСВЯП – невиконання колишнім генеральним підрядником компанією "Укрбудмонтаж" зобов’язань за контрактом на будівництво Сховища, який було підписано у 2017 р. на суму 1,4 млрд. грн.

"Після кадрових змін в Енергоатомі у 2020 р. було проведено ретельну перевірку умов та стану виконання робіт за контрактом та встановлено численні порушення, зокрема, щодо кошторисної вартості, якості та обсягу виконаних робіт", — розповіли у компанії.

За результатами, замовником будівництва ВП "Атомпроєктінжиніринг" було передано всі матеріали до правоохоронних органів, подано позов до суду та виграно справу щодо повернення компанією "Укрбудмонтаж" на користь Енергоатому 100 млн грн раніше перерахованого авансового платежу.

Також за даними матеріалами НАБУ відкрило кримінальні провадження та оголосило підозри колишнім співробітникам ВП "Атомпроектінжиніринг". Вищий антикорупційний суд України ухвалив рішення про обрання запобіжних заходів. Досудове розслідування триває.

У липні 2020 р. договір з "Укрбудмонтажем" було розірвано.

Також за зверненням ВП "Атомпроєктінжиніринг" ДП "Укрдержбудекспертиза" провела державну експертизу проєкту, яка встановила ще більшу невідповідність сплачених коштів та фактично виконаних робіт, факти крадіжки, виробничого браку, порушень тощо. Також Державна експертиза встановила вартість невиконаних робіт, за які було сплачено і які обов’язково треба завершити, та робіт, які ще необхідно виконати за проєктом, зокрема, щодо фізичного захисту об’єкту. Відтак, відповідно до даних Державної експертизи, було сформовано новий кошторис будівництва Сховища.

З метою компенсації збитків та додаткових витрат, ВП "Атомпроєктінжиніринг" підготувало ще один судовий позов до колишнього підрядника "Укрбудмонтаж" на суму близько 120 млн грн.

"Враховуючи стратегічну важливість Централізованого сховища, неприпустимість бракованих та неякісних складових при його спорудженні, а також з метою заощадження близько 200 млн доларів США за рахунок припинення вивезення відпрацьованого ядерного палива до РФ, було прийнято рішення у найкоротші терміни вжити всіх можливих заходів для термінового завершення будівництва Сховища та введення його в експлуатацію", — заявили в "Енергоатомі".

У грудні 2020 р. Був укладений договір з новим підрядником компанією ТОВ "БК КБР" відповідно до проєкту будівництва та чинного законодавства України є таємним документом, оскільки зазначені у ньому роботи містять заходи щодо фізичного захисту та радіаційної безпеки. Всі платежі, у тому числі авансові, за цим договором здійснювались ВП "Атомпроєктінжиніринг" відповідно до чинного законодавства та встановлених в ДП "НАЕК "Енергоатом" процедур.

"Станом на сьогоднішній день будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива повністю завершене, отримано сертифікат ДАБІ щодо готовності об'єкта до експлуатації. Готовність ЦСВЯП була продемонстрована численним представникам ЗМІ, які неодноразово відвідували Централізоване сховище", — підкреслили в "Енергоатомі".

Наразі на ЦСВЯП проводяться холодні випробування, оцінка та документи об’єкту розглядаються Державною інспекцією ядерного регулювання на предмет видачі необхідної дозвільної документації. Очікується, що три контейнери з відпрацьованим ядерним паливом з Южно-Української АЕС будуть доставлені на ЦСВЯП у третій декаді квітня поточного року.

Також "Енергоатом" додав до своєї заяви копії судових рішень, які містять докладну інформацію про зловживання колишніх посадових осіб ВП "Атомпроєктінжиніринг".

    Реклама на dsnews.ua