• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Головний овоч планети. Чому рекордно дорожчає цибуля в Україні та світі

Українцям варто готуватися до чергового стрибка роздрібних цін, які будуть на висоті принаймні до кінця весни

Принаймні ближчі два місяці дефіцит і високі ціни будуть і на глобальному, і на українському ринку цибулі
Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Як не дивно, цибуля — найпопулярніший овоч у світі (точніше панує на кухнях помідор, але то ягода з погляду ботаніки). Щороку виробляється близько 106 млн метричних тонн цибулі — стільки ж, скільки моркви, ріпи, чилі, перцю та часнику разом узятих. Гіркуватий овоч зажив такої слави, бо став незамінним у величезній кількості страв різних народів — від супів до смажених начинок для хотдогів — і його дуже важко замінити в рецептах.

Дефіцит супроводжується стрибком цін — від Південно-Східної Азії до Північної Африки. А деякі країни-виробники цибулі — такі як Марокко, Туреччина, Казахстан, Узбекистан, Киргизстан — вже заборонили або обмежили її експорт, що лише загострило ситуацію в регіонах-імпортерах. Скажімо, на Філіппінах червона цибуля коштує утричі дорожче за курятину ($12 за кілограм!). За даними ООН і Світового банку, під експортні обмеження у світі також потрапила морква, помідори, картопля та яблука. Отже, проблеми на ринку поширються й на інші сегменти, однак ми сфокусуємося на найгострішому — цибулі.

Удари по ринку

Глобальний ринок струсонули кілька факторів. Перший — повені і, як наслідок, неврожай у Пакистані — одному з найбільших виробників та експортерів цибулі. Другий — морози в іншому цибулевому регіоні — Центральній Азії, зокрема в Узбекистані та на півдні Казахстану, де великий обсяг продукції просто зіпсувався. Ще одна причина дефіциту цибулі, яку постійно називають світові ЗМІ — війна Росії в Україні. Розглянемо ситуацію детальніше і почнемо з ринкових даних.

Головним глобальним постачальником цибулі з великим відривом є Нідерланди. За останніми даними аналітичної платформи Tridge, у 2021 р. вони продали цього овоча на $743 млн. Далі йдуть Індія, Китай і Мексика (понад $400 млн кожна). Варто зазначити, що залитий повенями Пакистан до невдалого 2022 р. входив у топ-10 експортерів з виторгом $146 млн. Країни ж Центральної Азії заробляли на цибулі значно скромніші суми: найбільше — Узбекистан з $25 млн експортної виручки. Нарешті Україна у передвоєнний рік наторгувала на $4,15 млн (кілька десятків тисяч тонн), охопивши лише 0,11% міжнародної торгівлі золотистим овочем.

Експорт цибулі у 2021 р.

Країна $ млн %
1 Нідерланди 743,16 19,23
2 Індія  449,5 11,63
3 Китай  435,89 11,28
4 Мексика 429,48 11,12
5 США 264,21 6,84
6 Іспанія 166,65 4,31
7 Пакистан 145,41 3,76
8 Перу 142,42 3,69
9 Нова Зеландія  142,4 3,67
10 Египет  142,4 3,45
…………………..
12 Польща 78,22 2,02
…………………..
15 Туреччина 45,06 1,17
…………………..
20 Узбекистан 25,01 0,65
…………………..
30 Марокко  10,82 0,28
…………………..
37 Росія 6,31 0,16
…………………..
40 Україна  4,15 0,11
…………………..
54 Казахстан 2,12 0,05
…………………..
62 Киргизстан 1,37 0,04
Реклама на dsnews.ua

Джерело: www.tridge.com

Утім, навіть така структура ринку виявилася чутливою до зазначених вище негативних факторів. Скажімо, певні регіони сильно орієнтовані на поставки з Пакистану: це передусім Малайзія, Шрі-Ланка, ОАЕ, Катар і Оман.

Що ж до аномальних морозів, які прийшли з Росії до Узбекистану, Таджикистану, Казахстану та Киргизстану, то вони знищили величезні запаси цибулі, яка зберігалися в неутеплених сховищах. Традиційно найбільший експортер продукту в регіоні, Узбекистан, вже перетворився на нетто-імпортера. За даними інформаційно-аналітичної платформи EastFruit, ціни в цій країні зросли у 3,6 рази порівняно з минулим роком — до 66 центів за кілограм. І це ще найнижчі в регіоні значення. Прайс на цибулю в Таджикистані взагалі сягнув 88 центів за кіло — у 4,4 раза вищі, ніж будь-коли раніше в цей час.

Ціна на жовту минулорічну цибулю у Польщі, Україні, Молдові, Грузії, Таджикистані і Узбекистані у 2023 р.
Джерело: www.east-fruit.com

Звісно, нас окремо цікавить роль України та війни з Росією в ситуації на ринку цибулі. Варто констатувати, що наша країна, як і ворожий сусід, і до 2022 р. не були великими продавцями овоча №1. Та попри це, розвиток війни на українських теренах відчутно впливає на міжнародні поставки. Справа в тому, що близько 80% комерційного вирощування цибулі в Україні було зосереджено в південних регіонах, які потрапили під окупацію. Отже, торік виробництво впало (мінус сотні тисяч тонн), шляхи доставки з окупованих районів обірвалися. До того ж була зруйнована система зрошення на півдні, а значна частина продукту просто зіпсувалася у сховищах через постійні відключення електрики. Відповідно, щоб забезпечити внутрішнє споживання, нам тепер доводиться забирати цибулю з ближчих зовнішніх ринків. "Україна несподівано для багатьох стала великим імпортером цибулі, закуповуючи її з Польщі, Румунії, Молдови, Азербайджану, Казахстану та Туреччини, що також сприяло зростанню цін на цибулю у всьому регіоні. До речі, раніше Україна регулярно експортувала цибулю до деяких країн, з яких у 2022 році змушена була її закуповувати. Не дивно, що ціни були настільки високими", — пояснюють аналітики проекту EastFruit.

Серед інших глобальних факторів скорочення пропозиції та, відповідно, подорожчання цибулі експерти називають посушливий минулий рік у Нідерландах і, навпаки, залиту повенями Туреччину у листопаді та грудні.

Півсотні гривень за кіло

Цінову ситуацію в Україні розглянемо окремо. У лютому оптова вартість цибулі перевалила за $1, або 40 грн за кілограм. Це найвище значення в регіоні станом на зараз та історичний рекорд на внутрішньому ринку з урахуванням сезонного фактору. Іншими словами, цибуля в Україні в доларовому еквіваленті коштує у 2,5 рази вище, ніж коли будь-коли в цей період.

Ціни на минулорічну цибулю жовтну в Україні у 2018 - 2023 рр.
Джерело: www.east-fruit.com

Якщо ж пригадати усі періоди, то був тільки один ціновий пік вище — на початку травня 2019 р. Користувачі соцмереж, напевне, пригадують, як перед президентськими виборами ширилися меми про каблучки з цибулинками замість діамантів. Але три роки тому цінова аномалія пояснювалася простіше: занадто багато експортували у неврожайну на той час Європу, тож довелося швидко і дорого купувати в Узбекистані та Казахстані. Тоді буквально за пару тижнів, після насичення внутрішнього ринку, цибуля подешевшала удвічі. Зараз ситуація суттєво відрізняється. На новий врожай у Центральній Азії чекати ще два місяці, тож варто очікувати подальшого зростання цін. Єдиний позитив, що цей процес пригальмується саме завдяки високій вартості цибулі — її дедалі вигідніше поставляти нам із західного напрямку. "Малоймовірність досягнення ціни в $2 пояснюється тим, що вже зараз Україна є пріоритетним ринком збуту для цибулі для всіх країн Європи. І цінові зазори з тією ж Польщею вже зараз дозволяють ввозити необхідні обсяги цибулі без будь-яких проблем. Також це означає, що Нідерланди можуть переорієнтувати значні обсяги цибулі з Африки на Європу, Україну та Центральну Азію", — заспокоюють експерти EastFruit.

Наголосимо, що йшлося про оптову торгівлю цибулею, в якій тільки наприкінці лютого була подолана планка в 40 грн/кг. Не дивно, що досі в маркетах можна знайти золотистий овоч за 40+ грн, хоча середній цінник вже за 50 грн/кг. Власне, й ми знайшли ріпчату цибулю на ринку у Львові за 50 грн — власник ятки каже, що робить націнку лише 10% (5 грн). Зрозуміло, що це ще минулі закупки, тому варто готуватися до чергового стрибка роздрібних цін, які будуть на висоті принаймні до кінця весни.

Отже, у ближчі два місяці відчуватиметься напруження як на глобальному, так і регіональному ринку цибулі. Тим більше, що попит на неї підвищиться у священний для мусульман місяць Рамадан (з 23 березня до 22 квітня), коли не прийнято шкодувати грошей на продукти, а до плову треба додавати немолоду цибулю. Ситуація почне вирівнюватися у квітні-травні, коли збиратимуть новий врожай. Виробники молодої цибулі добре зароблять, а от підстав для високих цін на пізні сорти найпопулярнішого овоча поки що не проглядається. Тобто очікується, що цього року ситуація на глобальному ринку вирівняється. Для України це означатиме здешевлення експорту з кінця весни. А от про відновлення внутрішнього виробництва цибулі цьогоріч навіть не йдеться. 

    Реклама на dsnews.ua