• USD 28.3
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

П'ять тисяч на мінімалку. Як Зе-команда веде Україну до економічного глухого кута

Ухвалене остаточне рішення: мінімалку в Україні буде піднято до 5 тис. грн. Це добре для податкової та Пенсійного фонду, але погано для бізнесу. А значить, і для економіки України

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

6 серпня президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроект про підвищення мінімальної зарплати: №3963, про внесення змін до державного бюджету України на 2020 р. Зокрема, документ передбачає збільшення мінімалки з 1 вересня на 5,86%, до 5000 грн.

Того ж дня заступник голови Офісу президента Юлія Ковалів анонсувала, що цей документ парламентарі можуть розглянути в ході позачергової сесії Ради. За її словами, основним джерелом фінансування зростання мінімалки стане економія на обслуговуванні державного боргу.

Однак підвищення мінімальної зарплати – не єдине завдання законопроекту. Ще одне – зберегти співвідношення між розміром посадового окладу працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки (ЄТС) розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери і мінімальною зарплатою. Для цього передбачено збільшити видатки на підвищення розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду ЄТС. Його розмір складе 2225 грн (підвищення складе ті ж 5,86%). У цьому випадку якраз і будуть використані 3,5 млрд грн, що з'явилися завдяки відхиленню фактичного курсу національної валюти по відношенню до іноземних валют порівняно з прогнозним курсом.

Крім того, враховуючи пропозицію підвищити мінімалку, в законопроекті запропоновано збільшити планові податкові надходження на 541,3 млн грн, у тому числі з податку та збору на доходи фізичних осіб – на 461,3 млн грн та по ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) з урахуванням бюджетного відшкодування – на 80 млн грн.

Також Ковалів нагадала, що минулого тижня Кабінет Міністрів схвалив макроекономічний прогноз на наступний рік, в якому також передбачено двоетапне підвищення мінімальної зарплати – до 6000 і 6500 грн. «На цій базі буде плануватися бюджет на 2021 р., який, як передбачено законом, буде поданий урядом до парламенту 15 вересня», – констатувала Ковалів.

Питання підвищення мінімальної зарплати тим часом уже піднімалося не так давно, про що ми детально писали.

У кінці червня Зеленський поставив завдання Кабміну: підвищити в країні рівень мінімалки. "Українці заслуговують на гідну зарплату. Знаю, це нелегко — взяти і підвищити. Однак ми й не шукали легких рішень, коли прийшли до влади", — цитувала його президентська пресслужба.

Реклама на dsnews.ua

Ось тільки чи піде таке підвищення на користь економіці України – однозначно сказати ніхто не може. З одного боку, це дозволить вивести частину зарплати з тіні, щоб частина, яка виплачується в конвертах, скорочувалася порівняно з офіційною. Також підвищення мінімалки – однозначне благо для місцевих бюджетів і Пенсійного фонду, адже вони будуть наповнюватися швидше.

Також у числі переваг підвищення мінімалки в пояснювальній записці до законопроекту, зокрема, згадане зростання споживчого попиту, що начебто має бути на руку малому і середньому бізнесу.

Утім, критики чинної влади впевнені, що саме малому і середньому бізнесу підвищення мінімальної оплати праці тільки нашкодить. Щоправда, експерти «ДС» не бачать суттєвої проблеми в тому, що разом з підвищенням мінімалки зростають суми податкових виплат для бізнесу. На їхню думку, частка таких виплат все одно дуже незначна порівняно з іншими витратами підприємців.

Тим не менш проблеми для економіки у зв'язку з підвищенням мінімалки неминучі. По-перше, ризик зростання безробіття: оскільки збільшаться витрати на оплату праці, є ймовірність, що деякі роботодавці намагатимуться скоротити ці витрати разом зі штатними працівниками. Причому під ударом опиняться насамперед низькокваліфіковані працівники, зарплати яких і так малі. Звідси – маргіналізація суспільства.

З іншого боку, підвищення зарплат справді розжене споживчий попит, а побічним ефектом стане зростання рівня інфляції. З цього випливає сумний наслідок: підвищені інфляційні очікування не дозволять знизити банківські ставки. Що, у свою чергу, вдарить по тому ж малому і середньому бізнесу.

Також варто згадати, що стабільно проти підвищення мінімальної зарплати в минулому (і навіть влітку 2019 р.) виступав МВФ. Пояснення тут просте: директивне зростання зарплати не пов'язане із зростанням продуктивності праці. А значить, не має підстав з погляду реальної економіки.

Через коронакризу грошей в Україні немає. За даними наших джерел, платити пенсії вже до кінця року буде величезною проблемою. Однак замість того, щоб підтримати бізнес, дати йому якусь реальну допомогу, щоб він ці самі гроші заробив, уряд вирішив підвищити мінімалку – а заразом і відрахування до соцфондів. Ну і заробити голоси виборців, показавши соціальну турботу напередодні місцевих виборів.

Результат, на жаль, передбачуваний. Бізнес знову почне йти в тінь, оформляти співробітників як ФОПів або переводити їх на половину, на чверть ставки. Гасло «Україна – соціальна держава» виглядає красиво, але коли між бізнесом і пенсіонерами нова команда вибирає пенсіонерів, то це – тупиковий шлях розвитку. У результаті не буде ні бізнесу, ні грошей для пенсіонерів.

    Реклама на dsnews.ua