• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Знову всіх надули? Чи перетвориться рекордне зростання IT-компаній на "крах доткомів"

Світова IT-індустрія перегріта, наповнена грошима, але не завжди виправдовує очікування. Навряд чи вона продовжить зростати наперекір усій світовій економіці, але чи варто очікувати гучного падіння?

Реклама на dsnews.ua

Лише кілька місяців тому – у березні – виповнилося 20 років з тих днів, коли луснула «бульбашка доткомів», знищивши мрії про «нову економіку», що зростає на інтернеті ніби сама собою, навіть без виразних бізнес-моделей. Зараз такий підхід здається диким, але тоді чомусь не здавався: всі вірили в інтернет і загальну компʼютеризацію як запоруку того, що світле майбутнє буде побудоване вже завтра.

Минули два десятиліття, і сьогоднішня IT-індустрія навіть близько не нагадує себе ж зразка 1998-2000 рр. Але саме зараз знову лунають голоси, що попереджають: ймовірно, у світовому IT-бізнесі вже надулася величезних розмірів бульбашка. Можливо, так воно і є, якщо вже Bloomberg присвятив цьому спеціальну статтю.

Інтриги NASDAQ

І ринкових експертів, і журналістів турбує величезне «ралі» на фондовій біржі NASDAQ, на якій торгуються в основному акції компаній сектору високих технологій: ІТ, телеком, біотех тощо. Те, що ми спостерігаємо зараз, – найбільш значне зростання індексів NASDAQ 100 і NASDAQ Composite в історії.

Досить порівняти кілька цифр. 9 березня 2000 р. індекс NASDAQ 100 досяг свого максимуму в 5132,52, тим самим подвоївши показники річної давності. Це був пік «буму доткомів» – і вже на наступний день індекс високотехнологічних компаній впав до показника 3200.

2004, 2005 рр. – індекс NASDAQ 100 перебував стабільно трохи вище 2100. Але ближче до кінця нульових зростання відновилося. Вже до 2015-го IT-індустрія на хвилі цифрової трансформації економіки та суспільства знову «відросла», перетнувши позначку у 5000 пунктів індексу NASDAQ 100.

Далі зростання продовжилося – без особливих потрясінь, досить стабільно, в 2018-му індекс NASDAQ 100 вперше перевищив позначку 8000 пунктів, наприкінці 2019-го – 9000. А 31 січня були всі 10000 пунктів… але настала коронакриза — і до кінця березня індекс «здувся» до цілком логічних 6800.

Реклама на dsnews.ua

А потім почалося щось дивне. Індекс почав невпинно зростати, діставшись до рівня 10767 тиждень тому. Зараз трохи відкотився, до 10363, але дивина нікуди не поділася. Аналітики зіставляють показники NASDAQ з індексами бірж для промислових і сировинних компаній (такими, як S&P500 або NYSE) і бачать явну невідповідність. IT-індустрія у світі виконує все ж «сервісну роль», тобто в основі світової економіки лежать такі галузі, як енергетика, машинобудування, будівництво та сільське господарство. А ось IT-бізнес вторинний щодо них. І коли він починає зростати випереджаючими темпами – значить, щось не так. Швидше за все, акції технологічних компаній у бульбашці.

Джерело: NASDAQ
Джерело: NASDAQ

Зараз зіставлення темпів зростання NASDAQ 100 проти S&P500 показує, що співвідношення цін перевищило пік, який спостерігався при «бульбашці доткомів» у 2000-му. З одного боку – це явна спекулятивна активність. З іншого – світова IT-індустрія цієї весни справді отримала «чарівний пендель». Різко зросли доходи інтернет-магазинів, компаній онлайн-освіти, сервісів дистанційної роботи тощо. А виробники ноутбуків взагалі отримали на 30-40% більше доходу, ніж зазвичай.

Не цілком виправдане зростання

Індекс NASDAQ 100 завдяки інтернет-компаніям і компаніям-розробникам, які отримують вигоду від соціального дистанціювання, піднявся більш як на 50% порівняно з березневим дном. У результаті співвідношення ціни акцій та прибутку за ними сягло найвищого рівня за два десятиліття.

«Я не можу сказати однозначно, чи чекати на обвал в IT-бізнесі чи ні. Але «лихоманка» буде точно. Проблема того зростання, яке ми спостерігаємо зараз, – в тому, що воно не забезпечене зростанням реальної економіки. Швидше, навпаки: загалом економіка планети увійшла в найглибшу кризу з часів Другої Світової війни. Ще в 2018, 2019 р. індекс NASDAQ зростав разом зі світовою економікою, – пояснив у коментарі для «ДС» експерт дослідницької компанії Gartner Вадим Хвостовский. – Однак зараз промисловість падає, транспорт, будівництво, все або падає, або «завмерло». А ось IT – зростає. Так, ФРС США влила в економіку величезні гроші, і значна їхня частка дісталася сектору hi-tech. Але все одно без бази у вигляді промисловості і АПК компʼютерна галузь зростати не може – хіба що на спекуляціях».

За словами експерта, вже на кінець 2019 р. стало очевидно, що IT-індустрія «перегріта», в ній невиправдано багато грошей. Те, що в 1999-му називали «доткомом», сьогодні іменують «стартапом». І дуже вже багато IT-компаній роками і навіть десятиліттями існують у вигляді стартапів (що нелогічно): їхні імена знають усі, але прибутки вони не приносять. Зате справно поглинають багатомільйонні раунди інвестицій.

Uber, Twitter, WeWork, Airbnb – добре знайомі нам бренди, але вони або відверто збиткові, або мають дуже скромний прибуток при мільярдних обертах. З іншого боку, є «велика шістка» – Facebook, Amazon, Apple, Netflix і Google (т. зв. FAANG) – дуже стабільних і прибуткових корпорацій. Однак у 2018-му за короткий час вони втратили $1 трлн. Після зльоту влітку 2018-го компанії FAANG пережили блискавичне падіння до грудня: курс акцій Netflix опустився на 34,8% за рік; Facebook – на 33,7%; Apple Inc. – на 26,8%; Amazon.com Inc. – на 19,1%, а Google і його материнська структура Alphabet Inc. втратили 16,9%.

Потім справи у лідерів ринку більш-менш налагодилися, але стало зрозуміло: серйозної бази під зростанням індексу NASDAQ 100 немає.

«Величезний прибуток під час пандемії отримав Amazon, ще злетіли акції стрімінгових сервісів, всіляких додатків для проведення відеоконференцій (Netflix, Zoom), освіти, – говорить Вадим Хвостовский. – І навпаки, наблизилися до банкрутства такі програми для пасажирських перевезень, як Uber, Grab (у Південно-Східній Азії), Ola (Індія) і Didi Chuxing (Китай). І це природно, адже на карантині люди не користувалися послугами таксі. Ще в мінусі опинилися компанії у сфері коворкінгу, насамперед WeWork; схожа ситуація в секторі житла: у компаній Airbnb, Booking.com та їм подібних – адже потік туристів просто зник. Як наслідок ці проекти перестають бути вигідними для інвестування. Ті, кого ще вчора називали «революційними IT-компаніями», переживають важкі часи».

На фоні коронакризи стала очевидною стратегічна помилка: стартапи, що виглядали блискуче, насправді не використовують жодних інноваційних технологій — навіть якщо при цьому вони виглядають як IT-бізнес. Uber – це індустрія таксі, WeWork — оренди офісів, а Airbnb — бронювання житла. Звичайні, давно відомі послуги, до яких просто додали інтернет і кілька дотепних технологічних знахідок.

На відміну від них, Facebook, Amazon, Netflix і Google свого часу заснували нові ніші. Вони створили мережевий ефект: що більше людей використовують платформу, то кращою і кориснішою вона стає. І в цьому величезна вигода. Що більше постачальників конкурують за продаж на Amazon, то більше вибору і конкурентоспроможних цін пропонується покупцям. Ну а наявність безлічі клієнтів приваблює більше продавців.

А ось в таких бізнесах, як WeWork, мережевий ефект спрацьовує слабше. Барʼєри входу на ринок для конкурентів низькі, що ми бачимо на прикладі Uber. Колишній першопроходець тепер має чимало конкурентів – у Києві, наприклад, можна обрати з кількох дуже хороших подібних компаній. Така ж ситуація і з сайтами бронювання житла: до всіх зараз є доступ, порівнювати пропозиції легше. Airbnb був першим, але тепер у цій сфері технології більше не є конкурентною перевагою. Їх використовують всі, технології лише засіб, але не бізнес-ідея.

І це дуже схоже на «бум доткомів» 1998-2000 рр., коли компанія з продажу котячого корму через інтернет легко піднімала десяток-другий мільйонів доларів інвестицій тільки під ідею зі словом «інтернет». Хоча нічого революційного в ній не було.

Аналітики Bloomberg згадують, що в грудні 1980 р. була зафіксована максимальна вага однієї галузі (енергетичної) на світових фондових ринках – 29%. Тепер же все йде до того, що технологічна галузь може зайняти 37,5% всієї капіталізації (за оцінкою DataTrek Research).

Швидше за все, просто зараз ми стали свідками кінця «ралі» на біржі NASDAQ. Але і звук луснутої бульбашки ми теж навряд чи почуємо. Основні гравці, включаючи Apple, Samsung, FAANG, великі торгові майданчики і соцмережі, – всі вони нікуди не подінуться. Будуть втрачати або нарощувати прибутковість, зализувати фінансові рани і жити далі, вже з більш скромною капіталізацією. Іншими словами, нового краху доткомів не передбачається, швидше, бульбашка буде просто здуватися — можлива тривала стагнація.

    Реклама на dsnews.ua