• USD 39.6
  • EUR 42.2
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

Топ-10 компаній серед найбільших платників податків

Великий бізнес — велика відповідальність. Розповідаємо про компанії, які надають комплексну підтримку державі та суспільству у цей непростий час

Фінансування нагальних потреб держави і суспільства — це внесок у майбутню Перемогу
Фінансування нагальних потреб держави і суспільства — це внесок у майбутню Перемогу
Реклама на dsnews.ua

Відомо, що надходження від податків та інших платежів на користь держави є основною для утримання сектору безпеки і оборони. І це близько половини державного бюджету — решту потреб ми закриваємо за допомогою міжнародних партнерів (кредитів і грантів). Додамо конкретики. Торік загальний фонд держбюджету поповнився на 1,66 трлн грн, переважна більшість з яких — податкові та митні надходження. Найважливіші статті: ПДВ з ввезених та вироблених в Україні товарів, ПДФО та податок на прибуток підприємств.

Це вже доволі промовисті дані про структуру надходжень та загалом економіки. Утім, варто докладніше розповісти, які галузі найбільше наповнюють бюджети всіх рівнів та покращують показники.

За даними Державної податкової служби, торік найбільше податків, зборів і платежів до зведеного бюджету України надійшло від переробної промисловості і торгівлі (оптової та роздрібної). За перші два місяці поточного року ці галузі лишилися в лідерах, але на перше місце за наповненням бюджету вийшла фінансова та страхова діяльність, що принесла кожну п´яту гривню.

Частка галузей у зведеному бюджеті України в 2023 р., %
Джерело: ДПС України
Частка галузей у зведеному бюджеті України  в січні-лютому 2024 р., %
Джерело: ДПС України

Багатократне зростання платежів від фінустанов пов´язане із законодавчим збільшенням податкового навантаження на банки. Якщо винести за дужки цю адміністративну аномалію, то найкращу динаміку показує транспортно-складська галузь — зростання на 89,3 % (+9,2 млрд грн) порівняно з січнем-лютим 2023 р., торгівля та ремонт автотранспорту — 27,2% (+8,5 млрд грн) і переробна промисловість — 24,9 % (+6,6 млрд грн).

Реклама на dsnews.ua

Що ж до конкретних компаній, то в Україні діє офіційний реєстр великих платників податків, який, проте, не оприлюднюється під час великої війни (станом на початок 2022 р. в ньому значилося понад 1300 фірм). Утім, в публічному є рейтинг найбільших платників податків, ранжованих за виторгом. Дані системи YouControl за 2023 р. показують, що список очолюють "АТБ-Маркет" (181 млрд грн), енергомпанія D.TRADING (166 млрд грн) та Енергоатом (153 млрд грн), і загалом у десятку потрапили переважно гравці ринку енергетики та ритейлу, чи не найбільш концентрованих галузей в Україні. Ці числа дають уявлення про структуру української економіки та місця сили, де генеруються доходи, утім — на цьому варто наголосити — компанії з найбільшим доходом не обов´язково сплачують пропорційно великі відрахування в бюджет (суми залежать від прибутковості конкретного бізнесу та сфери його діяльності).

Власне, суми сплачених податків — це перша, але не єдина метрика, за якою можна оцінити компанії, що вкладаються в українські бюджети всіх рівнів. Зрозуміло, що енергетичні гіганти відраховують більше, ніж скажімо б´юті-мережа. Однак важливо брати до уваги розмір компанії, її залученість у різні (особливо прифронтові) регіони, складнощі, які бізнесу довелося долати під час війни та асортимент продукції або послуг, що він надає. Попри фокус на податках і зборах, важливо відзначити й необов´язкові платежі на користь держави та благодійну діяльність компаній. Зрештою будь яке фінансування нагальних потреб — як через податки, так і через безпосередню підтримку армії, вразливих верств населення, довкілля — можна вважати внеском у стійкість нашої країни перед екзистенційним викликом та в майбутню Перемогу.

Нижче, в алфавітному порядку, ми зібрали кейси компаній з різних галузей, які гідно витримали удари війни та продовжують підтримувати економіку, державні фінанси, спільноти і громадян. У них є чого повчитися.

BROCARD, ритейлер

Мережа BROCARD торік відрахувала до держбюджету 590 млн грн, а за перші два місяці поточного року — ще 130 млн грн.

Водночас розгалужена мережа магазинів і онлайн-ритейлер косметики та парфумерії створює середовище для розвитку суміжних бізнесів в усіх регіонах України —, отже, сприяє підприємницькій активності та додатковим відрахуванням на користь держави та громад. Важливо, що в останні роки компанія активно підтримує українських виробників і вже продає товари з позначкою Made in Ukraine від 26 брендів.

BROCARD та її працівники займаються благодійністю і волонерством. За час великої війни компанія підтримала ЗСУ на 200 млн грн (з них 5 млн грн отримав фонд "Повернись живим"). Крім прямої грошової підтримки армії, BROCARD допомогає продукцією, зброєю, обладнанням. Співробітники компанії, чиї 25 колег вже стали на оборону України, регулярно збирають кошти на спорядження для захисників.

Kernel, агрокомпанія

Компанія Kernel, найбільший в Україні виробник і експортер зернових культур, лідер світового ринку соняшникової олії, сплатила у 2023 р. до бюджетів усіх рівнів 4,4 млрд грн, з них 1,6 млрд — податку на прибуток. Також за попередній рік компанія спрямувала понад 1,7 млрд грн до місцевих бюджетів. Це вагома підтримка на місцях від агрокластерів Kernel, які представлені в різних областях України.

З першого дня повномасштабного вторгнення компанія підтримує ЗСУ, забезпечуючи підрозділи української армії необхідною технікою та обладнанням. За два роки обсяг допомоги сягнув понад 2,2 млрд грн. Придбали та передали військовим понад 1500 квадрокоптерів і БПЛА, 1400 одиниць автотранспорту, а також тепловізори, засоби зв’язку та інше обладнання.

Kernel обрав підхід надавати підтримку власними силами та ресурсами. Компанія безпосередньо контактує з постачальниками і самостійно забезпечує логістику, не акумулюючи адміністративні витрати. Вона прямо взаємодіє з чотирма бригадами ЗСУ — 95 ОДШБр, 93 ОМБр "Холодний Яр", 72 ОМБр ім. Чорних Запорожців, 14 ОМБр ім. князя Романа Великого.

Також компанія системно підтримує співробітників, які перебувають у лавах ЗСУ: виплачує їм щомісячну середню зарплату, надає матеріальну допомогу при пораненнях чи загибелі. За цими напрямками загалом сплачено понад 480 млн грн за два роки повномасштабного вторгнення. Для ветеранів компанія впроваджує програми реінтеграції, що включають освоєння нових професій, адаптацію робочих місць, надання юридичної допомоги, а також підтримки психологічного та фізичного здоров’я. Окремий напрям — працевлаштування людей з інвалідністю.

АТБ, ритейлер

АТБ, яка восени відзначила 30-річчя свого заснування благодійним марафоном у підтримку ЗСУ, є галузевим лідером за товарообігом, кількістю магазинів, чисельністю працівників, а також найбільшим платником податків у вітчизняному ритейлі.

Попри виклики часу компанії вдалося стати форпостом продовольчої безпеки країни. Протягом другого року війни вона сплатила до бюджетів всіх рівнів податків та зборів на загальну суму 25,06 млрд грн. Цей показник на 4,62 млрд грн перевищив фінансові результати попереднього року, хоча й тоді, у буремному 2022-му, на АТБ припало близько половини суми сплачених податків усіма ритейлерами країни.

Зі вказаної суми у 2023 р. до держбюджету пішли 16,49 млрд грн, до місцевих бюджетів — 6,02 млрд грн, до цільових фондів направлено 2,55 млрд грн.

Флагман корпорації – ТОВ "АТБ-Маркет" – у 2023-му платило 19,45 млрд грн податків та зборів. Для порівняння, аналогічний показник 2022 р. становив 15,63 млрд грн.

ДТЕК, енергетичний холдинг

Попри наслідки війни та систематичні атаки ворога на енергетичні об’єкти, компанія продовжує підтримувати економіку країни. За 2023 р. Група ДТЕК сплатила до держбюджету 40,2 млрд грн податків та зборів.

ДТЕК — диверсифікований енергетичний холдинг, до складу якого входять шість бізнесів. Енергетичні об’єкти компанії постійно зазнають ворожих обстрілів та, як наслідок, значних руйнувань. Усі теплоелектростанції ДТЕК були неодноразово атаковані ворогом. Внаслідок останньої масованої атаки по електростанціям 22 березня 2024 р. ДТЕК втратив 50% встановленої потужності, були пошкоджені або зруйновані майже всі енергоблоки Бурштинської та Ладижинсткої ТЕС.

Крім системної сплати податків, компанія не припиняє вкладати інвестиції у розвиток енергетики країни. З 24 лютого 2022 р. ДТЕК інвестував $1 млрд у мережі, електростанції, видобуток вугілля, нафто- та газовидобування. Один з ключових проєктів — будівництво під час війни Тилігульської ВЕС в Миколаївські області в 100 км від лінії фронту. ДТЕК увів в експлуатацію першу чергу ВЕС у травні 2023 р. Перша черга складається з 19 вітротурбін сумарною потужністю 114 МВт, її вартість становила 200 млн євро. Друга черга Тилігульської ВЕС буде складатися з 64 вітротурбін (по 6 МВт) із загальною потужністю 384 МВт. Після завершення всіх робіт потужність станції сягне 500 МВт і вона буде найбільшою ВЕС у Східній Європі. Загальні інвестиції ДТЕК в проєкт становитимуть €650 млн.

"Епіцентр", торговельна мережа і виробник

Група компаній "Епіцентр" торік збільшила суму сплачених податків і зборів майже на 15% – до понад 7,3 млрд грн, з них майже 1 млрд грн становив податок на прибуток.

Таким результатом "Епіцентр" завдячує постійному розвитку торговельної мережі та запуску нових підприємств в різних галузях. Група не тільки оперує мережами "Епіцентр" та "Нова Лінія", а й працює в агрокомплексі, має заводи з виробництва керамічної плитки, деревообробне підприємство, логістичні потужності тощо та планує інвестувати в проекти близько 100 млрд грн до 2030 р.

"Епіцентр" допомагає країні не лише обов´язковими відрахуваннями до бюджетів усіх рівнів. Група використовує значну частину власних ресурсів на підтримку держави і суспільства. З початку повномасштабного вторгнення ворога вона спрямувала на допомогу країні 2,8 млрд грн, а ще виділила для гуманітарних потреб власні приміщення, транспортний парк, робочу силу та стратегічні запаси товарів.

"Київстар", оператор комунікацій

Найбільший в Україні оператор комунікацій у 2023 р. сплатив податків і зборів до бюджетів усіх рівнів 10,8 млрд грн, з них понад 2,2 млрд податку на прибуток. Позаяк компанія працює в усіх регіонах, вона генерує частину доходів до місцевих бюджетів, яким, в умовах зниженої бізнес-активності та вимушеної міграції, критично бракує фінансового ресурсу. Торік до місцевих бюджетів було сплачено понад 33 млн грн, а також 430 млн грн ПДФО.

Утім, компанія не обмежується обов´язковими платежами на користь держави. З початку великої війни вона направила 1,8 млрд грн на благодійність. Серед проектів — забезпечення інтернетом 1,5 тис. укриттів, придбання захисного спорядження для 146 інженерно-саперних груп, допомога Львівському опіковому центру "Незламні", підтримка фонду допомоги армії "Повернись живим", навчання IT-технологіям дітей, що втратили батьків тощо. Також компанія системно підтримує співробітників, які захищають країну в лавах ЗСУ, виплачуючи їм щомісячну середню зарплату.

Однак головне завдання оператора телекомунікацій — забезпечення зв`язку для країни. З цією метою у 2023 році "Київстар" інвестував понад 6 млрд грн для відновлення мереж у постраждалих від війни населених пунктах і розвитку нових IT технологій та сервісів. У планах компанії в найближчі три роки інвестувати в Україні $600 млн.

"Метінвест", гірничо-металургійна група компаній

У 2023 р. Група "Метінвест", з урахуванням асоційованих компаній та спільних підприємств, перерахувала до бюджетів усіх рівнів в Україні 14,6 млрд грн податків і зборів. Серед найбільших за обсягом відрахувань — єдиний соціальний внесок, що становить 3,3 млрд грн, податок на прибуток — 3,2 млрд грн і податок на доходи фізичних осіб — понад 3 млрд грн.

Водночас українські підприємства Метінвесту торік збільшили плату за землю майже на 10% проти 2022 р. — до 1,2 млрд грн. Також зросли виплати екологічного податку — до 608 млн грн.

Вагомим джерелом наповнення державного та місцевих бюджетів України у 2023 р. стала плата за користування надрами в розмірі 2,2 млрд грн.

Крім того, від початку повномасштабної війни Метінвест спрямував на допомогу Україні та її громадянам 4,8 млрд грн, з яких понад 2,5 млрд грн — на потреби армії в межах мілітарної ініціативи Сталевий Фронт Ріната Ахметова. Компанія стала найбільшим серед приватного бізнесу в Україні донором ЗСУ, постачає обладнання і техніку, а також виготовляє сталеві вироби для фронту.

Відкриття морського коридору в серпні 2023 р. дало змогу Метінвесту відновити експорт гірничо-металургійної продукції, який був заблокований від початку вторгнення. Як наслідок, компанія почала поступово збільшувати завантаженість металургійних комбінатів із 50% до 75%, ГЗК — із 35-40% до 80%, а отже, зростають і податкові надходження.

Цього лютого Метінвест увів в експлуатацію 11 лаву з видобутку коксівного вугілля в 10 блоці шахтоуправління "Покровське", яка дасть можливість видобути майже 1 млн т вугілля. Збільшення видобутку — це підтримка прифронтового регіону та зростання податкових виплат.

МХП, міжнародна компанія у сфері харчових та агротехнологій

Компанія інвестує в економіку та фінансову стійкість країни в умовах повномасштабної війни. У 2023 р. підприємства компанії МХП перерахували до бюджетів всіх рівнів понад 6 млрд грн у вигляді податкових нарахувань, внесків і зборів. За даними "Forbes Україна", таким чином, МХП торік знову стала найбільшим платником податків в аграрному секторі країни.

Від початку повномасштабного вторгнення компанія МХП бачить свою роль в підтримці продовольчої безпеки та економіки України. Разом зі стратегічним партнером Благодійним фондом "МХП — Громаді" реалізує соціальні проєкти, спрямовані на підтримку тих, хто цього потребує найбільше, розвиває громади, підтримує важливі мистецькі ініціативи, утверджуючи українську культуру. 

Компанія розвиває програму "МХП Поруч" — надає індивідуальний супровід та комплексну підтримку військовим, ветеранам, їхнім родинам та тим, хто чекає близьких з війни. Програма спрямована на співробітників компанії та жителів громад. 

"Укрнафта", нафтовидобувна компанія і оператор АЗС

Торік "Укрнафта" сплатила понад 25,7 млрд грн податків, що на 42% більше, ніж у довоєнному 2021 р. Понад 4 млрд грн з цієї суми становив податок на прибуток. Примітно, що такі високі результати компанія показали за перший рік перебування у державній власності.

Крім поповнення бюджету, а отже, оборонних спроможностей держави, "Укрнафта" допомагає армії й безпосередньо. Так, у співпраці з БФ "Повернись живим" компанія вкладається у проекти із забезпечення українського війська, зокрема, пікапами для пошуку і рятування екіпажів.

Загалом у 2023 р. "Укрнафта" надала матеріальної допомоги Силам оборони майже на 700 млн грн. Йдеться про кошти, що пішли на військову техніку, зброю та лікарні, а також про підтримку ресурсами — пальним і власною спецтехнікою з фахівцями, які розбирають завали після російських обстрілів.

"Фармак", фармацевтична компанія 

У 2023 р. лідер фармацевтичного ринку України, компанія "Фармак", сплатила до держбюджету податків та зборів у розмірі 914,6 млн грн. Сума податкових відрахувань компанії за останні п´ять років становила понад 4,1 млрд грн. Компанія "Фармак" є найбільшим платником податків серед виробників ліків в Україні.

Крім поповнення бюджету країни, "Фармак" та Благодійний фонд родини Жебрівських підтримує армію, надає благодійну допомогу закладам освіти, охорони здоров’я та культури. Від 24 лютого 2022 р. сума благодійної допомоги від компанії становила понад 204 млн грн.

    Реклама на dsnews.ua