• USD 26.4
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Вітренко пояснив, як Кремль шантажує Європу через "Північний потік-2"

Шанси на те, що газопровід "Північний потік-2" запрацює у комерційному режимі найближчим часом, є не дуже високими. Разом з тим Росія продовжує шантажувати Європу, штучно створюючи дефіцит газу.

Реклама на dsnews.ua

Про це 23 вересня повідомив голова НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко, інформує "ДС".

Він зазначив, що після позитивного голосування щодо санкцій у Конгресі США, а також рішенням німецького регулятора допустити польських спеціалістів до процесу розгляду заявки оператора "Північного потоку-2" на сертифікацію, "шанси на те, що цей газопровід запрацює у комерційному режимі найближчим часом, є не такі вже й високі". 

Разом з тим він констатував, що Кремль прямо шантажує Європу. "Вони поглиблюють дефіцит газу в Європі, наприклад, скоротивши транзит через Україну в півтора раза. Як наслідок — ціни на газ в Європі б'ють рекорди. У такій ситуації Кремль каже: хочете більше газу, дайте нам запустити "Північний потік-2".

Ми викриваємо цей шантаж. Ми вказуємо на невідповідність європейському законодавству. І справжні партнери України у Конгресі США допомагають шляхом санкцій, щоб "Північний потік-2" не запрацював через такий шантаж з боку Кремля. Що ж тоді робити з дефіцитом газу в Європі? Відповідь є простою: "Газпром" має терміново збільшити транзит через Україну", — написав голова НАК у себе в Facebook.

За словами Вітренка, Кремль запевняє, що для цього європейські компанії нібито мають більше купувати газу, мовляв, проблема в тому, що європейські компанії відмовляються купувати газ. 

"Це неправда. І це легко перевірити. Для цього "Газпром" має прямо зараз почати на своїй електронній платформі виставляти своїм європейським контрагентам пропозицію газу з точкою передачі на кордоні РФ-Україна (газовимірювальна станція "Суджа"). Тоді європейські контрагенти "Газпрому" зможуть самі забронювати транзит через Україну. На нашій стороні якраз проблем точно немає, у нас все відкрито і доступно. Мало того, той факт, що "Газпром" цього не робить, якраз вказує на те, що він зловживає своїм домінуючим становищем на європейському ринку, штучно обмежуючи пропозицію і фактично блокуючи доступ третіх сторін до транзитних газопроводів. Тобто "Газпром" не грає за європейськими правилами, і Кремль продовжує використовувати газ як геополітичну зброю проти Європи й проти України", — пояснив Вітренко.

Він також зауважив, що "Газпром" після запуску "Північного потоку-2" цілком може "обсяги, які зараз йдуть через Україну, перевести на цей новий газогін, тому газу більше не стане, просто зміниться маршрут". 

"Так, за поточним контрактом "Газпром" має платити за 40 млрд кубометрів транзиту через Україну. Путін каже, що вони будуть виконувати вимоги контракту. Але ці вимоги — "качай або плати". Тобто можна платити, і не качати. Тому фізичних обсягів транзиту може і не бути із запуском "Північного потоку-2", — резюмував голова НАК "Нафтогаз Україна".

Нагадаємо, 21 липня 2021 року США та Німеччина офіційно домовились про завершення будівництва газопроводу "Північний потік-2", який постачатиме газ з Росії до Західної Європи в обхід України.

Під час візиту в США на початку вересня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна розраховує на гарантії з боку Сполучених Штатів у разі добудови та введення в експлуатацію російського газопроводу. Раніше він також заявляв, що Україна не погоджується на формат узгодженої позиції щодо "Північного потоку-2" (Nord Stream 2) між Німеччиною та США.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua