• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Зустрічайте ринок. Як "Нафтогаз" продасть газ для населення за європейськими "маяками"

Уряд втратив право регулювати ціну газу для населення, яка відтепер буде визначатися балансом попиту та пропозиції. І НАК «Нафтогаз України» оприлюднила нові умови продажу газу. Що це означає для побутових споживачів?

Фото: unian.net
Фото: unian.net
Реклама на dsnews.ua

Нова реальність

З 1 серпня офіційно стартував ринок газу для поставок побутовим споживачам. Жодних важливих документів не було ухвалено – просто закінчився термін дії постанови Кабінету Міністрів, якою кілька разів поспіль для НАК «Нафтогаз України» продовжувалася дія спеціальних зобовʼязань з постачання природного газу для населення. Спецзобовʼязання «Нафтогазу», які ще називали ПСО (PSO, Public Service Obligation), зобовʼязували його продавати газ компаніям із збуту газу, які потім продавали ресурс населенню.

Як вже описувала «ДС», Кабмін продовжував дію цього режиму ПСО спершу через те, що не хотів випускати з рук контроль за ціною газу для своїх споживачів, а в останній раз – оскільки не встиг провести конкурс з визначення компанії-постачальника газу «останньої надії». Конкурс на початку серпня був проведений, постачальником «останньої надії" вибрали «Нафтогаз», і тепер ніщо не заважало виконати зобовʼязання Кабміну щодо запровадження ринку газу для населення.

Що ж зміниться для домогосподарств з 1 серпня в постачаннях газу? На перший погляд, практично нічого. Переважна більшість побутових споживачів цього поки навіть не відчують, оскільки постачальники газу ще не вступили в жорстку конкуренцію за них і не проявили себе повною мірою як суперники.

Привʼязка до Європи залишиться

Поки що тільки НАК «Нафтогаз» відреагував за введення ринку – компанія оприлюднила нові умови продажу газу для компаній із збуту газу після скасування ПСО. Зокрема, «Нафтогаз» запропонував усім постачальникам газу укласти з її комерційним дивізіоном – ТОВ «Нафтогаз Трейдінг» — річні контракти на постачання газу з щомісячним формульним визначенням ціни, при цьому вона буде відома ще до початку місяця поставки, а не в кінці, як це відбувається зараз. Це означає, що і населення зможе знати ціну газу заздалегідь, до початку місяця поставки.

«Нафтогаз» оголосив, що ціна за річними контрактами буде визначатися, виходячи з котирувань міжнародних газових хабів, поточного ринкового спреду, а також умов поставок. «Запропонована формульна ціна є прогнозованою і такою, що повністю відповідає ринковим ціновими індикаторами і не створює перекосів на ринку», — обіцяє «Нафтогаз».

Реклама на dsnews.ua

Зокрема, як випливає зі зразків пропонованих «Нафтогазом» договорів на продаж газу постачальникам, ціна блакитного палива буде визначатися за формулою:

Ціна = ((Ціна NCGFM + 1,95) x KGCV x КНБУ) + ПДВ,

Де:

Ціна – ціна купівлі-продажу газу, гривень за 1 тис. куб. м;

Ціна NCGFM – середньоарифметичне значення фактичних цін (Settlement Price) природного газу на наступний місяць поставки (Front Month) на німецькому газовому хабі (NCG) за період з 1 по 22 число місяця, попереднього до періоду поставки, згідно з інформацією біржі Powernext/EEX в євро/МВт·год;

1,95 – спред до хабу NCG (цей рівень спреду фіксується до кінця 2020 р. і в подальшому може бути переглянутий за згодою сторін);.

KGCV – коефіцієнт КGCV становить 10,6, він використовується для переведення газу з енергетичних одиниць (євро/МВт·год) у фізичні (тис. куб. м);

КНБУ – середньоарифметичний фактичний обмінний курс гривні до євро за період з 1 по 22 число місяця, попереднього до періоду поставки, визначеного у відповідності з щоденним курсом НБУ.

Тож, як видно з формули, привʼязка ціни пропонованого «Нафтогазом» ресурсу до європейських «маяків» залишиться.

Контракти на будь-який смак

В межах річного контракту «Нафтогаз» пропонує різні умови оплати газу: 100% передоплата; оплата частинами за кожні 10 днів продажу; оплата до 25 числа місяця, наступного після місяця поставки.

При цьому «Нафтогаз» обіцяє, що найближчим часом представить нову лінійку продуктів (тобто різних умов постачання) для всіх учасників газового ринку, і кожен зможе обрати для себе той, який йому підходить: річний контракт, квартальний або контракт на місяць. Квартальні контракти на постачання газу «Нафтогаз» буде реалізовувати через майданчик Української енергетичної біржі вже наступного тижня. Зараз «Нафтогаз» пропонує на біржі контракти на місяць.

Однак це не означає, що весь газ, який населення після 1 серпня буде купувати у своїх місцевих газових компаній, буде саме від «Нафтогазу» — постачальники для подальших поставок населенню можуть купувати ресурс де завгодно, у тому числі – імпортувати. Раніше глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв в одному зі своїх інтервʼю вже говорив, що в цьому році газозбутові компанії стали активно купувати газ «на стороні», а не у «Нафтогазу», і частка таких покупок стала сягати 60%.

Крім того, як писала «ДС», тепер побутовим споживачам значно простіше змінити постачальника, якщо та компанія, яка постачає газ, перестала задовольняти клієнта, або зʼявився більш вигідний варіант закупівлі газу.

Чекайте на підвищення ціни

Максим Рабинович, директор ТОВ «Газопостачальна компанія (ЦПК) «Нафтогаз України», зазначив, що введення ринку газу для населення створить запит і на інші елементи інфраструктури ринку. Зокрема, він упевнений, що в майбутньому зʼявиться єдине сховище клієнтських баз даних та майданчики, де можна буде порівняти пропозиції різних постачальників.

Поки що в найближчій перспективі з упевненістю можна прогнозувати лише те, що до кінця 2020 р. ціна на газ зросте. Як повідомляв «Нафтогаз», у липні оптова ціна для населення, виробників тепла та інших категорій споживачів, які отримували газ в рамках ПСО, зросла порівняно з червнем на 7% до 2,3 грн за 1 куб м (без урахування ПДВ, націнки газзбутів і витрат на транспортування газу магістральними і розподільними мережами).

«Нафтогаз» пояснив це зростання тим, що в кінці червня-початку липня ціни на газ на європейських хабах стали підвищуватися, і вони будуть зростати до наближення опалювального сезону. Однак, згідно з прогнозом «Нафтогазу», ціна на газ в розпал нинішнього опалювального сезону буде нижчою, ніж у 2019 р. на 20-30%. Нагадаємо, що в жовтні 2019 р. роздрібна ціна газу для населення в залежності від регіону становила 5,69-6,32 грн за 1 куб м, в листопаді – 6,53-7,09 грн, у грудні – 5,77-6,3 грн за 1 куб м. тобто цього року, якщо вірити прогнозу, ціна за "куб" буде приблизно на 2 грн нижчою — близько 4,4 грн.

    Реклама на dsnews.ua