• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Чому Зеленський за півтора роки не зміг знайти нового Трубу у ДБР — інтерв'ю з Євгеном Магдою

Про долю комісії з обрання кандидатів на посаду директора ДБР та ігри Банкової з Заходом навколо неї "ДС" поговорила з директором Інституту світової політики Євгеном Магдою

Євген Магда / hronika.info
Євген Магда / hronika.info
Реклама на dsnews.ua

«ДС» З грудня 2019 року в Україні відсутній повноцінний керівник Державного бюро розслідувань, а конкурсна комісія, яка б відібрала кандидатів на цю посаду, досі не може почати роботу — до неї не хочуть делегувати своїх представників міжнародні організації. Останню відмову, яка щойно відбулася, прокоментував глава правоохоронного комітету парламенту Денис Монастирський, мовляв, для міжнародних організацій створення і діяльність ДБР не є пріоритетом. Чи не занадто дивне пояснення?

Є.М. Думаю, він хоче довести, що західні партнери відмовляються від своїх попередніх зобов’язань. І тут, вочевидь, звучить підтекст (проти волі Монастирського), що коли президентом був Порошенко, то достатньо активною була співпраця з міжнародними організаціями, а зараз цього не відбувається.

Гадаю, міжнародні організації, які значною мірою були локомотивом антикорупційних реформ та реформ корпоративного управління в Україні, дуже добре знають стан справ — у них є для цього необхідна інформація з посольств західних держав і від активістів. Тому вони не будуть влазити в історію з цією комісією, аби бути простими статистами (згідно з законом "Про Державне бюро розслідувань" рішення конкурсної комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосували не менше п’яти її членів; всього їх девʼять, з яких троє від міжнародних організацій — "ДС".). Я не виключаю якихось змін до українського законодавства в цьому контексті, але тоді стане ще більш очевидним, що наші західні партнери не хочуть співпрацювати з командою Зеленського.

Це свідчить ще й про те, що всі слова про боротьбу з корупцією та про інші цікаві речі виявилися лише словами і жодної конкретики тут немає. Натомість є прагнення поставити своїх людей у ДБР, САП, всюди, де тільки можливо. Тому або доведеться зрозуміти, що антикорупційні і правоохоронні органи повинні бути незалежними, або ганьбитися далі, вибір за ними.

«ДС» Призначення до згаданої конкурсної комісії представників від Ради і від Офісу президента відбулися ще минулого року — всього їх шість. Згідно з закономо про ДБР конкурсна комісія вважається повноважною у разі затвердження в її складі не менше шести осіб. То ж чому Банкова не дасть команду на початок роботи і продовжує чекати представників від міжнародних організацій?

Є.М. Якщо комісія запрацює в такому складі і відбере кандидата в директори ДБР, то ця людина просто закриє для себе можливість для будь-якої співпраці з західними партнерами, це абсолютно очевидно.

«ДС» Чи захоче Банкова вийти з тупика — змінити регламент роботи комісії так, щоб міжнародні експерти відігравали більшу роль, ніж зараз за законом, ухваленим «слугами»?

Реклама на dsnews.ua

Є.М. Справа в тому, що це означатиме для них самим себе відшмагати, як унтер-офіцерська вдова. Взагалі, одна з суттєвих помилок представників державної влади в Україні в тому, що вони вважають наших партнерів на Заході некомпетентними в справах, які відбуваються в Україні, і їхні прагнення щось пересмикнути нікому не помітні, хоча це далеко не так.

«ДС» Чи може бути заява Монастирського елементом нової антизахідної риторики влади, ознакою зміни настроїв у команді Зеленського?

Є.М. Якщо ми проаналізуємо уважно заяви Зеленського, інших представників влади, то дійсно помітимо зростаючу антизахідну риторику: а чому ми не в НАТО, а дайте нам відповідь, а зробіть одне, інше… Це, можливо, подобається частині виборців Зеленського, але, напевне, не подобається людям, які брали участь в Революції Гідності, які виходили за європейські цінності, які говорили, що хочуть реальної боротьби з корупцією. Коли методи Януковича повертаються не в форматі фільму жахів, а в форматі комедії, то це, насправді, не впливає на їхній зміст, це впливає тільки на сприйняття, на те, що ця гірка пігулка обгорнута в солодку оболонку, не більше, а зміст залишається таким же шкідливим для України.

Я думаю, що поточна ситуація може тривати достатньо довго, але врешті терпець українців урветься. Інше питання, що ми втрачаємо суб’єктність. Скажімо, на майбутньому жовтневому саміті ЄС питання і про Коболєва, і про САП, і про ДБР виникнуть ще в процесі підготовки до порядку денного. Як цього можна не розуміти, я не знаю. Навіть на півкроку вперед достатньо подивитись, щоб зрозуміти, наскільки хибною є ця тактика.

«ДС» Якою може бути доля конкурсу на зайняття посади директора ДБР?

Є.М. Проблема в тому, що обрання керівника ДБР за раціональними принципами та за участі західних партнерів може привести на цю посаду людину, непідконтрольну Зеленському. А цього його команда допустити не може. Ось з цього й треба виходити…

    Реклама на dsnews.ua