• USD 36.6
  • EUR 38.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Євген Романенко: Ми побачимо бум розрахунків у криптовалюті, всі технології в Україні є

Економіст-лібертаріанець про можливу експансію криптовалют у повсякденні розрахунки та бухгалтерський облік

Євген Романенко:
Євген Романенко
Реклама на dsnews.ua

Євген Романенко працює в криптоіндустрії шість років і наразі є амбасадором Trustee Global, оператора депозитарного гаманця віртуальної валюти, авторизованої в Литві.

— Буде повоєнна Україна, її доведеться відновлювати, багато чого налагоджувати: фінансову систему, податкову тощо. Які тут можуть бути нові погляди на фінансову систему, альтернативи, які дадуть країні, що втратила робочі руки і чимало підприємств, поштовх для розвитку?

— Гарне питання. Але його треба ставити не щодо фінансів, бо фінанси — це лише інструмент отримання якогось результату. Що стосується економіки України та грошей, однозначно, я б сказав таке: проблеми багато в чому спричинені фіатною грошовою системою під назвою українська гривня, яку держава успішно девальвує.

Ми, як економісти, розуміємо, що гроші не можуть бути одні, їх обов'язково має бути багато видів. Ми живемо в тому світі, де багато видів грошей — і буде ще більше. Адаптація грошей, альтернативних фіатній гривні, просто неминуча, вона вже відбувається. Ті ж криптовалюти, USDT — це вже локальний засіб платежу. Засіб платежу та засіб обміну. Тож що більше людей ними користуватимуться, то менше вони матимуть проблем з боку Національного банку і не тільки, які елементарно ускладнюють транзакції (я вже про донати не говорю).

Ось свіжий приклад. Нещодавно у Вінниці один із благодійних фондів звернувся до мене, каже, що "хочемо приймати у криптовалюті, про крипту знаємо, але не робимо". Чому? Ну, тому що не зробили цей простенький крок — не завели криптовалютної адреси. Відкривають гаманець, заводять адресу, публікують на сайті — і вже ніби переодягаються в інший одяг, і вже почуваються інакше. У них руки розв'язані. Ось так це має відбуватися. На мій погляд, ми побачимо масове прийняття та появу "крипти" в повсякденних розрахунках… Ті, хто до сьогодні на неї дивився з думкою "херня якась це ваша", вже дивитимуться на неї як на дуже практичний інструмент.

— А наскільки до цього готові представники влади? Зараз начебто всі такі сучасні…

— Відповідь очевидна. До цього влада не готова і не може бути готова, бо це пряма загроза її владі, вибач за тавтологію. Можновладці, звичайно ж, знають про "крипту", і, звичайно ж, намагаються її регулювати. Але, як ми бачимо з панельної дискусії на iForum [інтерв'ю відбулося 10 серпня на полях форуму, про який ми писали у великому репортажі, — "ДС"], вони погано розуміють, що регулювати це не можна. Точніше, вони добре розуміють, що регулювати "крипту" не можна, але вони не можуть в цьому публічно зізнатися. Вони чудово розуміють, що швидше за все створюють видимість того, як намагаються щось регулювати.

Реклама на dsnews.ua

Це все не заважає "крипті" жити і адаптуватися, бо можновладці роблять безкоштовний піар, та й узагалі їй не заважають. Щоб користуватися криптовалютою, всі технології є — бери й користуйся.

— Чи може після війни скластися ситуація, коли, умовно кажучи, народ та підприємці дедалі активніше користуватимуться криптовалютою? Ми сьогодні чули, що Україна — третя у світі за обсягом криптовалютних операцій. Чи може так скластися, що народ та бізнес її використовуватимуть, хай навіть начхавши на владу? Така ситуація можлива? Друга частина питання — чи змиритися з цим владі?

— Це не просто можливо, така ситуація вже є. Ми говоримо лише про зростання її параметрів. Сьогодні криптовалютою володіє чи то 10%, чи то 13% українців. Завтра буде 20%, третина, половина населення. Влада дивитиметься на це як… Ну, ось тече вода, йде дощ — і що ти можеш з ним зробити? Ти можеш поставити парасольку, покрівлю покрити якусь, сховатися, розповісти про те, що дощ кислотний, але дощ йде поза твоєю волею.

Оскільки криптовалютою користуються люди, що ти можеш зробити з людьми? Видати закон, налякати тощо. Ти ж не можеш контролювати ці транзакції! Вони задовольняють потреби людей, вони вирішують завдання хоча б трансферту грошей швидко, миттєво і куди потрібно. Це дає можливість зберегти цінності у фіатній системі.

— Але це не дозволяє бізнесу працювати спокійно.

— У бізнесу інше завдання — інтеграції "крипти". Тобто, грубо кажучи, як поставити криптовалюту на баланс, використовуючи її як нематеріальний актив. Ось якщо це завдання буде вирішене — на мій погляд, воно зараз не вирішене — багато чого зміниться. Тобто це два різні світи. "Крипта" чудово підходить фізичним особам, але як з нею працювати юридичним — велике питання. На мою думку, знайдене практичне рішення. Директор тримає криптогаманець, і якось це враховується або взагалі не враховується в активах — головне, щоб це працювало. Але є ще бухгалтерський облік. За великим рахунком — це проблема не людей, а держави, як жити з криптовалютою. Люди працюватимуть із "криптою" неминуче.

— Але це все ж таки проблема людей, у наведеному випадку — бізнесу. Якщо він не може поставити "крипту" на баланс…

— Нехай вимагає в держави інструкцій. Або фірми працюватимуть з "криптою", не ставлячи її на баланс…

— Тобто знову тіньова економіка?

— Так, але я б сказав, що це не тіньова, а абсолютно нормальна економіка. З погляду економіста Австрійської школи немає ні сірої, ні білої, ні чорної економіки, є просто економічна діяльність людей — і все. А "крипта" добре справляється з роллю засобу платежу.

— Все ж таки, твоя особиста думка, чи зможе після війни Україна відродитися, чи зможе стати кращою, ніж була? Що заважає, а що навпаки?

— Проблема в тому, що українці поки що погано розуміють, що їм заважає держава. Я б сказав, що стосовно держави українці живуть у тій самій ілюзії, як 30 років перебували в ілюзії щодо Росії. Але держава не кидає бомби, а повільно руйнує бізнес, повільно гальмує економічне зростання, робить країну бідною. Але ми цього не бачимо миттєво. Це не ракета, яка до будинку прилітає, це процес…

    Реклама на dsnews.ua