• USD 39.5
  • EUR 42.2
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Що лікує волоський горіх? Як прикметники "волоський" та "грецький" стали синонімами

Користь волоського (інакше — грецького) горіха свого часу забезпечила йому славу "хліба майбутнього". Адже його століттями цінують не лише за відмінний смак, а й за унікальні цілительські здібності

Реклама на dsnews.ua

Горіх з ядерцем, що формою нагадує мозок, вважається однією з перших рослин, окультурених людиною. Найстаріші останки цього ботанічного дива, що належать до зарзійської культури (майбутня територія історичної Персії), датуються 8000 роком до н.е.

З цієї причини в Стародавній Греції, якій людство завдячує першими письмовими свідченнями про користь незвичайного горіха, його називали перським. У свою чергу, стародавні римляни, які отримали новинку завдяки сусідам, почали називати її грецьким горіхом (nux graeca). Потім, щоправда, були ще інші назви, але всі вони звелися до одного-єдиного слова: "горіх". Про що говорить така стислість, можуть докладно розповісти жителі регіону, де термін "гриб" означає ніщо інше — тільки "білий гриб, боровик".

До речі, в частині європейських країн ця давньоримська традиція збереглася досі: якщо в кулінарному рецепті вказані горіхи без уточнення їхньої назви, то вони за замовчуванням волоські.

Але звідки ж тоді взялося визначення "волоські"?

Горіх волоський чи горіх грецький?

Щоб розібратися в українських назвах найпопулярнішого з горіхів, необхідно здійснити невеликий екскурс у минуле.

Так виглядає ще не знятий дерева стиглий волоський горіх
Так виглядає ще не знятий дерева стиглий волоський горіх
Реклама на dsnews.ua

У давнину представники німецьких племен, що населяли чималу частину Європи, називали римлян вальхами (давньоверхньонімецьке Walh). У низці слов'янських мов це слово трансформувалося у "влохи" або "волохи", і в пору великих римських завоювань стало відноситися до жителів усіх держав, що романізувалися.

Оскільки саме "волохи" свого часу стали джерелом чудових горіхів для багатьох мешканців слов'янських земель, їх, відповідно, стали називати волоськими або влоськими (порівняти хоч із польським orzech włoski).

Однак тієї ж пори ті ж горіхи їхали ще й знаменитим шляхом "з варяг у греки". Як наслідок, мешканцям прилеглих до нього територій їх стало звичніше "по-древньоримськи" величати грецькими. У результаті в Україні одна й та сама рослина, як і її плоди, досі звуть і волоським, і грецьким горіхом.

Волоський горіх: калорійність, склад, користь

Як і більшість плодів з довгою історією, грецько-волоський горіх спочатку "купив" цінителів приємним смаком, чудовою здатністю до зберігання та високою поживністю. Калорійність волоського горіха становить 654 кКал/100 г. Не дивно, що вже великий Гіппократ став рекомендувати смачні ядра літнім та вагітним як надійне джерело додаткової енергії.

У наші ж дні слава волоського горіха як калорійної бомби могла б, навпаки, зробити його гастрономічною персоною нон-грата, якби не унікальний склад. Справа в тому, що стиглий горіховий "мозок" містить майже всі речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності людського організму. У тому числі такі цінні мікроелементи як калій, кальцій, залізо, йод, магній та марганець, мідь та хром.

Олія ж, з якої ядро волоського горіха складається на 60%, не поступається найкращій оливковій у здатності боротися з "поганим" холестерином і протистояти атеросклерозу. Рівні вони і за вмістом антиоксидантного вітаміну Е, відомого також як вітамін молодості або вітамін продовження роду.

Завдяки високому вмісту вітаміну Е та важливих амінокислот, волоський горіх здавна вважається відмінним помічником у терапії чоловічої та жіночої безплідності.
Завдяки високому вмісту вітаміну Е та важливих амінокислот, волоський горіх здавна вважається відмінним помічником у терапії чоловічої та жіночої безплідності.

А ще смачні та поживні начинки "царського горіха" містять безліч біологічно активних нутрієнтів, що гармонізують обмін речовин і масу тіла, що перешкоджають дегенерації тканин і уповільнюють старіння.

Так, наприклад, волоські горіхи багаті на лецитин, здатний захищати від пошкоджень нервові волокна і "лагодити" клітини печінки. Ось чому їхнє вживання покращує пам'ять та когнітивні здібності, а також надає сили, принагідно налагоджуючи процеси травлення та детоксикації, що нерідко порушуються з віком.

А амінокислота аргінін стимулює утворення нових капілярів, відновлення тканин та підтримку імунітету, через що волоський горіх допомагає "виходжувати" людей, які постраждали як від різних інфекцій, так і від травм, опіків, радіаційних уражень тощо. Адже за вмістом цієї цінної речовини в природних продуктах харчування наш сьогоднішній герой поступається лише насінню гарбуза.

Кому не можна їсти волоський горіх

На жаль, як будь-який продукт, що має виражені цілющі властивості, волоський горіх має протипоказання. У першу чергу, це підвищена чутливість до його діючих речовин, здатна викликати розвиток різних алергічних реакцій. Інше питання, що оскільки левова частка всіх аутоімунних розладів пов'язана з білковою складовою, люди, які не переносять цілісні горіхи, горіхову олію нерідко можуть вживати без проблем.

Олія волоського горіха – цінний дієтичний продукт, що рідко викликає алергію.
Олія волоського горіха – цінний дієтичний продукт, що рідко викликає алергію.

Ще одним "каменем спотикання" є клітковина, на частку якої припадає 7% ядер волоського горіха. З цієї причини воно, як і інше насіння, а також сирі фрукти, овочі та зелень, не показані при гострих запаленнях органів шлунково-кишкового тракту.

В інших випадках йдеться не про заборону, а про розумне обмеження споживання горіхів. Адже в будь-якому разі вони залишаються дарами природи зі складним і різноспрямованим складом.

Так, наприклад, як джерело тираміну, волоські горіхи, подібно до витриманого сиру, можуть провокувати мігрень. Як стимулятор кровотворення, згущуватимуть кров. Як багате джерело жирів, можуть "ображати" нездорову підшлункову залозу і т.д.

Скільки можна їсти волоських горіхів на день і що вони лікують

Звичайно, всі перелічені вище властивості волоського горіха — лише мала частина його здібностей. Адже ще, наприклад, завдяки бактерицидній та протизапальній діях, смачні ядра допомагають справлятися з великою кількістю інфекційних захворювань – починаючи від сезонних застуд і закінчуючи туберкульозом.

За рахунок поєднання вітамінно-мінеральної складової з біологічно активними речовинами волоські горіхи сприяють збереженню потрібної щільності кісток, еластичності зв'язок і судин, рухливості суглобів, а також можуть боротися з багатьма розладами обміну речовин. Тому вони показані як при надлишку, так і при дефіциті маси тіла, порушеннях ліпідного обміну, підвищеному рівні цукру.

Не менш цінна здатність горіхового "мозку" впливати на нервову систему та гармонізувати психічні процеси. Як наслідок, збагачений волоськими горіхами сніданок сприятиме продуктивній роботі, а вечеря – спокійному сну.

Декілька ядер волоського горіха – відмінна профілактика багатьох недуг
Декілька ядер волоського горіха – відмінна профілактика багатьох недуг

Словом, за відсутності прямих протипоказань до прийому волоських горіхів, важко знайти недугу, за якої вони не були б корисні. Головне тільки не помилитись із дозою.

На сьогоднішній день оптимальною схемою вживання дієтологи вважають щоденний прийом ядер 3-5 горіхів. При цьому їх можна їсти "живцем" або додавати до салату, десерту, мюслів тощо.

З іншого боку, здоровій людині не завдасть шкоди і разове споживання вмісту 10-15 волоських горіхів, тому що в середньому це буде приблизно 100 г чистих горіхових ядер. Але цю межу перевищувати не варто: одночасний надлишок горіхових жирів, білків і клітковини загрожує нетравленням та розвитком діареї.

    Реклама на dsnews.ua