• USD 28.6
  • EUR 34.2
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

"Немає ніякої користі": керівник КМІС розкритикував "опитування Зеленського"

Реклама на dsnews.ua

Очільник Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто вважає, що результати опитування, проведеного у день виборів за ініціативи президента Володимира Зеленського, не можна використати, щоб обґрунтувати якесь рішення

Свою думку щодо "Пʼяти питань від президента" Паніотто висловив у Facebook, передає "ДС".

Соціолог вважає, що опитування фактично було "непрофесійно проведеним екзитполом", і його результати не є репрезентативними ані для населення України в цілому (оскільки опитати планували лише тих, хто бере участь у виборах), ані для тих 37% населення, які голосували цього разу. 

"Звичайний екзит-пол проводиться нейтральною організацію, і соціологи намагаються опитати всіх, хто потрапив до вибірки, щоб забезпечити рівну ймовірність кожного потрапити до опитування. А опитування Зеленського було персонізованим опитуванням президента і його політичної сили, тому участь його прихильників була суттєво вищою, ніж прихильників інших партій (наприклад, 67% прихильників "Слуги народу" і 27% прихильників "ЄС"). До того ж. фактично, опитували добровольців, тих, хто висловив бажання взяти участь, що підсилило ефект самовідбору", — пояснив Володимир Паніотто.

Він додав, що проблема не в тому, що опитали лише приблизно 17% виборців України (хоча, на думку експерта, достатньо було б опитати 0,1%), а в тому, що неможливо сказати, як думка опитаних відображає думку населення України.

"Результати нерепрезентативні, від них немає ніякої користі. Їх не можна використати, щоб обґрунтувати якесь рішення.  Ви не можете сказати, наприклад, що населення України підтримує скорочення кількості депутатів, бо, можливо, 83% тих, кого не опитували, мають іншу точку зору", — каже Паніотто..  

"Інша справа, що якщо б ми провели нормальне опитування репрезентативне для населення України, то, гадаю, результати не дуже відрізнялися би від результатів проведеного опитування. Це популістичні запитання, за якими варіація відповідей дуже невелика, і тому навіть жахливо проведене опитування дає більш-менш нормальний результат. Наприклад, якщо задавати запитання "скільки у вас рук?", то 99,9% відповість, що дві, навіть за нерепрезенативних опитувань. Але щоб дізнатися, наскільки опитування президента відображає думку населення України, треба провести нормальне опитування на 2000 респондентів — і його дійсно можна використати для ухвалення рішень", — підсумував соціолог.

Як писала "ДС", організатором "опитування Зеленського" виявився кандидат від "Демсокири" до міськради Броварів.

    Реклама на dsnews.ua