• USD 28.2
  • EUR 34.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Перевибори мерів: КВУ зафіксував суттєві порушення на виборах в половині міст

Реклама на dsnews.ua

Суттєві порушення під час другого туру виборів міських голів, який відбувся 22 листопада в 11 містах України, зафіксували у Черкасах, Дніпрі, Рівному, Нікополі і Бердянську

Про це повідомив голова КВУ Олексій Кошель під час пресконференції 23 листопада, передає "ДС".

"У половині міст вибори відбулися відповідно до демократичних стандартів, тобто ми мали чесний і прозорий виборчий процес. Однак у пʼяти містах з одинадцяти наші спостерігачі відзначали використання технологій, які є складовою механізмів підкупу виборців", — сказав він.

Зокрема, спостерігачі КВУ зафіксували масове фотографування виборчих бюлетенів, підвезення виборців до дільниць (у тому числі на приватних автомобілях, щоб зробити це менш помітним) і так звані "сітки" з підкупу виборців.

На думку комітету, ці технології могли реально позначитися на результатах виборів.

"Зрозуміло, що там, де різниця між кандидатами є великою, невелике точкове використання технологій підкупу не стало суттєвим чинником. Але на загальному результаті ця технологія безпосередньо позначилася", — уточнив Кошель.

Також він підкреслив, що хоча спостерігачі зафіксували тільки одиничні порушення (наприклад, близько десяти випадків підвезення в Черкасах), але це просто "вершина піраміди".

"Ми говоримо лише про вершину піраміди, лише про неуважних виборців і ті кабінки, де можна було простежити (порушення), але переважна більшість випадків залишається в тіні. Ця технологія реально працює. Якщо наприкінці 90-х — початку 2000-х технологія підкупу давала результативність 90%, зараз вона зменшилася. Але саме фотографування, підвезення, інші форми документування волевиявлення дають можливість доводити її майже до 100%", — сказав Кошель.

Нагадаємо, 22 листопада в поліцію надійшло 407 повідомлень про порушення під час виборчого процесу, половина з яких була в Дніпропетровській області.

    Реклама на dsnews.ua