• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

ДБР та клістрони для С-300. Як Зеленський чотири рази підірвав обороноздатність України

Не можна сказати напевно: чи сам Зеленський поставив таке завдання перед СБУ та ДБР або ж це СБУ та ДБР вирішили вислужитися перед Зеленським в надії, що той їх похвалить
Фото: ДБР
Фото: ДБР
Реклама на dsnews.ua

Всупереч сподіванням Банковій, українські військовослужбовці продовжують жваво обговорювати позавчорашні конфліктні ситуації між Повітряними силами Збройних сил України та Державним бюро розслідувань. Військовослужбовці зовсім не вважають конфлікт вичерпаним і чекають реакції свого верховного головнокомандувача, тобто президента Володимира Зеленського.

Здавалося б, чого тут складного: продемонструй своє обурення скандальною історією, оголоси про покарання винних і заверь, що подібне більше не повториться. Однак на Банковій прийнято принципове рішення, що Зеленський повинен працювати виключно на позитиві і не зв'язуватися ні з яким негативом.

За цією логікою, з боку Зеленського не повинне бути ніяких коментарів і оцінок по даній справі. Але якраз це дуже небезпечно для іміджу верховного головнокомандувача у військах. Бо якщо він нікого не покарає, то у військах будуть вважати, що саме він відповідальний за всю цю історію.

При тому що історія ця не просто про якесь випадкове непорозуміння. А про те, як чотири рази була підірвана обороноздатність України.

Відключення ППО

Спочатку наведемо офіційне повідомлення служби зв'язків з громадськістю командування Повітряних сил ЗСУ. 1 липня 2020 р. в зенітну ракетну бригаду Повітряних сил ЗСУ (військова частина А2860) прибули представники відділу слідчого територіального управління ДБР в місті Хмельницькому. На підставі постанови судді Хмельницького міськрайсуду С. Баєва, в рамках кримінального провадження №62020240000000492, слідчими ДБР складено протокол огляду та вилучено чотири СВЧ-приладу (клістрона) і відповідна супроводжуюча документація.

Слідчі інкримінують посадовим особам суттєві порушення у закупівлі клістронів. Разом з тим, у згаданій постанові суду не йдеться про вилучення, а лише "про огляд військової частини А2860 та підпорядкованих їй зенітних ракетних дивізіонів".

Реклама на dsnews.ua

"Такі ж дзеркальні процесуальні дії проводяться в зенітних ракетних бригадах на Одещині (в/ч А2800) і Херсонщині (в/ч А1836). Створюється враження, що це чиясь спланована акція, спрямована на підрив обороноздатності держави, - йдеться у повідомленні. - У той час коли на кордоні з Україною ворог розгортає величезну угруповання військ в рамках масштабного військового навчання "Кавказ-2020", де навіть відкрито розігрується сценарій повномасштабного наступу на Україну, державні інститути дозволяють собі подібні речі".

У повідомленні спеціально роз'яснюється, ніж небезпечно вилучення клістронів: "Надвисокочастотні прилади є одним з основних елементів системи наведення зенітних ракетних комплексів на ціль. Створений запас НВЧ-приладів, у разі виходу з ладу ЗРК, дозволяє швидко відновити їх боєздатність. Відсутність вилучених НВЧ може призвести до небажаних наслідків і істотно збільшити терміни відновлення бойової техніки, що прикриває повітряний простір і важливі стратегічні об'єкти країни".

Уточнимо, про яких військових частинах йде мова. В/ч А2860 - це 96-я Київська зенітна ракетна бригада зі штабом в с. Данилівка Васильківського району Київської області. Основне завдання бригади - протиповітряна оборона столиці, греблі Київської ГЕС, Чорнобильської АЕС.

В/ч А2800 - це 160-я Одеська зенітна ракетна бригада зі штабом в Одесі. В/ч А1836 - це 208-а зенітна ракетна бригада зі штабом в Херсоні. В останні тижні було багато інформації про те, що в 20-х числах серпня саме Херсон і Одеса можуть бути піддані російського нападу з моря.

Тому повідомлення про вилучення клістронів в трьох зенітних ракетних бригадах викликало у військах серйозні побоювання про те, що це навмисні дії ДБР, спрямовані на те, щоб підірвати боєздатність протиповітряної оборони України з трьох сторін - Одеси, Херсона та Києва. Підкреслимо: мова йде не про гіпотетичну ймовірність, не про наміри і не про спробу, а про вже здійснені дії, які реально підірвали обороноздатність України.

Подарунок ФСБ

Природно, тут виникає питання: а навіщо ДБР знадобилися ці самі клістрони. Процитуємо спочатку, що сказав міністр оборони Андрій Таран 3 липня в парламенті, відповідаючи на питання депутатів. За його словами, результатом дій ДБР став не тільки підрив бойової готовності частин протиповітряної оборони, але і "створення можливості витоку інформації, яка відноситься до грифованной". Куди саме вона витекла - можна тільки здогадуватися. "Міноборони не здійснює досудового слідства. Єдине, що ми можемо - це провести службове розслідування. Щодо того, куди ця інформація пішла або могла піти, - це питання не до мене, це питання до СБУ", - сказав міністр.

За відомостями журналіста Юрія Бутусова, "ініціатором справи стало 9-е управління Головного управління військової контррозвідки Служби безпеки, розміщене у Вінниці, це вони так вирішили відзначитися".

"У чому суть справи? ДБР шукає компромат на минуле керівництво, на Порошенка і його команду зі закупівель в оборонній сфері. Де знайти компромат? На закупівлі запасних частин, які Україна купує в Росії. Клістрони для С-300 можна придбати тільки в РФ. Це проблема добре відома: у 2014 році колишній директор полтавського заводу "Знамя" Юрій Солошенко був затриманий в Москві при спробі нелегально закупити саме клістрони до С-300. У 2016-му його звільнили з обміну. Загалом, обшуки і вилучення клістронів - це гарантоване кримінальну справу. Адже закупівля нелегальна, поставка нелегальна, розрахунок за готівку, первинних документів немає. І всі про це знають. Ось тільки розслідування розкриє, хто і яким шляхом купував клістрони в РФ, і цих людей неодмінно затримає ФСБ за держзраду, і ми втратимо канали постачання клістронів. І підставимо тих, хто нам довірився!" - констатує Бутусов.

Пізніше він додав: "Завдяки резонансу розпочато розгляд на вищому рівні, буду повідомляти про результати. Стався витік інформації особливої державної важливості. Та список посадових осіб, які брали участь у Головному управлінні ВКР СБУ, Хмельницькому ДБР, Хмельницькому суді, будемо встановлювати та оприлюднювати. Люди повинні розуміти наслідки своїх дій і наслідки перевищення повноважень. Справа в тому, що постанова суду не передбачало вилучення клістронів взагалі! Це вкрай підозріла ситуація, і дії людей, які це вчинили, мають всі ознаки державної зради. Не виключено, що до цього причетні і більш високопоставлені керівники, будемо з'ясовувати всю ланцюжок".

Так от, щодо ланцюжка - вона може вести високо нагору. Наскільки високо? Про це дав зрозуміти позаштатний агент НАБУ Євген Шевченко у своєму коментарі під постом Бутусова. "Періодично в Укроборонсервіс приходять розумники з СБУ та ДБР - всі намагаються з'ясувати дані постачальників по лінійкам клістронів. І кожен раз йдуть гуляти лісом, бо як по сьогоднішній день жодного зрозумілого пояснення своїм діям вони дати не змогли", - повідомив Шевченко. З його слів можна зробити висновок, що сталася 1 липня - це не випадкове непорозуміння, а лише фрагмент систематичних спільних спроб СБУ та ДБР. Спроб, що охоплюють не тільки військові частини, але і "Укроборонсервіс".

Причому в якихось військових частинах ці спроби вже виявилися успішними - для ФСБ РФ. "Не дивно, що після таких перевірок у наших в/ч ФСБ отримує засекречену інформацію про вже поставлених клистронах, ну а з'ясувати, з яких саме складів у РФ вони пішли і хто саме був до цього причетний, труднощів не складає. Як наслідок, в Росії проводяться арешти людей, які допомагають підтримувати боєздатність нашої армії - ланцюжка поставок надважливих компонентів перериваються, а на те, щоб налагодити нові, йдуть роки", - констатує Шевченка.

Зіткнення силовиків

Мабуть, витік (продаж?) інформації з СБУ та ДБР у ФСБ РФ не була офіційною головною метою, а була, так би мовити, лише побічним результатом розслідування по справі про клистронах. А головною метою було все ж знайти щось, за що можна було б посадити Петра Порошенка. Не можна сказати напевно: чи сам Зеленський поставив таке завдання перед СБУ та ДБР або ж це СБУ та ДБР вирішили вислужитися перед Зеленським в надії, що той їх похвалить. Так чи інакше, можна не сумніватися, що вони розраховували на дуже високе заступництво. І на дуже високий пріоритет справ проти Порошенка. Саме тому слідчі ДБР вели себе у військових частинах вкрай нахабно і безцеремонно.

Зеленському дуже пощастило, що 1 липня не сталося бойових зіткнень між військовослужбовцями Повітряних сил і агресорами з ДБР. Чому в деяких частинах віддали клістрони замість того, щоб ліквідувати зловмисників, що намагаються незаконно заволодіти військовим майном, це окреме питання. Але мирний результат подій був зовсім не гарантований.

За відомостями сайту "Крила", який спеціалізується на новинах про українську авіації, "одна бригада виявилася віддати обладнання слідчим ДБР, і ті пообіцяли взяти частину штурмом за допомогою спецназу ДБР".

І кровопролиття цілком могло б статися, якби не мудрість командування Повітряних сил ЗСУ. Воно пішло на безпрецедентний крок: публічно висловлює протест незаконним діям ДБР, випустивши прес-реліз під заголовком "ДБР завдає чергового удару по системі протиповітряної оборони України".

Інформаційний шок

Вся країна дізналася про те, що якісь підозрілі типи можуть спокійно заходити в наші військові частини і підривати нашу протиповітряну оборону. Причому навіть не маючи дозволу суду на ці дії, а просто тому, що так захотілося їх начальству.

Безсумнівно, цей інформаційний шок негативно позначився на настрої у військах. Та й на настрої в нашому суспільстві в цілому. Адже дії ДБР поставили під сумнів здатність нашої армії нас захистити.

Про це дізналися не лише ми, громадяни України. В цьому впевнився ворог. Також про це дізналися наші партнери по НАТО, яких, напевно, це шокувало не менше, ніж нас самих. Особливо в світлі тієї інформації, що наш нинішній верховний головнокомандувач таким способом шукає компромат на свого попередника Порошенко.

Але шокує не тільки сама ця історія, але ще і те, що у командування Повітряних сил ЗСУ не залишилося іншого способу запобігти катастрофічний розвиток подій, окрім як надати справі розголосу. Бо всі способи достукатися до верховного головнокомандувача - через Генштаб ЗСУ, Міноборони, Офіс президента нічого не дали.

І тільки коли про повідомленні командування Повітряних сил ЗСУ заговорили медіа - ДБР раптом пішли назад. Після чого командування Повітряних сил ЗСУ поінформувало: "Завдяки резонансу, живейшему обговорення в суспільстві, розуміння керівництва правоохоронних органів, вдалося досягти консенсусу у вирішенні питання повернення вилучених НВЧ приладів (клістронів) частин зенітних ракетних військ Повітряних Сил Збройних Сил України".

В офіційній заяві ДБР говориться, що 2 липня в 22:50 вилучені клістрони були повернуті у військові частини. За фактом вилучення військових приладів з військових частин Повітряних сил ЗСУ в ГБР розпочато службове розслідування, на час якого посадові особи, причетні до вилучення техніки, відсторонені від займаних посад. За результатами службового розслідування буде вирішено питання про їх подальше звільнення. Матеріали кримінального провадження витребувані з територіального управління ДБР в Хмельницькому та передано для подальшого розслідування в Головне слідче управління ДБР. Також, за матеріалами Управління внутрішнього контролю, Головним слідчим управлінням ДБР відкрито кримінальне провадження за фактом перевищення влади або службових повноважень працівниками ДБР та СБУ під час вилучення військового майна (ч. 3 ст. 365 КК).

Оскільки сам Зеленський мовчить про конфлікт навколо клістронів вже третій день, це викликає обґрунтовані побоювання, що цей конфлікт був породжений його власними невгамовними бажаннями будь-яким способом вразити Порошенко. А значить, наслідками цього бажання сталі і всі ті підриви обороноздатності України, які були викликані цим конфліктом.

    Реклама на dsnews.ua