• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Експерт розповів, чи потрібен Україні "москітний флот"

Для вирішення першочергових завдань військово-морським силам України потрібні швидкохідні і маневрені малі бойові кораблі, що складатимуть "москітний флот"

Катери Mark VI
Катери Mark VI / armyinform.com.ua
Реклама на dsnews.ua

Про це в ході презентації звіту Центру оборонних стратегій "Штормове попередження: зростаючі загрози в Чорноморському регіоні" заявив експерт Центру Андрій Риженко, передає "ДС".ʼ

Зокрема, в ході дискусії було зазначено, що Україна досі не отримала малі американські бойові катери Mark VI.

Так, експерт заявив, що вперше питання створення "москітного флоту" було порушено з початком російської агресії у 2014 році.

"Тоді було проведено аналіз першочергових завдань, які стоять перед Військово-морскими силами України, було проаналізовано ресурс і операційна зона. В умовах, які склалися тоді і складаються зараз, першочергове завдання, яке потрібно вирішити зараз, — це якраз "москітний флот"", — сказав Риженко.

Він зазначив, що першим серед завдань ВМС має бути sea control — морський контроль.

"Це означає, що надводні кораблі, надводні катери Військово-морських сил мають взяти під охорону обʼєкти критичної морської інфраструктури, морські порти і забезпечити безпеку мореплавства у виключній морській економічній зоні", — сказав експерт.

Другим завданням ВМС, нагадав Риженко, є sea denial — стримати і не допустити агресію з морського напрямку.

"Якщо взяти райони виконання цих завдань — північну частину Чорного моря і в Азовському морі — це дуже невеликі морські ділянки. 100 на 150 миль — це максимальний розмір цієї ділянки на Чорному морі, на Азові вона вдвічі менше", — розповів Риженко.

Також він виділив і третій важливий чинник у розвитку Військово-морських сил — ресурс. Експерт додав, що на розвиток Військово-морських сил України виділено 2-3 мільярди гривень на рік в межах оборонного бюджету. За його словами, ця сума — вдесятеро більше у порівнянні з показниками 10-річної давнини. Ці кошти, зазначив Риженко, "тільки-тільки зʼявились".

"Якщо провести brainstorning — то ми побачимо, що цих коштів буде достатньо для того, щоб зробити "москітний флот" як перший крок для розвитку надводних сил ВМС. Тому що в саме в цьому ціновому діапазоні і знаходяться ці кораблі (Mark VI — "ДС"). Нам не потрібні великі кораблі — нам потрібна певна зброя у певному місці морської ділянки", — сказав експерт.

За словами Риженка, "ці кораблі ці питання вирішують".

Нагадаємо, 15 квітня Росія оголосила про закриття до жовтня 2021 року частини акваторії Чорного моря в напрямку Керченської протоки для військових кораблів і судів інших країн. Своє рішення країна-агресор пояснила військовими навчаннями.

Дії РФ Держдеп США оцінив як "чергову неспровоковану ескалацію поточної кампанії Москви, спрямовану на підрив і дестабілізацію України". При цьому в Держдепі вказують, що такий розвиток подій викликає особливе занепокоєння на тлі повідомлень про скупчення російських військ на кордоні України.

Заступник глави міністра закордонних справ Російської Федерації Сергій Рябков 20 квітня пообіцяв, що рух торгових судів через Керченську протоку не буде обмежений.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua