• USD 28.2
  • EUR 33.1
  • GBP 36.1
Спецпроєкти

Нова форма виборчих бюлетенів: як ними користуватись

Реклама на dsnews.ua

22 липня в офіційному парламентському виданні був опублікований та згодом набув чинності Закон, що вносить зміни до Виборчого кодексу. Таким чином за кілька місяців до місцевих виборів було оновлене виборче законодавство, яке, зокрема принесло виборцям виборчі бюлетені нової форми

Експерти ОПОРИ показали зразок бюлетеня нової форми та записали відео про те, як правильно його заповнювати, повідомляє "ДС".

На виборчих дільницях члени дільничних комісій видаватимуть чотири бюлетені – виборці обиратимуть міського голову, місцевих депутатів, депутатів районних та обласних рад.

Очільники населених пунктів здебільшого обираються простою більшістю. Перемагає той, хто отримав найбільше голосів виборців. Навіть якщо це різниця в один чи два голоси. Ті, хто претендують очолити місто, де мешкає понад 75 тисяч виборців, мають бути готові до двох турів виборів. Якщо у першому ніхто не отримав більше половини голосів виборців, що прийшли на дільницю, то за перемогу у другому турі змагатимуться двоє, які набрали найбільшу кількість голосів у порівнянні з іншими кандидатами.

З депутатами місцевих рад все дещо складніше, бо частину депутатів обиратимуть за звичною мажоритарною системою, хоч і в багатомандатних виборчих округах, а частину – за пропорційними з відкритими списками.

Мажоритарка залишилася в населених пунктах до 10 тисяч виборців. Все, що вище – за партійними списками. У тих новоутворених громад, які матимуть до 10 тисяч виборців, можуть балотуватися всі: і представники партій, і самовисуванці. Територія громади поділяється на округи, в кожному з яких буде обиратися від двох до чотирьох депутатів. Це означає, що якщо визначено, що в конкретному окрузі обирається, наприклад, три мандати, то до місцевої ради проходить три депутати, які отримують найбільшу кількість голосів виборців цього округу. Така система називається багатомандатною мажоритарною. Кількість округів відповідно має бути втричі меншою за кількість депутатів.

За пропорційною системою зможуть балотуватись тільки представники партій. Це не обов’язково має бути людина за партійним квитком. Безпартійні теж можуть, але їх має затвердити на конференції чи виборах партія. Партія має затвердити єдиний виборчий список. Кількість кандидатів не має перевищувати кількість депутатів відповідної ради. Кандидати, які потрапили до єдиного списку, окрім першого номера, включаються до територіальних списків – по одному списку на кожен округ. Кандидат з єдиного списку може бути включений лише до одного регіонального списку. У територіальному списку може бути від 5 до 12 прізвищ. Зараз гендерна квота стала обов’язковою – в кожній п’ятці має бути не менше двох представників протилежної статі.

У розподілі депутатських мандатів беруть участь тільки ті партії, які отримали понад 5% голосів виборців.

На дільниці виборці отримають бюлетень абсолютно нової форми, в якому буде перелік партій, що йдуть до відповідної ради. Навпроти кожної партії – список кандидатів, яких вона висунула. У кабінці для голосування потрібно поставити галочку за партію і вписати номер кандидата з її списку, якого підтримуємо. Голосувати за кандидата необов’язково, але тоді відкриті списки перетворяться на звичайну партійну систему. Вписуючи номер кандидата, виборці підвищують його шанси стати депутатом. Важливо додати, що голос за партію та конкретного кандидата від неї рахується як один.

У Кодексі обмежили можливість кандидатів претендувати на всі можливі посади. Тому кандидат може балотуватися на дві посади на одному рівні – у міську раду і на посаду міського голови, або іти в ради не більше як двох рівнів, наприклад, в селищну і районну. Тому одну і ту ж людину у всіх чотирьох бюлетенях виборці не побачать. Максимум – в двох.

В ОПОРІ підкреслили, що вибори до районних рад будуть, хоча реформа децентралізації їх взагалі не передбачала, бо їхні повноваження перейшли на рівень громад. Але їх довелося залишити, адже народні депутати не встигли внести зміни до Конституції України. А якщо районні ради є в Конституції, то вони не можуть просто так зникнути, навіть якщо це потрібно для звершення реформи. 

    Реклама на dsnews.ua